Cykl warsztatów kaligrafii i iluminatorstwa pt. „Sztuka pisania”

742 5

Warsztaty prowadzi  Barbara Bodziony  historyk sztuki, która  ukończyła Wyższy Europejski Instytut Iluminacji i Rękopisów w Angers.

Zajęcia zostały wzbogacone o elementy teatralne (scenografia jednej z sal wystawowych, stroje skrybów), które pozwalają przenieść się ich uczestnikom w atmosferę dawnego skryptorium augustiańskiego. Uczestnicy tych nietypowych warsztatów mają okazję posiąść dawną wiedzę dotyczącą starego piśmiennictwa oraz rozwinąć swoje zdolności artystyczne. Uczą się pisania „gotykiem” oraz dekorowania inicjałów wzorując się na Psałterzu floriańskim, który zawiera pierwszy zachowany przekład psalmów na język polski i co ważne dla nas kłodzczan, powstał w tutejszym klasztorze augustianów – jak twierdzą niektórzy badacze.

Wielogodzinne, wymagające cierpliwości i koncentracji ćwiczenia, zawsze z odrobiną zabawy, przyniosły piękne, fantazyjne efekty! Zwieńczeniem warsztatów będzie wystawa, na której będzie można obejrzeć powstałe w ciągu czterech miesięcy prace. Wernisaż  odbędzie się 20 grudnia 2013 r., na który już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy.

742 5742 4

742 1742 3

 

742 2

Share:

Author: admin