Najnowszy numer Nieregularnika Polanickiego (24)

752 1

Ze swojej strony nasz portal udostępnił swoje strony do prezentacji kolejnych numerów Nieregularnika / www.nieregularnikpolanicki.ziemiaklodzka.pl /.

752 1Wielu starszych polaniczan zapewne z przyjemnością przeczyta wspomnienia syna znanego polanickiego fotografa Alojzego Milki-Dariusza. Prace tego znanego fotografa możemy znaleźć na stronie www.alojzy.milka.pl

Profesor Elżbieta Kościk zapozna nas tym razem z rzemiosłem i handlem w Kłodzku w I poł. XIX wieku. Publikacja przybliży nam znacznie obraz miasta w tamtych latach.

W numerze przeczytamy również o odsłonięciu tablicy pamiątkowej w 70 rocznicę Rzezi na Wołyniu. Jest też rozmowa z Wiesławem Lewickim – pomysłodawcą upamiętnienia tych tragicznych dni.

Marek Gałowski zaprasza nas jak zwykle na atrakcyjne szlaki tego regionu. Tym razem prowadzi nas do Czerwonego Strumienia. “Czerwony Strumień to dawna wieś położona na południowych stokach Gór Bystrzyckich. Obecnie traktowana jest jako atrakcja turystyczna, bowiem osady w sensie administracyjnym dawno już nie ma…”. Pisaliśmy o niej kiedyś przy okazji Towarzystwa Górskiego “Róża Kłodzka” z Kamieńczyka, które to przywraca nam pamięć o tamtej opuszczonej już wiosce.

W numerze znajdziemy również wspomnienie o Franciszku Dzidzie, pierwowzorzie bohatera filmu “Amator”, który związany był z polanickim festiwalem Pol-8. Niestety ostatnio pożegnaliśmy tego wspaniałego człowieka, dla którego film stał się wielką życiową pasją. Miałem okazję kiedyś go poznać bowiem związany był z Bielskiem-Białą oraz z pobliskim Chybiem gdzie się urodził i tworzył.

Polecam Państwu ten numer, naprawdę warto po niego sięgnąć.

Dziękuję równocześnie red. Grażynie Redmerskiej która to pismo redaguje od lat – za nadesłany egzemplarz.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Share:

Author: admin