POLECAMY PRZEWODNIK – ZAPOMNIANE MIEJSCA DOLNEGO ŚLĄSKA – KONKURS

753 1

Historyczny Dolny Śląsk podzielił na trzy tomy: Sudety Zachodnie, Wschodnie i Dolina Odry. Nadesłany pierwszy tom pokrywa obszar między Wałbrzychem, Jelenią Górą, Bolesławcem a Zgorzelcem. My szczególnie czekamy na tom drugi, który obejmie również „naszą” Ziemię Kłodzką.

Dzięki przewodnikowi odkryjemy zapomniane, ale też niezwykle ciekawe zakątki tej części dolnośląskiej krainy. Odkryjemy 120 opuszczonych miejsc wartych naszej wyprawy i zobaczenia. To ruiny zamków, pałaców i renesansowych dworów. Opuszczone kościoły, kaplice oraz mauzolea w parkach czy cmentarze żydowskie. Nieużywane tunele, kopalnie uranu, budynku pofabryczne i inne osobliwe pomniki. To miejsca i obiekty które imponują mimo ich zniszczenia swoim wyglądem, nietypowością lub niezwykłą historią. Miejsca które koniecznie musimy odwiedzić przy okazji bytności w tym regionie.

Niestety część tych obiektów wyburzono w ostatnim okresie. Burzono m.in. poewangelickie zbory, likwiduje się nawet całe osady jak np. w pobliżu kopalni Turoszów. Przed wojną na Dolnym Śląsku istniało np. ok. 300 renesansowych dworów, dziś pozostało ich niecałe 70 w tym tylko 15 w względnie dobrym stanie. To już zapewne ostatni czas, aby jeszcze odkryć na swój sposób te niezwykłe miejsca. Zachęcamy więc do wędrówek i odkrywania a wspomniany przewodnik znacznie ułatwi nam tylko to zadanie.

Polecamy Państwu szczególnie ten przewodnik. Korzystając z okazji dziękujemy autorowi i wydawcy za nadesłany tom.


Wspomniany przewodnik można tradycyjnie już „zdobyć” w naszym portalowym konkursie. Wystarczy tylko odpowiedzieć na dwa pytania:

1. Ginące uzdrowisko „zjadane” przez turoszowską wielką dziurę w ziemi. Od 1836 r. kiedy w tym miejscu odkryto lecznicze wody przyjeżdżali tu chętnie Czesi i Saksończycy, rzadziej Ślązacy. Dzisiaj nie ma już tamtych pensjonatów a basen porosły krzaki. O jakie uzdrowisko pytamy ?

2. Miasto zniszczone przez uran. Osada rozwinęła się dzięki wydobyciu srebra. Przekleństwem osady stał się jednak uran. W 1967 r. wysadzono w powietrze kościół ewangelicki a w latach 1969-72 mieszkańców przesiedlono do Jeleniej Góry. Dzisiaj spotkamy tu m.in. rynek porośnięty łąką i krzakami. Nazwa miejscowości pochodzi od jednego z metali. Podaj nazwę tego miasteczka.

Na mailowe odpowiedzi czekamy do końca lutego 2014 r. Przewodnik rozlosujemy wśród poprawnych odpowiedzi. Nagrodę ufundowało wydawnictwo Ciekawe Miejsca.net /www.ciekawe-miejsca.net/.

Share:

Author: admin