5 KŁODZKIE SPOTKANIE KRESOWIAN – RELACJA

0kresy2012

 

Władze Gminy Kłodzko, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich Ziemi Kłodzkiej, Kresowianie i ich rodziny złożyli okolicznościowe wiązanki, zapalili znicze, składając hołd pamięci TYM RODAKOM, którzy odeszli. Bo, choć coraz mniejsza nas garstka, w dzieciach miłość już wszczepiona. Będą tak Kresy kochali, jak gdyby to była ich strona rodzona?

1kresy20124kresy2012

Nie zabrakło pocztów sztandarowych Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, Gimnazjum Publicznego im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku, Szkoły Podstawowej im. St. Mikołajczyka w Jaszkowej Dolnej oraz Szkoły Podstawowej im. Gen. Wł. Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

 

W sali reprezentacyjnej Gimnazjum Publicznego Reymonta gości tradycyjnie powitała pani Ewa Szczepaniak , wicedyrektor szkoły. Wiersz ?Moje miasto Lwów? recytowała Angelika Pawlikowska z Bierkowic. Spotkanie otworzyli Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa oraz prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich Tadeusz Szewczyk. Pokłońmy się Kresom ? OJCZYŹNIE NASZEJ KULTURY. Zauważmy ich niebagatelną, niepospolitą urodę, noszącą rysy polskie?melodie Moniuszki, wiersze Mickiewicza, Słowackiego, Miłosza i Herberta, powieści Konwickiego i Sienkiewicza, modlitwy do Matki Boskiej Ostrobramskiej i Matki Bolesnej Łaskawej.

 

Wręczone zostały okolicznościowe dyplomy uznania dla wójta Stanisława Longawy, ks. Bolesława Stanisławiszyna, pani Emilii Grochowiak oraz panów Michała Kutnego, Adolfa Falkowskiego i Jana Wojdyło.

 3kresy20125kressy2012

Na scenie przewijały się obrazy dawnych Kresów, przygotowane przez tych, którzy zabiegają o to, aby ten obraz był wiecznie żywy, stojąc na straży pamięci i tradycji przodków, nie pozwalając zapomnieć o tym, skąd nasz ród. Wyjątkową lekcję historii pt. ?Ocalmy Kresy od zapomnienia-Sławni Lwowiacy? pokazali uczniowie z Zespołu Szkół w Wojborzu, w reżyserii Dagmary Łastowskiej.

?Kłaniam się Tobie ? Ziemio Podolska

Moja Ojczyzno ? Ziemio Tarnopolska

Mlekiem i miodem obficie płynąca,

Wszelakim dobrem swoich głębi słynąca!…?

 

W ogromnym skupieniu wysłuchano referatu prof. dr hab. Bogusława Pazia pt. ?Aletofobia ?strach przed prawdą historyczną?, pracownika Instytutu Filozofii, Wydziału Nauk Społecznych, Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład stanowił interdyscyplinarną refleksję nad przyczynami i rozmiarami wydarzeń z lat 1939-1946. W kuluarach można było jeszcze osobiście porozmawiać z panem profesorem, a nawet skonsultować własne prace autorskie.

 11kresy20122kresy2012

Od strony muzycznej popołudnie umilały piosenki o Lwowie i nie tylko w wykonaniu zespołu śpiewaczego ?Kumy? z Krosnowic. Po raz pierwszy zaśpiewano marsz lwowskich dzieci ?W dzień deszczowy i ponury?. Panie przygotowały również poczęstunek według receptur kuchni kresowej. Serwowano m.in. sodaczki z nadzieniem serowo-ziemniaczanym, ołatki gryczane, śledzia pod pierzynką po grodzieńsku, forszmak z okolic Kowna, piwoszki z okolic Stryja, sałatkę po lwowsku z czerwonych buraczków, pasztet z suszonych grzybów z okolic Grodna? W bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich można wypożyczyć książkę ?Kuchnia Kresowa? autorstwa Andrzeja Fiedoruk. Blisko 300 starych przepisów.

 

Na zakończenie zaproszono do obejrzenia filmu dokumentalnego z 1995 roku ?Dom Ukrainny?. Urodzili się i wychowali w małej ukraińskiej wiosce koło Lwowa, na kresach

II Rzeczypospolitej. Po 56 latach bohaterzy filmu powracają do swojego siedliska.

Co pozostało z ówczesnej barwnej atmosfery życia wielonarodowościowej (Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Niemcy) społeczności? Niewiele. Została tylko pamięć wśród ludzi tam żyjących.

 12kresy201210kresy2012

6kresy20128kresy2012

Wydarzeniu towarzyszyły tematyczne wystawy; ?Lwów na pocztówce w latach 1896-1945? ze zbiorów pana Zdzisława Piwko oraz ?Urodzeni na Kresach-Portret?, 15 prac zgłoszonych do konkursu literacko-fotograficznego, ogłoszonego przez Wójta Gminy Kłodzko i Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko. Oto laureaci:

1 miejsce i nagroda finansowa w wysokości 300 zł dla Armina Nowaka, lat 14, ucznia Gimnazjum Publicznego Reymonta w Kłodzku

2 miejsce i nagroda finansowa w kwocie 200 zł dla Marty Piwko, lat 14, uczennicy Gimnazjum Publicznego Reymonta w Kłodzku

3 miejsce i nagroda finansowa 100 zł dla Huberta Mazurka, lat 12, ucznia Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym

wyróżnienie i nagroda książkowa ?Kresy ? najpiękniejsze miejsca i budowle? dla Kacpra Błaszko, lat 17, czytelnika Filii w Wojborzu

Nagrody finansowe ufundowało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe SUTOR w Gorzuchowie.

Autor: Mariola Huzar

Share:

Author: admin