FESTIWAL MAŁYCH FORM LUDOWYCH ?ŁAWICA ? 2009? – REPORTAŻ

250_0

Główne uroczystości poprzedziło spotkanie władz samorządowych z rolnikami. To oni byli bowiem ?bohaterami? tych uroczystości. Nie obyło się bez licznych wyróżnień i pochwalnych słów. Rolnikiem Roku 2009 został wybrany Sławomir Otfinowski z Ruszowic.

Dożynkowy korowód to istne bogactwo wieńców, barwna prezentacja poszczególnych wiosek. Nas szczególnie zachwyciła reprezentacja małych Roszyc, ze żniwiarzami? dorodną kozą i ukwieconą bryczką.

Duchowym przeżyciem była polowa Msza Święta z ludowymi akcentami.
Mszę uświetnił m.in. Zespół Sygnalistów Myśliwskich. Homilia wygłoszona przez Gwardiana kłodzkich Franciszkanów nawiązywała do poszanowania chleba i rolniczego trudu. Msza była zresztą wyjątkowym przeżyciem nie tylko z racji uroczystej liturgii. W górskiej scenerii, skąd roztaczała się panorama całej niemal Kotliny Kłodzkiej tamte słowa i tamten śpiew trafiał do nas z podwójną mocą.

Część oficjalna. Powitanie gości piosenką o kłodzkiej Gminie w wykonaniu wszystkich zespołów ludowych. Powitanie i prezentacja samej Ławicy – gospodarza tegorocznych dożynek. Przemówienia i kolejne słowa uznania pod adresem rolników. Bo też Gmina Kłodzko ma się naprawdę czym pochwalić?

Niezwykle oryginalne ludowe prezentacje kłodzkich wsi oraz gmin partnerskich. Najbardziej barwna i rozśpiewana wizytówka tej Gminy.

Kolejne uroczyste spotkanie tym razem z kołami gospodyń wiejskich, radami sołeckimi i delegacjami partnerskich gmin. Kolejne wyróżnienia i nagrody. Tytuł Sołtysa Roku 2009 otrzymała Zofia Lechocińska z Ławicy. Natomiast do grona najbardziej aktywnych sołectw zaliczono m.in. Ławicę, Starków czy Jaszkową Górną.

Podczas spotkania wręczamy swoje portalowe ZŁOTE KŁOSY. Symboliczne wyróżnienie dla najbardziej aktywnej lokalnej społeczności, dla twórców miejscowej kultury czy najlepszej agroturystyki.

Jak zwykle urozmaicony i bogaty był cykl imprez kulturalno- rozrywkowych. Najwięcej braw zbiera Kapela Góralska z Gminy Rytro, bo też serwują nam wyjątkową dawkę humoru i góralskiej muzyki. To oni naprawdę byli gwiazdą całej imprezy.

Zachwyca ?Czeska Scena Artystyczna? zaprzyjaźnionego Regionu Rychnovsko. Program na wysokim poziomie artystycznym, który widzowie nagradzają gromkimi brawami. Szkoda tylko, że nie pojawił się Chór Sołtysów ? prawdziwa wizytówka tej Gminy.

Gwiazdą wieczoru był Łukasz Zagrobelny którego wieczorny występ ściągnął tłumy. Warto jeszcze wyróżnić ?Taniec z Gwiazdami? w wyk. Agnieszki Lechocińskiej i Przemka Chomika, zapewne usłyszymy o nich jeszcze nie raz?

Uroczystościom i występom towarzyszyły liczne kiermasze, pokazy czy konkursy.
Konkurs na najefektowniejszy korowód dożynkowy wygrały Roszyce. Z kolei najpiękniejszy wieniec przygotowała Ławica, chociaż po piętach deptały im Krosnowice i Żelazno. Kulinarne zmagania wygrało natomiast KGW z Piszkowic. Szczególnie aktywni w tym roku byli południowi sąsiedzi. Na uwagę zasługiwała jak zwykle ?Czeska Zagroda Małych Zwierząt Hodowlanych?, nie wspomnę o specjalnym autobusie promocyjnym czy bogatym programie artystycznym. Trudno było również ominąć np. edukacyjną pasiekę Henryka Zaremby czy prezentację dorobku Wojborza i Krosnowic. Trudno zresztą wyliczyć wszystkie atrakcje tego dnia.

Warto więc było przyjechać i przeżyć wspólnie ten dożynkowy czas. Niestety na kolejną edycję musimy czekać aż cały rok.

Dziękujemy raz jeszcze władzom Gminy Kłodzko za dożynkowe zaproszenie. Słowa podziękowania kierujemy również pod adresem Biura Promocji i Agroturystyki ?U Macieja? w Ławicy.

(Zapraszamy również do przeczytania obszernej relacji z Festiwalu na oficjalnej stronie Gminy Kłodzko – <<kliknij tutaj>>)

250_1 250_1
250_1 250_1
250_1 250_1
250_1 250_1
250_1 250_1
250_1 250_1
Share:

Author: admin