Muzeum Papiernictwa

muzpap01

 

{tab=Informacje ogólne}

muzpap01Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z 2 połowy XVI w. Historię dusznickiego młyna w okresie 1562 – 1939 tworzyli papiernicy z rodu: Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. W XVII w. papiernia była zaliczana do najwyżej cenionych na Śląsku.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju.

muzpap03Wiodącym tematem wystaw stałych jest historia papieru. W salach I kondygnacji budynku głównego papierni prezentowana jest historia papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku w okresie rękodzielniczej produkcji oraz historię techniki i technologii papierniczej w dobie maszynowej produkcji papieru. W przyziemiu papierni odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru. Jest to jedna z największych atrakcji dusznickiego muzeum. Pokryte polichromią sale pierwszej kondygnacji strychowej udostępniamy zwiedzającym podczas wystaw czasowych. W pawilonie na dziedzińcu muzealnym prezentowana jest wystawa na temat historii drukarstwa.

www.muzpap.pl ?

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Duszniki Zdrój, Miejscowość: Duszniki Zdrój, Adres: ul. Kłodzka 42

  GPS – 50.589885 x 16.511679

{mosmap lat=’50.404497′ | lon=’16.395561′}

Kontakt:
Muzeum Papiernictwa
ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
tel: 074 86 69 248
fax: 074 86 69 020
e-mail: biuro@muzpap.pl
www: www.muzpap.pl

{loadposition gallery_muzeum_papiernictwa}

{tab=Zdjęcia} {loadposition gallery_muzeum_papiernictwa}

{tab=Wirtualne zwiedzanie} {artykul Wirtualne zwiedzanie Muzeum Papiernictwa}{text}{/artykul}

{tab=Więcej}

{/tabs}

Share:

Author: admin