Wambierzycki Skansen – Mini Zoo

500_1

 

Nie bez znaczenia była również wizyta w polanickim ?Gniazdku? i spotkanie z tamtejszym kolekcjonerem. Od tego czasu zbiera wszystko, dzisiejsze eksponaty przynoszą m.in. sąsiedzi, znajomi. Większość dochodów z pracy w kopalni również idzie na ich zakup. Część pochodzi z tzw. odrobku, kiedy to za świadczoną pracę otrzymuje ?starocie?. W 1978 roku kupuje podupadłe gospodarstwo, które dzisiaj pełni rolę skansenu oraz agroturystyki. Dzisiaj to kompleks budynków z niezliczoną wprost liczbą eksponatów. Kiedy pytam właściciela o ich liczbę, odpowiada? są ich tysiące, ale nikt ich jeszcze nie policzył. Na kolekcję składają się sprzęty gospodarstwa domowego, sprzęt rolniczy , jak również całe warsztaty pracy. Jest więc kuźnia, stolarnia, warsztat szewski. Często ma się wrażenie, że wiejski rzemieślnik dopiero co wyszedł z warsztatu.

500_2 500_3
500_4 500_8

Co tu znajdziemy, może lepiej zapytać czego tu brakuje. Przy wejściu wita nas stary traktor z początku lat 50-tych oraz kamienna figura śpiącego rycerza / prawdopodobnie z XVI w./. Z ciekawszych eksponatów warto zwrócić uwagę m.in. na bogatą kolekcję maselnic do wyrobu masła, stare żarna do mielenia, szafę śląską z 1793 r., stare wózki dziecięce. Sama kolekcja żelazek do prasowania liczy ponad 120 sztuk. Liczne krosna tkackie, kołowrotki, gręple, międlice czy maszyny do szycia. Jest kolekcja mundurów i codziennych ubiorów z różnych okresów m.in. stary płaszcz- burka i drewniany kuferek syberyjskiego zesłańca. Liczne aparaty fotograficzne, zbiór radioodbiorników i sprzętu grającego. Jest i drewniany telefon z pocz. XX w. a nawet stary sprzęt medyczny. Ze sprzętu rolniczego m.in. kieraty czy narzędzia do uprawy roli z XIX w. Zaskakuje pochodzące z XIX w. chomąto nie tyle dla konia, co dla? psa. Jest również kolekcja szkolna oraz sakralna. Wystawa minerałów i skamielin, archeologiczne eksponaty? długo można by wyliczać poszczególne grupy zbiorów. Wszystkich zaskakują np. słoje zakopane kiedyś przez niemieckich mieszkańców w których znajdziemy stare banknoty, przedmioty osobiste czy zakonserwowane mięso. Zapewne wiele takich skarbów kryje jeszcze dolnośląska ziemia.

Dzieci biegną z kolei prosto do mini-ZOO gdzie m.in. jelenie, daniele, sarny, dziki, ptaki, kury, ryby. Atrakcją są afrykańskie strusie. Warto wygospodarować na ten zakątek znacznie więcej czasu bo do oglądania i podziwiania jest tu tak wiele. Mój podziw budzi jednak wielka pasja p. Mariana. Pasja dla której poświęca wszystko, swój czas i swoje dochody. Wambierzycki skansen to dzieło jego życia, to również ratowanie tego wszystkiego co tak szybko ginie wprost na naszych oczach. Warto się tu wybrać, gorąco polecam.

500_5 500_6
500_7 500_9

 

Autor: Janusz Puszczewicz

Zdjęcia: Janusz Puszzewicz

 

Skansen- Mini ZOO, Gospodarstwo Agroturystyczne

Marian Gancarski

57-411 WAMBIERZYCE, ul. Wiejska 52 tel.74/8719184

zaprasza przez cały rok od godz. 8.00 do zmroku

Share:

Author: admin