Muzeum Filumenistyczne

Opis

Od ponad 45 lat muzeum zajmuje się pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia oraz historią regionu. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, min.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów a Europy i całego świata. Pokazane eksponaty mają różnego rodzaju kształty i wielkości. Są wśród nich miniaturki i zapalniczki gabinetowe, zapalniczki przypominające kształtem aparat fotograficzny, butelkę, szminkę do ust, beczułkę na piwo, małpkę, samochód i wiele innych.

Na ekspozycji stałej w muzeum prezentowane są etykiety i opakowania zapałczane z okresu od przełomu XIX/XX w. po czasy współczesne. Oprócz etykiet polskich zobaczyć można etykiety i opakowania zapałczane z różnych krajów świata m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Indii i Chin. Różnorodność motywów i tematów na nich występujących jest właściwie nieograniczona. Etykiety zapałczane pojawiły się w latach 80-tych XIX w. i od tego czasu stały się jednym z nośników informacji. Spełniają jedną z trzech funkcji: nalepki towarowej, mikroplakatu o określonych zadaniach propagandowych, oświatowych lub reklamowych, albo funkcję dekoracyjną.

“Bystrzyca Kłodzka – oblicza miasta” to wystawa przybliżająca dzieje i zabytki Bystrzycy Kłodzkiej. Na ekspozycję składają się eksponaty ze zbiorów Działu Regionalnego bystrzyckiego muzeum: obrazy olejne, akwarele, rzeźby, archiwalne fotografie i czasopisma, a także wielkoformatowe plansze z bogatym materiałem ikonograficznym. Ozdobę ekspozycji stanowi unikatowa, średniowieczna księga miejska, datowana ma koniec wieku XIV.

Kolejną wystawą stałą jest kolekcja 70 prac satyrycznych autorstwa Andrzeja Mleczki. Zaprezentowane rysunki dotyczą różnych sfer życia społecznego, takich jak, polityka, wiara, życie małżeńskie, a także szeroko pojęte stosunki międzyludzkie.

Zdjęcia

Więcej

Mapa i Kontakt

Author: admin