Szlak Sudecki (37)

01

{tab=Opis odcinka}

37. Hala pod Śnieżnikiem/Schronisko “Na Śnieżniku” – Lądek Zdrój

Masyw Śnieżnika , 430 – 1220 mnpm

01

 

Poprzedni odcinek: 36. Międzygórze – Hala pod Śnieżnikiem

Następny odcinek: 38. Lądek Zdrój – Złoty Stok

 

     00 min. Hala pod Śnieżnikiem/Schronisko “Na Śnieżniku”
15 min. Przełęcz Śnieżnicka – węzeł szlaków
30 min. Żmijowiec – miejsce odpoczynku I
50 min. Żmijowiec – miejsce odpoczynku II
1 godz. 15 min. Żmijowa Polana – nartostrada z Czarnej Góry
1 godz. 30 min. Przełęcz pod Jaworową Kopą – węzeł szlaków
1 godz. 45 min. Czarna Góra (1205 mnpm)
2 godz. 10 min. Szosa Bystrzyca Kł. – Stronie Śl. /węzeł szlaków/
2 godz. 15 min. Przełęcz Puchaczówka
3 godz. 05 min. Przełęcz pod Chłopkiem – rozwidlenie szlaków
3 godz. 30 min. Rozwidlenie dróg nad Stroniem Śląskim
3 godz. 55 min. Kąty Bystrzyckie
4 godz. 50 min. Lądek Zdrój – PKS – ul. Kłodzka/Kolejowa
5 godz. 00 min. Lądek Zdrój – Rynek

Hala Pod Śnieżnikiem – wyruszamy sprzed schroniska drogą wdół za znakami czerwonymi i żółtymi. Po ok. 15 min. skrzyżowanie i węzeł szlaków – w lewo  zielony i niebieski do Międzygórza, czerwony prosto, za chwilę kolejne rozwidlenie – szlak żółty w prawo do Jaskini Niedźwiedziej i Stronia Śląskiego, czerwony opuszcza drogę kierując się ścieżką na lewo, wraz ze szlakiem rowerowym.

Idziemy lasem, prawie płasko. Wkrótce roślinność staje się bardziej karłowata. Wychodzimy na grzbiet Żmijowca. Ok. 30 min. od Schroniska “Na Śnieżniku” pierwsze miejsce odpoczynku z ławeczkami i punktem widokowym na Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Wędrujemy dalej Żmijowcem (ok. 1153 mnpm) mijając nowe zalesienia. Niecałe 20 min. od pierwszego mamy kolejne miejsce odpoczynku. Idziemy nadal prosto po czym zaczyna się zejście w dół.  Wkrótce szlak wkracza do lasu. Wreszcie dochodzimy do Żmijowej Polany naprzeciwko Czarnej Góry – jest tu skrzyżowanie z nartostradą i kolejne miejsce odpoczynku. Szlak czerwony w lewo.

Idziemy w lewo i zaraz na rozwidleniu prosto. Po kilkuset metrach skręcamy w prawo ścieżką stromo do góry. Ścieżka dość uciążliwa, czasami płynie nią strumyk, kilkanaście minut podejścia do węzła szlaków na Przełęczy Pod Jaworową Kopą gdzie z lewej dołącza szlak zielony z Międzygórza przez “Marię Śnieżną”. Oba szlaki w prawo, dość stromo na Czarną Górę (1205 mnpm) – na szczycie drewniana wieża widokowa – super widoki (w prawo dojście do wyciągu – 250 m). Za nami ok. 1 godz. 45 minut wędrówki.

Szlak czerwony wraz z zielonym przechodzi przez szczyt Czarnej Góry nie zmieniając kierunku, za wieżą widokową zaczyna się zejście. Wkrótce na wypłaszczeniu w prawo do drogi leśnej, którą w lewo kontynuujemy zejście. Na skrzyżowaniu ścieżek w prawo między drucianymi ogrodzeniami leśnych nasadzeń. Wkrótce wychodzimy z lasu dochodząc do szosy Bystrzyca Kłodzka – Stronie Śląskie powyżej Przełęczy Puchaczówka – w lewo szlak niebieski do Międzygórza i żółty do Żelazna, czerwony z zielonym w prawo krótko szosą, za chwilę na łuku szosy opuszczamy asfalt na wprost, jeszcze kilkaset metrów do Przełęczy Puchaczówka. Od szczytu Czarnej Góry ok. 30 minut, od Hali Pod Śnieżnikiem ok. 2 godz. 15 minut. 

Z Przełęczy podchodzimy łąką obok Bacówki, w której można kupić różne góralskie specjały, i dalej prosto wzdłuż lasu na płaskie wzniesienie Pasiecznika. Jeszcze kilkaset metrów i polna droga zaczyna się obniżać wkraczając wkrótce do bajecznego świerkowego lasu. Idziemy w zasadzie cały czas prosto, lekko w dół lecz na rozwidleniach uwaga na znaki!!! Później teren staje się mocno pofalowany – wędrujemy zboczami Wilczyńca dochodząc do Przełęczy Pod Chłopkiem. Za nami ponad 3 godz. wędrówki – mijamy jedno rozwidlenie i na drugim szlak zielony odchodzi w prawo do Stronia Śląskiego, czerwony w lewo i zaraz na kolejnym rozwidleniu na prawo, jeśli nie widać znaków, należy trzymać się pomarańczowych kropek, trochę mylą sytuację szlaki rowerowe. 

Po niecałych 20 minutach minutach wędrówki od Przełęczy Pod Chłopkiem rozwidlenie, na którym wybieramy drogę na lewo, a kilkaset metrów dalej (ok. 25 minut od Przełęczy Pod Chłopkiem) dochodzimy do Polanki i rozwidlenia dróg leśnych nad Stroniem Śląskim, gdzie szlak czerwony skręca w lewo. Po kolejnych 20 minutach wychodzimy z lasu, zaczyna się asfalt i pierwsze zabudowania wsi Kąty Bystrzyckie. Schodzimy asfaltem kilkaset metrów w dół, przed tablicą Kąty Bystrzyckie szlak skręca w prawo w polną drogę. Za nami prawie 4 godziny wędrówki. W Kątach Bystrzyckich kilka gospodarstw agroturystycznych.

Po skręcie w prawo w Kątach podchodzimy zarośniętą polną drogą ok. 10 minut na wzniesienie i koło kapliczki zaczynamy zejście nieco na prawo. Po kilkuset metrach zejścia dochodzimy do poprzecznej drogi, którą w lewo. Towarzyszy nam tu czerwony szlak rowerowy i znów pomarańczowe kropki. Mijamy kolejną kapliczkę, nadal prosto. Najpierw odchodzą w bok pomarańczowe kropki, a potem czerwony szlak rowerowy, czerwony GSS nadal prosto. Wkrótce wkraczamy na asfalt, który w ciągu 20 minut doprowadza do pierwszych zabudowań Lądka Zdroju. 

Przechodzimy przez tory kolejowe i główną szosą (ul. Kłodzka) idziemy w prawo. Wkrótce mijamy ulicę Kolejową (w prawo do Stacji PKP – pociągi nie kursują), szlak czerwony obok przystanku PKS nadal prosto i dalej przez rondo w kierunku widocznej wieży Ratusza. Wkraczamy na  Rynek Lądka Zdroju po 5 godzinach wędrówki od Hali Pod Śnieżnikiem. Na Rynku napotykamy szlak żółty na Przełęcz Lądecką i niebieski (Europejski Szlak Dalekobieżny E3) z Barda przez Jaskinię Radochowską, dalej przez Trojak, Stary Gierałtów, Góry Bialskie na Halę Pod Śnieżnikiem. 

sch37

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{/tabs}

Opis szlaku został opracowany przez Piotra Aftarczuka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu bez zgody autora zabronione.

Share:

Author: admin