NOWINKI KŁODZKIE 12.2012

Jubileusz 20-lecia obchodzi Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej. Jak pisze Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń ? inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie i zrealizowane projekty świadczą o tym, że współpraca i porozumienie ponad podziałami przynosi wymierne efekty dla mieszkańców i gości??

Gmina Międzylesie po raz kolejny otrzymała podczas Gali w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki tytuł i Certyfikat ?Gmina Fair Play 2012?. Gratulacje !!!

Rozpoczął się remont linii kolejowej Duszniki-Zdrój / Kudowa-Zdrój. To największa od 30 lat kolejowa modernizacja w powiecie kłodzkim. Zakończenie planowane jest na koniec 2013 roku. W planie m.in. wymiana torów, naprawa tuneli, mostów, przejazdów oraz remont peronów w Polanicy, Dusznikach i Kudowie. Cieszy i to?

W Parku Narodowym Gór Stołowych ustawiane są kioski informacyjne. To kolejne udogodnienie dla turystów, tylko tak trzymać dalej…

Pierwszy etap budowy nowej kolei krzesełkowej w Zieleńcu ma się ku końcowi. Zostanie utworzona nowa nartostrada o długości ok. 1500 metrów.

Ukazał się nowy Kalendarz Polanicki wydawany przez Towarzystwo Miłośników Polanicy, prezentujący tym razem Park Zdrojowy w ujęciu czterech pór roku.

W grudniu br. Muzeum Papiernictwa zamierza wydać VI tom ?Rocznika Muzeum Papiernictwa?. Tytułem zapowiedzi ? znajdą się tam takie artykuły jak np. ?Architektura miejska części Dusznik-Zdroju?, ?Duszniki-Zdrój w opisach turystyczno-krajoznawczych?, ?Młyn Papierniczy w Dusznikach- Zdroju ikonografia? czy ?Muzealna kronika za rok 2011?. Publikacja dostępna będzie w muzealnym sklepiku, warto po nią sięgnąć.

Polecamy również publikację Jerzego Budzińskiego ?Św. Jan Nepomucen na Ziemi Kłodzkiej? gdzie spotkamy 200 zdjęć Janów Nepomuków w naszym regionie.

Przy okazji prośba do autorów i wydawców ? podsyłajcie nam swoje publikacje związaną z Ziemią Kłodzką. Chętnie przedstawimy i omówimy w naszym portalu.

Gmina Stronie Śląskie otrzymała Certyfikat ?Gmina Przyjazna Rowerzystom? m.in. za organizowane tu wycieczki rowerowe, konkursy dla dzieci, nowe trasy rowerowe. Ich opis i mapki dostępne są na www.stronie.pl

Kłodzko zaprasza w grudniu m.in. na wystawę monograficzną ?Z dziejów Kłodzka? poświęconą tysiącletniej historii miasta. W podziemiach i na parterze czeka nas niezwykła opowieść od wzmianki w Kronice Czechów Kosmasa do ?powodzi tysiąclecia? w roku 1997. To najważniejsze ? naszym zdanie – wydarzenie tego roku w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Warto się wybrać, dziękujemy za zaproszenie.

Kłodzko zaprasza również na Kłodzką Wigilię na Rynku w dn. 19 grudnia br. /godz. 15.00/. W programie m.in. spotkanie ze Św. Mikołajem, Jasełka, tradycyjny stół wigilijny wraz z opłatkiem przygotowany przez żołnierzy oraz wspólne śpiewanie z Chórem Concerto Glacensis. W styczniu z kolei czeka nas m.in. Koncert Noworoczny / 1.I.2013 r./ czy Bal Karnawałowy dla Dzieci /13.I/.

Radosnych i miłych Świąt Bożego Narodzenia.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

/oprac. we współpracy z ?Gazetą Prowincjonalną BRAMA?/

Share:

Author: admin