DOŻYNKI – Wywiad z WÓJTEM GMINY KŁODZKO Panem RYSZARDEM NIEBIESZCZAŃSKIM.

221_1

Jakie najważniejsze atrakcje przygotowano w tegorocznej edycji ?Dożynkowego Festiwalu Kultury Polskiej i Czeskiej w Rytmie Polki?. Czym tym razem zaskoczą nas organizatorzy?

Podczas święta dożynkowego zamierzamy bardzo mocno podkreślić wpływ kultury polskiej i czeskiej na wzajemne relacje z naszym czeskim partnerem – Mikroregionem Rychnovsko. Zostanie również zaakcentowane różnorodne pochodzenie mieszkańców gminy, czego dotychczas nie robiliśmy. Będą więc motywy Polski Kresowej, Podhala, Mazowsza, Śląska, Kielecczyzny? a zrobią to zespoły śpiewacze kół gospodyń wiejskich oraz chór sołtysów. I taką właśnie mozaiką kultury chcemy zaskoczyć naszych gości.

Po raz pierwszy impreza promować będzie także muzyczne talenty wokalne oraz popularyzować dorobek polskiej oraz czeskiej muzyki rozrywkowej, jak również twórczość kompozytorów młodego pokolenia. Stanie się tak dzięki powierzeniu nam przez Europejską Fundację Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży ?Młodzi Artyści? roli gospodarza tegorocznej edycji ?Sztuder Festiwal 2008?.

Jak przebiegają przygotowania do Festiwalu Dożynkowego?

Napisaliśmy wniosek o przyznanie dofinansowania z ?Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska ? Rzeczpospolita Polska? na realizację Mikroprojektu w Euroregionie Glacensis.

Powołany został Komitet Organizacyjny któremu przewodniczy Wicedziekan Dekanatu Kłodzkiego, Proboszcz Parafii Szalejów Górny ks. Krzysztof Trybulec. Już w dniu1 lipca rozdaliśmy zadania i każdy wie, co ma robić?

Z ważniejszych zadań wspomnę, że rozpoczął się plebiscyt do tytułu ?Rolnika Roku 2008? i już można głosować na stronach internetowych www.gmina.klodzko.pl, www.ziemiaklodzka.pl oraz poprzez kupony drukowane w tygodniku Euroregio Glacensis.

Prowadzone są kampanie promocyjne imprezy m.in. przez zespół śpiewaczy ?Jaskier? z Ołdrzychowic Kłodzkich podczas Casinoparkfest w niemieckim Georgsmarienhutte / w dn. 3- 6 lipca /. Podobną kampanię prowadzi obecnie również nasz Chór Sołtysów im. Piotra Ćwichuły w Gminie Puck, w województwie Pomorskim. Kampania obejmuje więc zarówno Polskę jak i naszych sąsiadów.

Tegoroczna edycja jest organizowana z udziałem czeskich partnerów. Jaki będzie udział czeskiego partnera w tej imprezie?

Będzie to udział znaczący, podkreślający m.in. dorobek kulturalny Mikroregionu Rychnovsko. Wszystko będzie wspólne i w rytmie polki. Będą pokazy estradowe zespołów i solistów, wystawa czeskich i polskich lalek, stoiska informacyjno-promocyjne, giełda ofert pracy, zawody latawcowe, wędkarskie, szachowe itd? Przewidujemy m.in. podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy instytucjami bibliotecznymi połączone z prezentacją dorobku artystów ludowych, producentów i rzemieślników? Długo by wymieniać wspólne imprezy i przedsięwzięcia. Np. na samym końcu przewidujemy dyskotekę z karaoke z udziałem DJ z Polski oraz Czech.

Roszyce – to na ogół nieznana miejscowość. Jak przygotowują się do tej prestiżowej imprezy ?

Przygotowania rozpoczęto wczesną wiosną od uporządkowania we wsi tego wszystkiego, co pozostało nieuporządkowane po zimie i co szpeciło jej piękny krajobraz. Wprowadzono wiele ciekawych elementów dekoracyjnych o charakterze ludowym. Uruchomiono pierwszą działalność agroturystyczną ?U Kasi? gdzie zamieszkają goście dożynkowi. Mieszkańcy zamierzają przy swoich posesjach zorganizować przydomowe wystawy sprzętu rolniczego i tradycji ludzi wsi.

Rada Sołecka razem z panią Sołtys Barbarą Ogielską naprawia i buduje drogi wewnętrzne w centrum wioski, które mają usprawnić ruch kołowy i pieszy. Położenie Roszyc pomiędzy Kłodzkiem a Polanicą Zdrój to duży atut wsi, która zaopatruje oba miasta w zdrowe i ekologiczne warzywa. Roszyce przyciągają też turystów nad stawy, gdzie istnieje możliwość wędkowania?

Dziękujemy za informacje nt. Festiwalu Dożynkowego. Do problematyki dożynkowej wracać będziemy jeszcze nie raz. Otwieramy bowiem w naszym portalu specjalny okolicznościowy DZIAŁ DOŻYNKOWY.

Mamy też nadzieję, że Pan Wójt będzie jeszcze niejednokrotnie naszym gościem.

materiał przygotowali:
MARIOLA HUZAR Biuro Promocji Urzędu Gminy Kłodzko
JANUSZ PUSZCZEWICZ Redakcja Portalu – ZIEMIA KŁODZKA
Share:

Author: admin