LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 118/

Była to 50-osobowa grupa z tamtejszej parafii, której przewodniczył ks. Józef Baran. Bazą owej grupy było Bardo Śląskie będące swoistą bramą na Ziemię Kłodzką. O samym Bardzie i jego wyjątkowej urodzie, jak również jego atrakcjach w kolejnym materiale. Szkoda tylko, że na ogół mijamy to miejsce w pośpiechu. Dość wspomnieć o tamtejszym sanktuarium – kościele pw. Nawiedzenia NMP, ruchomej szopce, muzeum sztuki sakralnej, Drodze Różańcowej i Drodze Krzyżowej, górskiej kaplicy czy zabytkowym kamiennym moście. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce.

Grupa zamieszkała w gościnnych progach klasztoru Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Miejsce wyjątkowe – gdzie każdy znajdzie ciszę, wytchnienie, jak i pewnego rodzaju duchowe wyciszenie. Oprócz programu typowo religijnego uczestnicy znaleźli również czas na częściowe chociaż poznanie Ziemi Kłodzkiej. Jako portal /www.ziemiaklodzka.pl / chcieliśmy ułatwić im to zadanie i pokazać miejsca najbardziej urocze a często wprost magiczne. Niestety czas nie pozwolił odwiedzić wszystkie takie miejsca. Może za rok…

Tym razem pokazaliśmy grupie samo Kłodzko. Byliśmy na Twierdzy Kłodzkiej, na kłodzkiej Starówce jak i w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Największe wrażenie zrobiła sama Twierdza i jej labirynty. Niemniej ciekawie było w muzeum, dziękujemy za gościnę i specjalne oprowadzenie. Razem wchodziliśmy na Szczeliniec, jechaliśmy drogą Stu Zakrętów, podziwialiśmy okolice Pasterki, Karłowa i Radkowa.

Wambierzyce to kolejny etap naszej wspólnej wędrówki. Odwiedziliśmy to miejsce dwukrotnie, szczególnie zapamiętano wieczorny apel i nocną iluminację. To robi wrażenie…

Była i Kudowa Zdrój oraz Skalne Miasto po czeskiej już stronie. Wspólne zabawy i gry, spotkania z grupą dzieci z Domu Dziecka. Były nade wszystko wspólne modlitwy i podziękowania, m.in. że Stwórca stworzył nam takie miejsce na ziemi. Wręczyliśmy uczestnikom ?Paszporty Hrabstwa Kłodzkiego? a na zakończenie drobne pamiątki z tego regionu.

Dziękujemy przy okazji Starostwu Powiatowemu w Kłodzku /Wydziałowi Promocji/ oraz pani Ewie Jaszek z Biura Promocji Urzędu Miasta w Bardzie Śl.

A nam pozostaje tylko zaprosić ponownie grupę na Ziemię Kłodzką, wszak czeka nas tu jeszcze tak wiele do odkrycia. Nie bez przesady nazywają to miejsce ?Krainą Pana Boga?. Dobrze, że jest taka też młodzież.

W ten sposób przełamuje się pewne stereotypy i nie zawsze pochlebne o niej opinie. Ta grupa była przecież tak… wyjątkowa.

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2010

/ publikacja BRAMA nr 40 z dn. 01.10.2010/

 

 

Share:

Author: admin