Artystyczne tournee, jakie od 13 do 21 października 2012 r. odbył Kłodzki Chór Concerto Glacensis, wypełniły spektakularne osiągnięcia. Po raz kolejny pochodzący z Kłodzka chórzyści pod kierownictwem Pani dyrygent Katarzyny Mąki potwierdzili swój wysoki kunszt artystyczny i utwierdzili w przekonaniu, że Concerto Glacensis jest najlepszym ?chóralnym towarem eksportowym? nie tylko ziemi kłodzkiej, ale jak się okazuje całego Dolnego Śląska i Polski.
Warto podkreślić, że jako jedyni reprezentowali Polskę podczas Międzynarodowego Konkursu Chórów ?Canta al Mar? odbywającego się w hiszpańskim mieście Calella. W konkursie wzięło udział, po wcześniejszych kwalifikacjach, 80 zespołów chóralnych z całego świata, w tym z Niemiec, Norwegii, Portugalii, krajów bałkańskich, Rosji, Indonezji, Iranu, Chin.
Bardzo trudny ze względu na dużą konkurencję i wielość kategorii konkurs zakończył się wielkim sukcesem Concerto Glacensis. Poziom wykonań muzycznych poszczególnych zespołów był bardzo wysoki i wyrównany. Tym bardziej cieszy fakt, że kłodzcy śpiewacy zdobyli wysoką punktację,
i w kategorii muzyka sakralna wywalczyli Srebrny Dyplom, a w najważniejszej i najtrudniejszej kategorii ? chórów mieszanych Złoty Dyplom!
Satysfakcja i radość była ogromna.
Konkursowy ?złoty? skład Kłodzkiego Chóru Concerto Glacensis:
Dyrygent: Katarzyna Mąka
Soprany: Katarzyna Jakubowska, Maja Hreczuk, Marta Swatek, Martyna Legan, Paulina Ziobrowska, Klaudia Ciechanowicz, Karolina Opalińska, Jolanta Surma, Patrycja Maruszak
Alty: Anna Bartkiewicz ? Brzozowska – asystent dyrygenta, korepetytor chóru, Joanna Półtoranos, Katarzyna Gojdź, Barta Bogacz, Maja Krawczyk, Monika Łukaszczyk, Justyna Dobrowolska, Magdalena Petlak, Zuzanna Szewczyk
Tenory: Rafał Dudek, Dominik Jarocki, Sławomir Sularczyk, Jerzy Szebla, Jacek Brach
Basy: Tadeusz Michalak, Mateusz Czajka, Maciej Koba, Marcin Jakubowski, Szymon Ligas, Wojciech Idczak, Piotr Szymusiak. Mirosław Marek
Jeszcze w czasie trwania konkursu odbywały się liczne koncerty, w których uczestniczył kłodzki zespół, zdobywając uznanie słuchaczy. Imprezy towarzyszące konkursowi uwieńczyła parada wszystkich zagranicznych chórów zakończona koncertem i wspólnym śpiewem ponad dwóch tysięcy osób. Chórzyści mieli również okazję zwiedzić stolicę Katalonii ? Barcelonę, gdzie podziwiali niezwykłe dzieła Antonio Gaudiego ? w tym budowlę jego życia, katedrę Sagrada Familia. Natomiast na zakończenie festiwalu wszystkie zespoły mogły zasmakować w tradycyjnej hiszpańskiej potrawie paelli przygotowanej na gigantycznych patelniach. Uszczęśliwieni wielkim sukcesem kłodzcy chórzyści w drodze powrotnej do Polski odwiedzili alzacki Starsbourg, gdzie mieli możliwość zaśpiewać we wnętrzu przepięknej katedry.
Początek tournee przyniósł równie wspaniałe zaszczyty. 13 października 2012 r. odbył się bowiem w Głogowie Ogólnopolski Konkurs Chórów Silesia Cantat. W tegorocznej edycji konkursu, organizowanego co dwa lata, wzięło udział ponad dwadzieścia zespołów chóralnych z całej Polski m.in. z Wrocławia, Warszawy, Poznania, Szczecina. Oceny występów dokonywało jury złożone z profesorów akademii muzycznych ? wybitnych polskich chórmistrzów.
Concerto Glacensis uplasowało się bardzo wysoko, zajmując II miejsce oraz zdobywając Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonany utwór polski inspirowany folklorem.
Szczęśliwi i utwierdzeni w swoim talencie kłodzcy śpiewacy udali się w dalszą podróż do miasta partnerskiego Kłodzka ? Bensheim w Niemczech. Pobyt ten możliwy był dzięki pomocy Towarzystwa Polsko-Niemieckiego, na którego czele stoi wspaniały człowiek Gunter Wetzel.
Concerto Glacensis zaprezentowało słuchaczom w Bensheim półtoragodzinny, przekrojowy program złożony z różnorodnych utworów chóralnych, wzbudzając tym wielki aplauz niemieckiej publiczności. Wypełniony po brzegi kościół o.o. franciszkanów długo rozbrzmiewał oklaskami gości.
W trakcie pobyty w Niemczech chórzyści zwiedzili również pobliski Heidelberg oraz spotkali się
z władzami miasta Bensheim w miejskim Ratuszu.
Obecnie chór Concerto Glacensis rozpoczyna nowy etap swojej pracy i tym samym OGŁASZA NABÓR MĘSKICH GŁOSÓW. Próby odbywają się w dwa razy w tygodniu w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji.
Podziękowania
Kłodzcy chórzyści serdecznie dziękują burmistrzowi Kłodzka Bogusławowi Szpytmie za pomoc
w sfinansowaniu przejazdu zespołu oraz Panu Posłowi Andrzejowi Dąbrowskiemu za ufundowanie pobytu dwóch osób.
Zespół dziękuje również firmie przewozowej ?TOMEX? z Krosnowic, Panom Kazimierzowi, Dariuszowi i Bartłomiejowi Tomerom za życzliwość, pomoc w tej długiej podróży, napełnianie hektolitrami wody autobusowej grzałki i bezpieczne przewiezienie chórzystów w tak długiej trasie.