Szlak Sudecki (2)

gssstog3

{tab=Opis odcinka}

2. Stóg Izerski – Szklarska Poręba

Góry Izerskie , 660 – 1125 mnpm

gssstog3

 

Poprzedni odcinek: 1. Świeradów Zdrój – Stóg Izerski

Następny odcinek: 3. Szklarska Poręba – Hala Szrenicka

 

     00 min. Schronisko “Na Stogu Izerskim”
15 min. Łużec (1056 mnpm)
40 min. Polana Izerska – węzeł szlaków
1 godz. 35 min. Rozdroże pod Kopą – węzeł szlaków
2 godz. 00 min. Kopa – Sine Skałki (1125 mnpm)
2 godz. 45 min. Szklarska Droga – węzeł szlaków
2 godz. 55 min. Kopalnia kwarcu “Stanisław”
3 godz. 15 min. Rozdroże pod Zwaliskiem – węzeł szlaków
3 godz. 40 min. Wysoki Kamień (1058 mnpm)
4 godz. 10 min. Szklarska Poręba – wiadukt  (PKP + 3 min.)
4 godz. 15 min. Szklarska Poręba – poczta
+ 10 min. Przystanek PKS – poza szlakiem GSS

Na tym odcinku GSS nie ma żadnych schronisk ani sklepów aż do Szklarskiej Poręby. Należy się więc zaopatrzyć w Schronisku  Na Stogu Izerskim. Udajemy  się drogą jezdną powyżej schroniska w lewo po kilkudziesięciu metrach opuszczając ją ścieżką na wprost wsród nowych nasadzeń leśnych –  na lewo widoki na Świeradów i Grzbiet Kamienicki. Ok. 10 minut marszu od schroniska szlak skręca w prawo (zmiana trasy), mamy kilka minut łagodnego podejścia na grzbiet Łużca (1056 mnpm), na którym skręcamy  w  lewo (Uwaga !!! – brak oznaczeń) wędrując płaskim grzbietem Łużca, a następnie Świeradowca. Krótko przed Polaną Izerską skręcamy w lewo w  tzw. Drogę Telefoniczną  prowadzącą  z  Polany Izerskiej na Stóg Izerski. Idziemy nią w lewo do asfaltu, którym w prawo dochodzimy do węzła szlaków na  Polanie Izerskiej. Od Schroniska “Na Stogu Izerskim”  dotąd ok. 40 min. Droga asfaltowa prowadzi ze Świeradowa do Hali Izerskiej i Chatki Górzystów (ok. 40 min.) wraz ze znakami niebieskimi.

Schodzimy z asfaltu za znakami czerwonymi w lewo dróżką, która wkrótce zamienia się w ścieżkę. Ścieżka wije się wśród borowin i kęp kosodrzewiny, a oznakowanie jest dość skąpe. Przechodzimy prawie płasko przez Podmokłą (1000 mnpm) i Szerzawę (975 mnpm). Grunt po deszczach jest podmokły, stąd nazwa pierwszego ze wzniesień. Miejscami na prawo wyłaniają się widoki na Czeskie Góry Izerskie, a na wprost coraz bardziej potężnieje Kopa. Po ok. 40 minutach wędrówki od Polany Izerskiej wchodzimy na drogę leśną, którą idziemy dalej na wprost. Po kolejnych 15 minutach niezbyt stromego podejścia jesteśmy na Rozdrożu Pod Kopą (węzeł szlaków). Przecinamy szlak żółty prowadzący  z  Rozdroża Izerskiego do Chatki Górzystów (w prawo ok. 45 min.).

Idziemy dalej prosto leśną drogą. Wspinamy się ok. 25 minut na odnogę  Wysokiej Kopy,  zwaną Sine Skałki (1125 mnpm), choć nie widać tu prawie żadnych skał. Z góry wspaniałe widoki na Polskie i Czeskie Góry Izerskie. Od Stogu Izerskiego dotąd ok. 2 godz.

Podążamy szutrową drogą  jeszcze kawałek po czym szlak odbija na prawo słabo widoczną ścieżką (uwaga na znaki !!!). Wędrujemy nią jakieś 30 minut, na prawo widok  na kopułę Wysokiej Kopy (1126 mnpm), najwyższego wzniesienia Gór Izerskich. Szlak przed samą kopułą Wysokiej Kopy skręca w lewo, by po kilkuset metrach ponownie wyjść na szutrową drogę. Przed nami widoki na Izerskie Garby  z  kopalnią kwarcu i  Wysoki Kamień, a na prawo niemal całe Karkonosze od Szrenicy po Śnieżkę. Szutrową drogą idziemy ok. 5 minut po czym skręcamy w prawo w zniszczoną, dziurawą drogę i za chwilę przed rozpadającym się mostkiem w lewo w słabo widoczną ścieżkę (Uwaga!!! – brak oznaczeń.). Idziemy nią ok. 10 minut schodząc lasem do Szklarskiej Drogi, na której kolejny węzeł szlaków – w prawo zielony do Jakuszyc i niebieski do Chatki Górzystów na Hali Izerskiej, w lewo nasz czerwony wraz z zielonym i niebieskim w stronę Szklarskiej Poręby (jeszcze ok. 1,5 h). Od Stogu Izerskiego dotąd ok. 2 godz. 45 min. Jest tu Europejski Szlak Dalekobieżny E3 – na tym odcinku za znakami zielonymi.

Idziemy Szklarską Drogą w lewo do góry, do Kopalni Kwarcu “Stanisław”. Po 10 minutach jesteśmy na placu przed kopalnią skąd schodzimy  w prawo szutrową drogą, a po kilkuset metrach skręcamy w ścieżkę w lewo lekko do góry wchodząc na wzniesienie z kilkoma grupami skalnymi o nazwie Zwalisko (1047 mnpm). Kilkaset metrów dalej docieramy do Rozdroża pod Zwaliskiem (od węzła szlaków na Szklarskiej Drodze ok. 30 min.) – szlak zielony (E3) w lewo na Rozdroże Izerskie, niebieski odbija w prawo do Szklarskiej Poręby (na skróty).

Znaki czerwone prosto, prawie płaską leśną drogą jeszcze ok. 25 minut na Wysoki Kamień (1058 mnpm) skąd wspaniałe widoki na Karkonosze, Rudawy Janowickie i  znaczną część Gór Izerskich. Odbudowuje się tu schronisko. Za nami ok. 3 godz. 40 minut wędrówki od Stogu Izerskiego.

Z Wysokiego Kamienia schodzimy leśną drogą początkowo razem ze szlakiem żółtym, prowadzącym do Szklarskiej Poręby Dolnej i Piechowic. Po kilkudziesięciu metrach żółty odbija w lewo, czerwony dalej prosto w dół. Po niecałych 20 minutach od Wysokiego Kamienia opuszczamy las. Pojawiają się pierwsze zabudowania Szklarskiej Poręby – Osiedle Podgórze. Schodzimy na wypłaszczenie do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo, a chwilę potem w prawo i ścieżką do lasu. Przechodzimy kilkaset metrów przez leśne wzniesienie, następnie w dół do kolejnych zabudowań gdzie brukowaną uliczką schodzimy do ulicy asfaltowej (ul. Armii Krajowej), którą w prawo. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym (na prawo Dworzec PKP Szklarska Poręba Górna) i przekraczamy skrzyżowanie na wprost kierując się w dół ścieżką, a następnie brukowaną uliczką do centrum Szklarskiej Poręby (koło poczty), węzła szlaków i głównej arterii miasta. Z Wysokiego Kamienia dotąd ok. 35 min. Szlak czerwony prowadzi dalej wzdłuż drogi krajowej nr 3 w prawo w kierunku Jakuszyc, natomiast ulicą w lewo dochodzi się w ok. 10 minut do przystanku PKS.

PKS w Szklarskiej Porębie   –  połączenia do Jeleniej Góry, kilka do Jakuszyc, nieliczne do Świeradowa, dwa do Karpacza (tylko w wakacje), kilka do Wrocławia, po jednym do Brzegu, Lubina, Łodzi, Turku i Warszawy.

PKP Szklarska Poręba Górna   –  kilka  połączeń  do  Jeleniej Góry  i  Wrocławia  oraz  pojedyncze  do  Warszawy, Gdyni  i  Szczecina  przez  Poznań (większość kursuje sezonowo).

sch2

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{/tabs}

Opis szlaku został opracowany przez Piotra Aftarczuka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu bez zgody autora zabronione.

Share:

Author: admin