Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

 

{tab=Informacje ogólne}

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju ? Pstrążnej. Muzeum – Skansen powstało w 1984 r. 

Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Prezentowane są w nim obiekty ludowej kultury, architektury Sudetów – budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją ? dowodem mistrzostwa dawnych cieślów, ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak. Stąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Piękny, naturalny amfiteatr może pomieścić do 2.000 widzów. W lecie organizowane są tutaj pikniki, podczas których można posmakować pieczonych ziemniaków z ogniska, pieczonego chleb z domowym smalcem oraz bigosu.

Muzeum – Skansen ukazuje życie na pograniczu, a jego misja głosi: “Życie ponad pogranicznością”. Misja ta nawiązuje do tradycji pokoju etnicznego ziemi kłodzkiej, współżycia pokojowego ludzi różnych narodowości.

Lokalizacja:

   Powiat: Kłodzko, Gmina: Kudowa Zdrój, Miejscowość: Kudowa Zdrój (Pstrążna), Adres: ul. Pstrążna 14

  GPS – 50.474357 x 16.259176  (mapka dojazdu)
{mosmap lat=’50.474357′ | lon=’16.259176′}

Kontakt:

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju
ul. Pstrążna 14, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. +48 74 8662843
e-mail: skansen@kudowa.pl
www: www.skansen.kudowa.pl

www.skansen.kudowa.pl ?

{tab=Wirtualne zwiedzanie} {artykul 186}{text}{/artykul}

{tab=Więcej}

{/tabs}

Share:

Author: admin