KŁODZKO ZAGRAŁO PRAGĘ

746 3

746 3746 4

746 1746 2

Film nawiązuje do dramatycznego wydarzenia, jakie rozegrało się 10 lipca 1973 roku w Pradze. W tym dniu Olga Hepnarova celowo wjechała wynajętą ciężarówką w tłum na przystanku tramwajowym w centrum miasta. Z dwudziestu pięciu osób zginęło wtedy osiem osób, reszta została ciężko ranna. Morderczyni nie uciekała z miejsca tragedii, czekała na przybycie milicji. Przez lekarzy uznana za zdrową psychicznie, została skazana na karę śmierci. Była ostatnią kobietą skazaną na taką karę w byłej Czechosłowacji.

To psychologiczny dramat mówiący o samotności, bólu i braku zrozumienia ze strony innych. Jak pisała i zeznała później Hepnarova „Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi… Chciałam zemścić się na całym społeczeństwie…”

Główną bohaterkę gra polska aktorka Michalina Olszańska, znana nam już z serialu „Barwy szczęścia”. Reżyserem filmu jest Peter Kazda, scenariusz napisał Tomas Weinreb. W filmie zobaczymy m.in. Martina Pechlata, Klarę Meliskovą, Martina Fingera, Hannę Vagnerovą czy Marikę Soposko. Producentem filmu jest czeski Black Balance, ze strony polskiej spółka producencka Media Brigade.

Jak mówi polski producent Marcin Kurek z Media Brigade „Łączymy się z Czechami, żeby zrealizować dobry film, który będzie promował polską kinematografię a także Dolny Śląsk na międzynarodowej arenie…”. Stąd też dotacja z Dolnośląskiego Funduszu Filmowego.

Na premierę musimy jednak poczekać do 2015 roku.

746 6746 7

746 8746 9

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Zdj. M. Krombach, uzyskane dzięki uprzejmości

p. Karoliny Pszenicznej z Biura Kłodzko 2016.

Share:

Author: admin