Bazylika i Kalwaria w Wambierzycach

 

{tab=Informacje ogóle}

Bazylika

{datsopic id=175 align=left}Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 roku ociemniały Jan z Raszewa odzyskuje w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. W 1218 r. w miejscu tym ustawiono kamienny ołtarz a w 1263 r. właściciel Ratna, Ludwik von Pannwitz z Łomnicy ufundował kościół. W kolejnych wiekach wielokrotnie powstawały w tym miejscu sankturia, jak również ulegały ciągłej przebudowie. W latach 1715 ? 1720 r. powstała nowa budowla, której zasadniczy kształt przetrwał do dziś.

{datsopic id=176 align=right}Wnętrze świątyni utrzymane w duchu baroku zdobią malowidła, obrazy i rzeźby, spośród których na szczególną uwagę zasługują dzieła Karola Sebastiana Flackera: ambona, będąca rzeźbiarską kompozycją wyrażającą słowa maryjnego hymnu Magnificat i ołtarz główny mieszczący cudowną figurkę Matki Boskiej.

22 lutego 1936 roku papież Pius XI nadał kościołowi w Wambierzycach tytuł bazyliki mniejszej. Jest to tytuł honorowy, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, albo ze względu na swoje walory liturgiczne bądź duszpasterskie.

Miejscowość, będąc od XII wieku ośrodkiem kultu maryjnego, jest odwiedzana przez liczne pielgrzymki oraz turystów

Więcej na www.wambierzyce.pl

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Wambierzyce, Adres: Najświętszej Marii Panny 1

  GPS – 50.489337 x 16.455846

{mosmap lat=’50.489337′ | lon=’16.455846′}

{loadposition gallery_bazylika_wambierzyce}

Kalwaria

{datsopic id=186 align=left}Szczególny klimat i wyjątkowość nadaje Wambierzycom, jako ośrodkowi kultu religijnego rozległa kalwaria. Pierwsze kaplice wzniesione z inicjatywy Osterberga w 1683.  Zespół kalwaryjny był regularnie przebudowywany. Droga krzyżowa na Górze Kalwarii powstała w 1732 roku.

Stacje mają formę murowanej, tynkowanej kapliczki utrzymanej w stylu neoklasycyzmu z elementami dekoracji w stylu neobaroku.

Droga pątnicza zaczyna się na Górze Kalwarii od kapliczek ze scenami kuszenia Chrystusa. Zasadniczy wątek kalwarii tworzą kapliczki z przedstawieniami opartymi na Ewangelii oraz liczniejszymi zaczerpniętymi z apokryfów i z chrześcijańskiej tradycji.

Więcej na www.wambierzyce.pl

{loadposition gallery_wambierzyce_kalwaria}

{tab=Zdjęcia}

Bazylika

{loadposition gallery_bazylika_wambierzyce}

Kalwaria

{loadposition gallery_wambierzyce_kalwaria}

{tab=Wirtualne zwiedzanie} {artykul 165}{text}{/artykul}

{tab=Więcej}

{/tabs}

Share:

Author: admin