Dziś na nasze pytania odpowiada WÓJT GMINY KŁODZKO Pan STANISŁAW LONGAWA

459_3

 

Przed Panem 4-letnia kadencja. Jak będzie wyglądała kłodzka gmina za lat cztery ?

Moim priorytetem jest zrównoważony rozwój gminy. Przede wszystkim należy zakończyć kilka dużych inwestycji, rozpoczętych dwa / trzy lata temu, na które pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej. W kolejnych latach należy skupić się na rozwoju i unowocześnianiu oświaty, sukcesywnych remontach i budowach dróg gminnych, budowie i renowacji świetlic oraz dalszym unowocześnianiu OSP.

Wspomniane cztery lata to także przeprogramowanie rozwoju gminy z budowy infrastruktury na nowoczesny rozwój gospodarczy, stabilizację dochodów gminy oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Szansą jest rozwój specjalnej strefy inwestycyjnej, która powstała w naszej gminie. To daje gwarancję lepszego życia dla mieszkańców naszej gminy.

 

Kłodzka gmina jak już wspominałem, znana jest z wielu ciekawych a wręcz oryginalnych działań promocyjnych i kulturalnych. Czym nas zaskoczy za Pana kadencji?

W związku z tym, iż agroturystyka najczęściej prowadzona jest jako działalność dodatkowa w gospodarstwie rolnym i stanowi poboczne źródło dochodów, w gminach wiejskich powstaje coraz więcej tego typu obiektów. Można ją zatem określić jako swoiste powiązanie usług turystycznych i rolnictwa. Na chwilę obecną na terenie Gminy Kłodzko funkcjonuje 20 gospodarstw agroturystycznych. Są to przepięknie położone miejsca, które co roku przyciągają turystów pragnących zakosztować prawdziwego życia na wsi, bliskości z naturą, a przede wszystkim szukających wypoczynku w niezbyt wygórowanej cenie. Sielska, serdeczna atmosfera panująca w rodzinie rolniczej, u której turysta spędza czas, gościnność i bliski kontakt z nieodzownymi atrybutami życia na wsi sprawiają, że do takiego miejsca wraca się chętniej niż do hotelu. Z informacji, jakie posiadam wynika, że do drzwi gminy puka coraz więcej osób, które decydują się otwarcie gospodarstwa agroturystycznego i poszukują informacji dotyczących warunków koniecznych do podjęcia działalności. Miejmy zatem nadzieję, iż agroturystyka będzie się nadal tak prężnie rozwijać jak dotychczas, a wspomnianych obiektów turystycznych w naszej gminie przybywać będzie z każdym rokiem. Z ofertą agroturystyczną można zapoznać się na naszej stronie internetowej www.gmina.klodzko.pl


Wielokrotnie stawiałem kłodzką gminę za wzór właściwie prowadzonej polityki promocyjnej. Co nas czeka w tej sferze ?

Promocja jest jednym z najważniejszych sposobów wspierania rozwoju gminy. Dzięki niej mamy większy wpływ na wzrost obrotów, dynamiki gospodarczej, turystykę oraz nowe inwestycje. W tym konkretnym przypadku produktem zabiegów promocyjnych jest gmina, dlatego też kładę duży nacisk na działania skierowane w stronę potencjalnych odbiorców. Zależy mi na tym, żeby dotrzeć z przekazem do młodych ludzi, nastawionych na nowoczesne technologie, którzy są przyszłością naszej gminy.

W najbliższym czasie planuję uruchomić zupełnie nową stronę internetową gminy, rozbudowaną i przejrzystą, z odnośnikami do popularnych portali społecznościowych. Mam nadzieję, że jej wystrój i aranżacja przypadnie Państwu do gustu. Już niebawem relacje z wydarzeń kulturalnych będzie można obejrzeć nie tylko w lokalnych telewizjach, ale także na najpopularniejszych stronach internetowych.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie imprez sportowych i kulturalnych, z których słynie nasza gmina. Już wkrótce 9 kwietnia w Gimnazjum Publicznym w Wojborzu odbędą się 14. Spotkania Tradycji Wielkanocnych, na które bardzo serdecznie Państwa zapraszam, a nieco później cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem Biegi Górskie oraz tradycyjnie święto dożynkowe.

Kolejnym ważnym elementem związanym z promocją gminy jest zacieśnianie współpracy

z naszymi sąsiadami, Czechami i Niemcami, ale także nawiązywanie nowych kontaktów, co już niedługo mam nadzieję nastąpi. Dodatkowo promowaniu gminy sprzyja uczestnictwo w targach, zarówno tych ogólnopolskich, jak i międzynarodowych, podobnie jak liczne publikacje w prasie lokalnej i wojewódzkiej.

 

Nawiązując jeszcze do tej wypowiedzi, deklaruję w imieniu portalu dalszą współpracę, która do tej pory była wyjątkowo bogata. Strony portalowe zawsze są też otwarte na wspólne działania promocyjne oraz prezentację gminnych dokonań.

Początek roku to zawsze czas pewnych podsumowań i ocen. Jak osobiście ocenia Pan nasz portal ?

 

Portal ?Ziemia Kłodzka? jest mi znany nie od dziś. Oprócz ciekawych wywiadów z przedstawicielami lokalnych władz, artykułów na temat bieżących wydarzeń i zapowiedzi imprez, można tu znaleźć przede wszystkim mnóstwo informacji dotyczących naszego regionu. Informacji, które zainteresują nie tylko każdego turystę, ale także mieszkańców Ziemi Kłodzkiej planujących niedzielną wycieczkę po okolicy.

 

Największe marzenia i życzenia kłodzkiego Wójta?

Moim największym marzeniem jako wójta jest to, aby podczas trwania mojej kadencji Gmina Kłodzko stała się wygodniejszym miejscem do życia, pełnym aktywnych i przedsiębiorczych ludzi, nowych inwestycji oraz z nowoczesną oświatą. Aby to właśnie oni, pokolenie trzydziestolatków i czterdziestolatków nadawało ton życia lokalnej społeczności.

459_2 459_1

 

Dziękuję uprzejmie za rozmowę. Korzystając z okazji życzę Panu oraz całej kłodzkiej gminie wytrwałości w realizacji tak wielu działań.

Dziękuję również Pani Magdzie Dawdo z Biura Promocji za pomoc w przygotowaniu tego materiału.

zdj.Biuro Promocji UG Kłodzko

Share:

Author: admin