Rozmowa z Burmistrzem Kłodzka Panem BOGUSŁAWEM SZPYTMĄ

243_1

Panie Burmistrzu przed Panem kolejna kadencja. Jak będzie wyglądało Kłodzko za lat cztery ?

Kolejna kadencja przede mną to prawda, za co dziękuję moim wyborcom. Nie jestem futurologiem i nie wiem, jak będzie wyglądało. Bardzo chciałbym jednak, aby było jeszcze piękniejsze. Zależy nam na estetyce miasta, ale również na tym, żeby powstawały tu miejsca, instytucje oraz działania, które sprawią i sprawiają już, że Kłodzko staje się miejscem wyjątkowym. Przyjemnym dla życia a jednocześnie dającym wiele możliwości rozwoju zawodowego, osobistego, społecznego. To może trochę górnolotnie brzmi, ale prawdą jest, że o takim Kłodzku marzymy. Mam nadzieję, że są to również marzenia wszystkich kłodzczan.

Ostatnio byłem na otwarciu restauracji McDonald?s. Zdajemy sobie sprawę, że jest to symbol komercji, który odbierany jest przez niektórych negatywnie. Z drugiej zaś strony jest to symbol rozwoju, dynamiki. Proszę zwrócić uwagę, że McDonald?s zazwyczaj nie otwiera restauracji w miastach tej wielkości co Kłodzko, a jednak zauważono, że tu potencjał jest duży i to dla nas jest ważne. Chciałbym, aby właśnie tak myśleli o naszym mieście inwestorzy i goście którzy nas odwiedzają.

W naszym portalu dominuje tematyka turystyczno-promocyjna oraz kulturalno-społeczna. Kłodzko to ważny ośrodek na turystycznej mapie, nie tylko dolnośląskiego regionu.

Czym nas zaskoczy w najbliższej kadencji?

Zaskoczenia już nie będzie, gdyż od dłuższego czasu mówimy o naszych nowych inwestycjach. Ale z pewnością, kiedy będziemy odbierać i oglądać te miejsca, to myślę, że będziemy zaskoczeni tym, że dobrze funkcjonują i przyciągają jeszcze większą liczbę turystów.

Mam tu na myśli zagospodarowanie Kanału Młynówka z pływającymi po nim w przyszłości gondolami. Park Zdrojowy w miejsce Parku Strażackiego. Rewitalizację fortu Wielki Kleszcz na twierdzy ? to może być zaskoczenie dla mieszkańców, bo na co dzień nie widzą tych prac, które proszę mi wierzyć naprawdę idą pełną parą.

Jeżeli mowa o twierdzy, mam tu na myśli także budowę kolejki gondolowej. Trochę się nam przedłużyła ta budowa, ale myślę w 2012 roku będziemy mogli obejrzeć Kłodzko z perspektywy lotu ptaka. To są te zaskoczenia, dzięki którym liczymy, iż Kłodzko odwiedzi jeszcze więcej turystów niż dotychczas.

Niebawem kolejna edycja kłodzkich “Asów”. Czy może Pan już “zdradzić” kto szczególnie na nie zasługuje w sferze turystyki, w tym szeroko pojętej promocji miasta ?

Istotą tych nagród jest element niespodzianki, a więc z całym żalem nie mogę zdradzić laureatów tegorocznych Kłodzkich Asów. Zapewniam jedynie, że są to osoby ważne i poważnie działające na rzecz rozwoju Kłodzka, w tym turystyki.

Magiczny okres świąteczno-noworoczny skłania do życzenia sobie spełnienia naszych planów i marzeń. Jakie są Pana szczególne marzenia i życzenia z tym związane?

Powtarzam często, że życzenia zawsze tworzą dobry klimat wokół przedsięwzięć realizowanych przez miasto. Natomiast życzylibyśmy sobie, aby te plany, które rozpoczęliśmy, udało się nam zrealizować przynajmniej w 70 procentach. Według statystyk biznesowych, wtedy już można mówić o sukcesie. Liczymy jednak, że zdołamy te plany zrealizować w większym stopniu.

Oczywiście mamy trudny rok budżetowy, nigdy tego nie ukrywałem. Życzmy sobie, aby budżet państwa, bo myślę, że my w Kłodzku sobie poradzimy, również udźwignął ten ciężar.

Wracając do życzeń, chciałbym złożyć najlepsze, najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, pogody ducha wszystkim mieszkańcom Kłodzka, czytelnikom portalu Ziemia Kłodzka oraz tym, którzy odwiedzili, odwiedzają i zamierzają odwiedzić Kłodzko jeszcze bardziej udanych pobytów w naszym mieście.

Dziękuję uprzejmie za wypowiedź dla PORTALU ZIEMIA KŁODZKA.

Życzę spełnienia wszelkich planów i marzeń z pożytkiem dla miasta oraz naszej Ziemi Kłodzkiej. Liczę też na dalszy kontakt, portal jest bowiem zawsze otwarty na wspólną promocję tego regionu.

Dziękuję również Pani Karolinie Żurek za pomoc w przeprowadzeniu tego wywiadu.

/Tekst autoryzowany w dn. 4.01.2011 r./

Share:

Author: admin