LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 142/

W tym roku redakcja portalu przyznała cztery takie wyróżnienia.

Pierwsze trafiło do Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego ?Jaskier? z Ołdrzychowic Kłodzkich za ?cenne inicjatywy społeczno- regionalne oraz twórczy wkład w rozwój swojej Małej Ojczyzny?. Stowarzyszenie powstało w maju 2006 roku mając na celu m.in. ochronę dziedzictwa kulturowego i kultywowanie tradycji, promocję tego zakątka, rozwijanie i promowanie wszelkich postaw twórczych zwł. u dzieci i młodzieży czy aktywizację miejscowego środowiska. Wiele już zdziałali, wielkie też mają plany na przyszłość. Trzymam za nie mocno kciuki, bo też aktywnych towarzystw wciąż nam brakuje. Do niewątpliwych sukcesów można zaliczyć konkurs pn. ?Odkrywamy świat legend Ziemi Kłodzkiej i Mikroregionu Rychnovsko? /już trzy edycje / czy będący na drugim biegunie konkurs win i nalewek.

Przy stowarzyszenie działa miejscowy Zespół Ludowy ?Jaskier? powstały w 1999 r. mający na swym koncie wiele znaczących nagród. Nagrodzony m.in. przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, laureat prestiżowego Ranunculusa czy Agrofety. Jako ciekawostkę podam tylko, że zespół występuje w strojach ludowych wzorowanych na tradycyjnych strojach dolnośląskich z poł. XIX wieku pochodzących z okolic Jedliny. ?Jaskier? stworzył też własną stronę internetową /www.jaskier.com/ współdziała z podobnymi towarzystwami jak i z czeskim partnerem. Jest i młodzieżowa grupa Freezze która wystawiła ostatnio i to jak ?Czerwonego Kapturka?. Na omówienie ich dokonań zapewne nie wystarczy jeden odcinek, niebawem postaram się napisać o nich znacznie więcej. Stowarzyszenie to nade wszystko jednak zespół wielkich pasjonatów, oddanych do końca temu regionowi i tutejszej społeczności. Z kronikarskiego obowiązku odnotuję takie nazwiska jak m.in. Halina Bałys /Prezes Zarządu/, Bożena Czyżewska, Anna Gołos, Iwona Walczak, Krzysztof Pindral, Piotr Smółka, Krzysztof Matysiak. To bez nich nie byłoby owego ołdrzychowickiego przebudzenia. Osobiście jestem pełen uznania i szacunku dla ich twórczego dorobku.

Drugi ZŁOTY KŁOS trafił do Marioli Huzar za ?całokształt działalności oraz cenne inicjatywy zwł. w sferze kultury i promocji Gminy Kłodzko?. Przez wiele lat zajmowała się zawodowo promocją i kulturą Gminy Kłodzko. Zawsze zaskakiwała nas wciąż nowymi pomysłami i inicjatywami. Dobry duch Chóru Sołtysów /kiedyś laureata podobnego Kłosa/ i wszystkich bez mała wiejskich inicjatyw społeczno-kulturalnych. To za jej sprawą miejscowe dożynki stały się imprezą o której głośno nawet daleko od tego regionu. Praktycznie stworzyła miejscową agroturystykę, zachęcając wielu do otwarcia swoich gospodarstw. Zajmując się na co dzień w portalu tematyką turystyczną widziałem, ile w to wszystko wkłada serca, jak bardzo zależy jej na rozwoju tej gałęzi miejscowej turystyki. Promowała też wszędzie walory, ale i dokonania kłodzkiej gminy. To z jej inicjatywy organizowano m.in. polsko- czeski sesje dziennikarskie. Oj będzie nam teraz brakowało tego wszystkiego, chociaż jej drogę kontynuuje obecnie równie aktywnie Magda Dawdo. Obecnie bowiem Mariola Huzar kieruje Gminną Biblioteką Publiczną, gdzie już widać podobne kulturalne zawirowania.

Skoro już wspomniałem o agroturystyce, kolejny KŁOS trafił do Agroturystyki ?U Macieja? w Ławicy. Prowadzą ją państwo Barbara i Leszek Lechocińscy. Honorowy Kłos otrzymują za ?ciekawą ofertę agroturystyczną oraz wkład w turystyczną promocję Ziemi Kłodzkiej?. O ich wyjątkowości świadczą m.in. liczne nagrody. Ze wspomnę tylko czołowe miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo kłodzkiego powiatu, pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie, Puchar Wójta Gminy Kłodzko czy przyznaną też przez niego Podkowę Biznesu. Warto się tu wybrać nie tylko z uwagi na gościnność gospodarzy, ich otwartość ale i stworzenie dobrych warunków wypoczynku. W latach ubiegłych Złotym Kłosem wyróżniliśmy podobne agroturystyki, ze wspomnę tylko ?U Kasi? w Roszycach, ?U Kowala? w Kamieńcu czy wzorcową już ?Pasję? w Wojborzu.

Czwarty ?Złoty Kłos? trafił do Leszka Bobuli ? przewodniczącego Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku.Trafił do człowieka który o kłodzkim rolnictwie wie wszystko lub prawie wszystko i czyni też dla niego tak wiele. Wyjątkowo wspiera regionalne działania społeczno- kulturalne. Człowiek który dla regionu a zwł. dla wiejskiej społeczności / na ogół się tego nie zauważa/ czyni wiele. Ale o tym może już w jednym z najbliższych odcinków.

Share:

Author: admin