?SAJGON? Karola Maliszewskiego

211_1

Absolwent filozofii, doktor nauk humanistycznych. Kiedyś nauczyciel, dzisiaj wykładowca Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Laureat wielu nagród.

SAJGON to jego czwarta prozatorska książka. Wcześnie ukazały się: Dziennik pozorny /1997/, Próby życia /1998/ oraz Faramucha /2001/.

Tytułowy SAJGON to wymyślona dzielnica NOWEJ RUDY, gdzie odnajdujemy miejsca doskonale nam znane z dnia codziennego. Dzielnica którą raczej należy omijać, ów skrawek marginesu społecznego.

Wszystko widziane z perspektywy nijakiego Kojaka ? redaktora lokalnych gazetek, Teodora Szeremety ? nauczyciela matematyki, katechetki Leokadii, nauczyciela wf-u Franciszka Wartoka, opiekuna szkolnej świetlicy Zenona Jackiewicza czy praktykantki Izy Palczak. Jest też obraz widziany z perspektywy samego Karola Maliszewskiego ? nauczyciela języka polskiego.

Co i jak jednak widzą? niech zostanie pewną tajemnicą, niech odkryje to już sam czytelnik.
Dodajmy tylko, że powieść jest pewnym obrazem środowiska w którym bohaterom przyszło żyć. Środowiska z jego licznymi przywarami takimi jak zakłamanie, zawiść czy hipokryzja. Jest też duża dawka humoru, często gorzkiego ale też jakże prawdziwego.

Jak wyczytałem w jednej z recenzji ? książka jest duchową biografią autora. Ale też to ?powieść twarda i mocna? najlepsza co wg mnie Karol Maliszewski dotąd napisał?? / Jacek Bierut / .W każdym razie gorąco POLECAM tą powieść, warto po nią sięgnąć.

Dziękujemy też uprzejmie wydawnictwu BIURO LITERACKIE z Wrocławia za przesłany egzemplarz, liczymy na dalszy kontakt.

Wiecej o książce na stronie wydawnictwa (kliknij tutaj).

K O N K U R S

Jak zwykle przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs. Nagrodą jest omawiana wyżej książka, ufundowana przez BIURO LITERACKIE z Wrocławia. Nagrodę przyznamy w drodze losowania.

Wystarczy tylko odpowiedzieć na pytanie: Laureatem jakich literackich nagród jest Karol Maliszewski ?

Na odpowiedzi czekamy do końca grudnia br.

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2009-11-22

Share:

Author: admin