Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie

Informacje Ogólne

Kopalnie z okolic Nowej Rudy należą do jednych z najstarszych w Polsce – pierwsze informacje pochodzą z początku XV w. Po 1989 r. wszystkie z nich zlikwidowano, a po latach utworzono Muzeum Górnictwa.

Wędrówka po kopalni w Nowej Rudzie rozpoczyna się od budynku muzeum, gdzie można zobaczyć eksponaty górnictwa podziemnego i poznać historię wydobywania węgla na terenach Dolnego Śląska. W nadziemnej części kompleksu są piece i wieże szybowe. Najciekawszym jednak punktem wycieczki jest licząca ok. 700 m. długości podziemna trasa i przejażdżka podziemną kolejką – koniecznie z wyposażeniem w górnicze hełmy i akumulatorowe lampy. To całościowy przegląd techniki górniczej z potężnymi maszynami do urobku węgla, licznymi narzędziami i konstrukcjami kopalnianymi.

W kopalni można wszystkiego dotknąć, przesunąć czy podnieść, aby sprawdzić, jak ciężki był górniczy trud. Ciekawostką i wielką atrakcją kopalni jest duch-skarbnik, strzegący tajemnic kopalni. Do dziś mieszka on w sztolni i straszy przybyłych turystów.

Zdjęcia

Panoramiczne zdjęcia Kopalni

Panoramiczne zdjęcia Kopalnia Muzeum Nowa Ruda

Prezentacja filmowa

Więcej

Mapa i Kontakt

Author: admin