Opis
Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z 2 połowy XVI w. Historię dusznickiego młyna w okresie 1562 – 1939 tworzyli papiernicy z rodu: Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. W XVII w. papiernia była zaliczana do najwyżej cenionych na Śląsku.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju.
Wiodącym tematem wystaw stałych jest historia papieru. W salach I kondygnacji budynku głównego papierni prezentowana jest historia papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku w okresie rękodzielniczej produkcji oraz historię techniki i technologii papierniczej w dobie maszynowej produkcji papieru. W przyziemiu papierni odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru. Jest to jedna z największych atrakcji dusznickiego muzeum. Pokryte polichromią sale pierwszej kondygnacji strychowej udostępniamy zwiedzającym podczas wystaw czasowych. W pawilonie na dziedzińcu muzealnym prezentowana jest wystawa na temat historii drukarstwa.