Duszniki Zdrój

{tab=Informacje ogólne}

{datsopic id=298 align=left}Duszniki Zdrój to położone wśród malowniczej scenerii Gór Orlickich i Bystrzyckich miasteczko, którego początek istnienia sięga jeszcze czasów średniowiecza. Początkowo miasto miało charakter osady rzemieślniczo-handlowej. Dopiero w XVIII w. nastąpił rozkwit miasta jako uzdrowiska, po tym jak oficjalnie zbadano znane już w na początku XV w. źródło wody mineralnej. Wówczas Duszniki stały się miejscem wyjątkowym na mapie Europy, do którego tłumnie przybywali zacni ówczesnego świata.

{datsopic id=329 align=right}Miasto obejmuje całość kompleksu mieszkaniowego Dusznik z zapleczem usługowo-przemysłowym, skupionego wokół zabytkowej dzielnicy śródmiejskiej. Uzdrowisko tworzy zespół zabudowy sanatoryjno-wypoczynkowo-usługowej, położonej na południe od miasta. Kompleksy leśne o charakterze parkowym, które otaczają je wokół, stwarzają korzystną izolację od zabudowy części miejskiej i Podgórza.

{datsopic id=336 align=left}Największym bogactwem naturalnym Dusznik są lecznicze źródła mineralne należące do typu źródeł szczelinowych. Wody te wypływają ze skał metamorficznych (łupków łyszczykowych). W uzdrowisku leczy się schorzenia kardiologiczne, gastrologiczne, pulmonologiczne, ginekologiczne, narządu ruchu, osteoporozę.

{datsopic id=332 align=right}Ważną atrakcją Dusznik-Zdroju jest odbywający się corocznie z początkiem sierpnia Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – cykliczna coroczna impreza muzyczna odbywająca. Jest najstarszym w świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Koncerty odbywają się w Dworku Chopina w Parku Zdrojowym.

{datsopic id=320 align=left}Na terenie gminy znajduje się ośrodek biathlonowy Centrum Polskiego Biathlonu Jamrozowa Polana. W pobliżu miasta unikalny rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem z roślinnością typową dla tundry. Doskonały punkt wypadowy dla wycieczek w Góry Stołowe, na Szczeliniec Wielki, w Góry Orlickie oraz Góry Bystrzyckie, do rezerwatu Błędne Skały oraz Wambierzyc.

www.duszniki.pl, ?

{tab=Zdjęcia}

Miasto Duszniki Zdrój

{loadposition a_duszniki}

Park Zdrojowy i Pijalnia wód

{loadposition gallery_duszniki_park_zdrojowy}

{tab=Wirtualne zwiedzanie}

{artykul 150}{introtext} {readmore:Zobacz więcej … ??}{/artykul}

{tab=Więcej}

Więcej o Dusznikach Zdroju na:

{/tabs}

Share:

Author: admin