Opis
Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej , najwyżej położonej części kopalni.
Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne.
Usługi Edukacyjne świadczone przez Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu w Kletnie to niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Świadczone są na rzecz osób indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół wszystkich szczebli jak i ośrodków naukowo- badawczych.
Mamy przekonanie, że niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie stosujemy nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje.
Oferta obejmuje:
- zwiedzanie z przewodnikiem,
- nocne zwiedzanie,
- warsztaty dla dzieci i młodzieży,
- wyprawy ekstremalne,
- imprezy integracyjne
Zdjęcia
Zdjęcia kletno.pl ⓒ