Dojazd

Położenie geograficzne oraz warunki terenowe a więc ukształtowanie powierzchni, doliny rzek i przełęcze wyznaczają bardzo ściśle rozkład tras komunikacyjnych na Ziemi Kłodzkiej. Również dzięki ukształtowanym historycznie pradawnym szlakom handlowo-kupieckim i traktom strategiczno-militarnym, Kłodzko na przestrzeni wieków stało się w tej części Sudetów ważnym węzłem komunikacyjnym.

 • Koleją
 • Autobusem
 • Samochodem:
  • Z przejścia granicznego w Zgorzelcu, Łęknicy, Olszynie, Słubicach (zachodnia Polska)
  • Ze Świnoujścia, Kołobrzegu, Ustki, Słupska, Gdyni, Sopotu i Gdańska (morze, północna Polska)
  • Z przejścia granicznego z Rosją w Bezlędach (północna Polska)
  • Z przejścia granicznego z Litwą w Budzisku i w Ogrodnikach
  • Z przejścia granicznego w Kukurykach i Terespolu
  • Z przejęcia granicznego w Kurczowej i Medyce

Koleją

Kłodzko jest też jednym z największych w Sudetach węzłów komunikacji kolejowej. Posiada dwa dworce Kłodzko Miasto w centrum i odległy o dwa kilometry na północ Kłodzko Główne oraz pięć linii. Dzięki temu Kłodzko posiada dogodne połączenia z całym krajem. Zelektryfikowana linia kolejowa o dł. 96 km łączy Kłodzko z Wrocławiem przez Bardo i Kamieniec Ząbkowicki (24km). I w drugą stronę w kierunku południowym ta linia o dł. 36km biegnie z Kłodzka Głównego do Międzylesia przez Kłodzko Miasto, Bystrzycę Kłodzką (18km), Długopole Zdrój, łącząc zarazem Kłodzko z kolejowym przejściem granicznym do Republiki Czeskiej w Międzylesiu. Jest to część międzynarodowej magistrali kolejowej Wrocław – Praga. Koleją z Kłodzka przez stacje węzłowe: we Wrocławiu, Wałbrzychu oraz Kamieńcu Ząbkowickim (tu odchodzą pociągi przez Ząbkowice Śląskie i Świdnicę do Jaworzyny Śl. a w drugą stronę przez Paczków, Otmuchów do Nysy, stąd dalej do Brzegu, Opola, a przez Prudnik do Kędzierzyna-Koźla i Katowic), można praktycznie dojechać do wszystkich większych miejscowości w kraju jak i za granicę. Lokalne połączenia kolejowe Kłodzko Główne posiada z Wałbrzychem, odległym o 49km, przez Nową Rudę (20km), i Głuszycę; z Kudową Zdrój odległą o 44km, (koniec linii) przez Kłodzko Miasto, Polanicę Zdrój, Szczytną, Duszniki Zdrój i Lewin Kłodzki; oraz ze Stroniem Śląskim odległym o 31km, (koniec linii) przez Kłodzko Miasto, i Lądek Zdrój (26km).


Autobusem

Dworzec PKS w Kłodzku znajduje się obok dworca PKP w centrum miasta. Z dworca autobusowego w Kłodzku na liniach dalekobieżnych bezpośrednio autobusy odjeżdżają do Bielska Białej przez Nysę i Racibórz, do Bolesławca przez Świdnicę i Legnicę, do Częstochowy przez Nysę i Opole, do Głogowa przez Wałbrzych i Legnicę, do Gorzowa Wielkopolskiego przez Wrocław i Zieloną Górę, do Jastrzębia Zdroju przez Nysę i Racibórz, do Jeleniej Góry przez Nową Rudę i Wałbrzych, do Katowic przez Nysę i Opole, do Łodzi przez Wrocław i Sieradz, do Mielca przez Kędzierzyn Koźle i Kraków, do Warszawy przez Wrocław i Piotrków Trybunalski, do Zgorzelca przez Wałbrzych, Jelenią Górę, do Zielonej Góry przez Wałbrzych. Kłodzki PKS organizuje też kursy autobusów do miast w Republice Czeskiej: Nachodu i Hradec Kralove.

Również rolę węzła komunikacji autobusowej na południową część Ziemi Kłodzkiej pełni Bystrzyca Kłodzka, odległa od Kłodzka o 17km. Z Bystrzycy Kłodzkiej można autobusem PKS dojechać między innymi do Długopola Zdrój, Międzylesia i Boboszowa na graniczne przejście drogowe.


Samochodem

Przez Ziemię Kłodzką i Kłodzko prowadzi międzynarodowa szosa, droga krajowa nr 8 od przejścia granicznego z Republiką Czeską w Kudowie-Słonem w części zachodniej Ziemi Kłodzkiej przez Kudowę Zdrój, Polanicę Zdrój, Kłodzko i dalej w kierunku północnym przez Bardo, Ząbkowice Śląskie do Wrocławia i Warszawy. Jest to najdogodniejsze połączenie drogowe stolicy Dolnego Śląska Wrocławia ze stolicą regionu Czech Wschodnich Hradec Kralowe i stolicą Republiki Czeskiej – Pragą.

Szosa ta w Kłodzku krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 381 z północnego zachodu biegnącą na odcinku z Wałbrzycha przez Głuszycę, Nową Rudę do Kłodzka i dalej już jako droga krajowa nr 33 z Kłodzka na południe przez Bystrzycę Kłodzką, Międzylesie do przejścia granicznego z Republiką Czeską w Boboszowie na Przeł. Międzyleskiej (534m). W kierunku wschodnim z Kłodzka biegnie droga krajowa nr 46 przez Złoty Stok, Otmuchów, Nysę, Kędzierzyn-Koźle do Gliwic.

Z przejścia granicznego w Zgorzelcu (zachodnia Polska) – Ze Zgorzelca drogą nr 356 przez Lubań, Gryfów Śląski do skrzyżowania z drogą nr 297 w miejscowości Pasiecznik i dalej nr 297 do Jeleniej Góry i z niej drogą nr 3 do skrzyżowania z drogą nr 370 w Kaczorowie. Dalej drogą nr 370 do skrzyżowania z drogą nr 371 w Marciszowie i drogą nr 371 do Kamiennej Góry i dalej przez Boguszów Gorce nr 367 do Wałbrzycha i drogą nr 381 przez Głuszycę, Nową Rudę do Kłodzka.

Z przejścia granicznego w Łęknicy (zachodnia Polska) – Z Łęknicy drogą nr 350 przez Gozdnicę do Bolesławca i dalej nr 4 (E40) do skrzyżowania z drogą nr A4 (E40) i tą droga do skrzyżowania z droga nr 3 (E65) w miejscowości Nowa Wieś Legnicka, a dalej 3 (E65) do Jawora i nr 374 przez Strzegom do skrzyżowania z drogą nr 382. Tą drogą przez Świdnicę, Dzierżoniów do Ząbkowic i drogą nr 8 (E67) do Kłodzka.

Z przejścia granicznego w Olszynie (zachodnia Polska) – Z Olszyny drogą nr 12 (E36) do skrzyżowania z droga A4 (E40) i dalej do miejscowości Nowa Wieś Legnicka. Stąd dalej do Kłodzka, potem tak jak z Łęknicy.

Z przejścia granicznego w Słubicach (zachodnia Polska) – Ze Słubic drogą nr 275 przez Cybinkę, Krosno Odrzańskie do Zielonej Góry a dalej 3 (E65) przez Nową Sól, Nowe Miasteczko, Polkowice, Lubin, Legnicę do Jawora. Stąd drogą Nr 374 przez Strzegom, Świebodzice do Wałbrzycha a dalej drogą nr 381 do Kłodzka.

Ze Świnoujścia (z nad morza północna Polska) – Ze Świnoujścia drogą nr 3 (E65) przez Wolin, Szczecin, Pyrzyce, Gorzów Wielkopolski, Skwierzynę, Międzyrzecz, Świebodzin, Sulechów, Zieloną Górę, Nową Sól, Głogów, Lubin, Legnicę do Jawora, dalej drogą nr 374 przez Strzegom do skrzyżowania z drogą nr 382. Stąd drogą 382 przez Jaworzynę Śląską, Świdnicę Dzierżoniów do Ząbkowic i drogą 8 (E67) do Kłodzka.

Z Kołobrzegu i Koszalina (morze, północna Polska) – Z Kołobrzegu i Koszalina drogą nr 11 do Piły przez Bobolice, Szczecinek, Okonek, Jastrowie, Piłę, Ujście Chodzież, Rogoźno Oborniki. do Poznania. Dalej drogą Nr 5 (E261) z Poznania przez Stęszew, Kościan, Leszno, Rawicz, Żmigród, Trzebnicę do Wrocławia i dalej drogą nr 8 (E67) z Wrocławia przez Niemczę, Ząbkowice Śląskie, Bardo do Kłodzka.

Z Ustki i Słupska (morze, północna Polska) – Z Ustki i Słupska drogą nr 21 przez Miastko i Biały Bór do drogi nr 11 w Szczecinku i ze Szczecinka dalej drogą nr 11 przez Piłę, Ujście, Chodzież, Rogoźno i Oborniki do Poznania i dalej drogą nr E261 do Wrocławia i drogą nr 8 (E67) do Kłodzka.

Z Gdyni, Sopotu i Gdańska (morze, północna Polska) – Z Gdyni drogą 6 (E28) Sopotu i Gdańska drogą nr 1 (E75) do drogi nr 6 (E28) w Pruszczu Gdańskim. Dalej drogą 1 (E75) przez Tczew, Gniew, Nowe, Świecie, Chełmno do Torunia. Z Torunia droga nr 52 do Inowrocławia i dalej drogą nr 25 przez Strzelno, Ślesin, Konin, Rychwał, Stawiszyn, Kalisz, Nowe Skalmierzyce do Ostrowa Wielkopolskiego. Tu drogą nr 43 przez Ostrzeszów do Kępna i dalej drogą nr 453 przez Namysłów, Lubszę do Brzegu. Tu drogą nr 401 przez Grodków do skrzyżowania z drogą nr 401 w Makowicach i dalej drogą nr 401 do Nysy. Stąd drogą nr 408 do Złotego Stoku i dalej drogą nr 408 do Kłodzka.

Z przejścia granicznego z Rosją w Bezlędach (północna Polska) – Z północy z granicy z Rosją z przejść granicznych Bezledy na Ziemię Kłodzką goście najczęściej wybierają drogę nr 51 przez Bartoszyce, Lidzbark Warmiński, Olsztyn do Olsztynka a dalej drogą nr 7 (E77) przez Nidzicę, Mławę do skrzyżowania z drogą nr 60 w Glinojecku. Stąd drogą nr 60 przez Raciąż, Drobin Płock, Gostynin do Kutna i drogą nr 701 do Łęczycy a dalej drogą nr 703 do Poddębic. Tu drogą nr 477 do skrzyżowania z drogą nr 473 w Bałdrzychowie i dalej nią do skrzyżowania z drogą nr 479. Tą drogą do drogi nr 14 i nią do Sieradza. Dalej drogą nr 14 do Złoczewa i drogą nr 45 przez Wieluń, Praszkę, Gorzów Śląski, Kluczbork do Opola i drogą nr 404 przez Niemodlin do Nysy. Stąd drogą nr 408 przez Otmuchów, Paczków do Złotego Stoku i dalej drogą do Kłodzka.

Z przejścia granicznego z Litwą w Budzisku i w Ogrodnikach – Z przejść granicznych z Litwy, z Budziska drogą nr 19 do Suwałk i z przejścia granicznego w Ogrodnikach drogą nr 660 do Suwałk a dalej drogą nr 19 przez Suchowolę i Augustów do Białegostoku. Tu dochodzą drogi z przejść granicznych w Kuźnicy Białostockiej nr 18 do Białegostoku i droga nr 66 z Bobrownik do Białegostoku. Z Białegostoku droga nr 18 przez Zambrów, Ostrów Mazowiecki, Wyszków, Radzymin do Warszawy. Tu drogą nr 8 (E67) przez Mszczonów, Rawe Mazowiecką, Tomaszów Mazowiecki do Piotrkowa Trybunalskiego do skrzyżowania z drogą nr 1 (E75) i tą drogą przez Kamieńsk, Radomsko do Częstochowy. Dalej drogą nr 46 przez Blachownie, Lubliniec, Dobrodzień, Ozimek do Opola. Z Opola drogą nr 404 przez Niemodlin do Nysy i dalej drogą nr 408 przez Otmuchów, Paczków do Złotego Stoku i drogą nr 408 do Kłodzka.

Z przejścia granicznego w Kukurykach i Terespolu – Od strony wschodniej kraju z przejść granicznych w Kukurykach i Terespolu droga nr 2 (E30) do Międzyrzecza Podlaskiego i dalej nr 806 przez Łuków do Stoczka Łukowskiego, stąd drogą nr 803 do skrzyżowania z drogą nr 805. Drogą nr 805 do drogi nr 801 i dalej na północ do skrzyżowania z droga 717 i tą droga przez most na Wiśle i Górę Kalwarię do Grójca. Dalej drogą nr 725 przez Białą Rawską do Rawy Mazowieckiej i nr 8 (E67) przez Wrocław do Kłodzka.

Z przejscia granicznego w Kurczowej i Medyce – Z przejść granicznych w Kurczowej drogą nr 871 do Radymna i Medyki nr 4 (E40) przez Przemyśl do Radymna i stąd drogą nr 4 (E40) przez Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Dębicę, Pilzno, Tarnów, Brzesko, Bochnię, Wieliczkę do Krakowa do skrzyżowania z drogą nr 7 (E77) i nią na południe do skrzyżowania z drogą nr 952. Dalej nr 952 Skawinę, Zator, Oświęcim, Bieruń do Tych a stąd drogą nr 92 do Gliwic. Z Górnego Śląska do Kłodzka można dojechać z Gliwic drogą Nr 408 przez Kędzierzyn-Koźle, Głogówek, Prudnik, Nysę, Otmuchów, Paczków do Złotego Stoku i drogą do Kłodzka.

Share:

Author: admin