LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 61/

Osobiście fascynuje mnie zawsze wyjątkowa aktywność i prężność zarówno gospodarzy jak i samych mieszkańców. Gmina znana jest m.in. z wielu cennych inicjatyw i przedsięwzięć społeczno- kulturalnych.

Fundusz Stypendialny im. Grzegorza Ciechowskiego przyznający stypendia uzdolnionej młodzieży. Wszystko zrodziło się w 1999 roku, kiedy to dzisiejszy patron rzucił myśl zorganizowania koncertu charytatywnego na dobry cel. Jako cel Wójt Gminy wskazał pomoc tutejszej młodzieży. Niebawem kolejna edycja, z tej formy wsparcia skorzystało już niemałe grono osób. Pomysł kłodzkiej Gminy powielany jest dzisiaj w wielu zakątkach kraju. Oni byli jednak pierwsi?

Jedyny w Polsce ? Chór Sołtysów im. Piotra Ćwichuły założony w 2003 roku. O jego dokonaniach i sukcesach można napisać oddzielny odcinek. Wszędzie wzbudza zachwyt oraz podziw. Ma za sobą liczne występy w kraju i zagranicą. Występował w telewizyjnym studio i przed radiowymi mikrofonami. Prawdziwy ambasador Gminy ale i całej Ziemi Kłodzkiej. Szkoda tylko, że nadal  tak długo czekamy na ich pierwszą płytę.

O prężności i wyjątkowej aktywności Ośrodka Kultury Gminy Kłodzko z siedzibą w Ołdrzychowicach można pisać kolejne odcinki. Wspomnę tylko o trzech wydanych ostatnio płytach, wszystkie firmowane przez tenże Ośrodek. Pierwsza pn. ?Ocalić od zapomnienia, zainspirować nowe pokolenia? dokumentuje dorobek m.in. krosnowickich Kum, Jarzębinek i Batiarów z Szalejowa Górnego, Wojborzanek czy Szalejowianek. Druga jest prezentacją znanego nie tylko w regionie zespołu ?Jaskier?. Trzecia jest nagraniem w ramach projektu ?CKM Coś Koło Muzyki?. A przecież płyty to tylko mały fragment dokonań tegoż Ośrodka.

Tutejsza promocja przybiera jakże różne formy, ten przykład polecam gorąco innym. Liczne ale i dopracowane w każdym szczególe, a przy tym wydane niezwykle starannie są tutejsze wydawnictwa promocyjno- informacyjne. Każda tutejsza wioska może się poszczycić swoim wydawnictwem z cyklu ?Miejsca niezwykłe i ciekawe?. Bo też są to miejsca niezwykle, które warto zawsze odwiedzić. Dobrze, że powoli wpisują się one w turystyczną mapę regionu i kraju.

Publikacja ?Kłodzkie smaki i klimaty? odsłania bogactwo ale i urozmaiconą kuchnię regionalną. To dla tej kuchni są tu skłonni przyjechać turyści z dalekiego świata. Że wspomnę tylko o projekcie ?Kulinarne wakacje w Gminie Kłodzko? czyli o warsztatach kulinarnych prowadzonych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Swój przyjazd zapowiedzieli już goście z USA, Australii czy RPA.

Wydawnictwo ?Pod kłodzką gruszą? prezentuje natomiast dynamicznie rozwijającą się tu ostatnio sferę agroturystyki. Każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat i swój nastrój. Sam tego doświadczyłem, kiedy m.in.odwiedziłem wzorcowe wprost gospodarstwo ?Pasja? w Wojborzu. To też wielka szansa dla tej Gminy.

Kolejna publikacja ?Igłą, dłutem, kowadłem czyli szlakiem twórców? jest swoistym przewodnikiem po kłodzkiej mapie ludowych twórców i ich imponującego dorobku. Niebawem i ja wybiorę się tym szlakiem. A już teraz zapraszam do artystycznych odwiedzin w każdej niemal kłodzkiej wiosce. 
I wreszcie publikacja ?Magiczna Gmina  Kłodzko?, zresztą już sam tytuł mówi sam za siebie?

Kolejny przykład. Tylko w kłodzkiej Gminie mamy możliwość podziwiania staropolskich obrzędów dożynkowych. Regionalne Festiwale Dożynkowe wpisały się już na trwałe w kulturalny kalendarz regionu. Kto na nie raz zawita, będzie już stałym gościem tej znaczącej imprezy. Ostatnie spotkanie w Wojborzu było tego najlepszym dowodem. Festiwal wzbudza zachwyt i zasłużony podziw. W tym roku gospodarzem będą Roszyce.

Niestety ramy tego odcinka nie pozwalają na prezentację wszystkich dokonań i inicjatyw. Należałoby przecież jeszcze wspomnieć o pomyśle emitowania regionalnych znaczków promocyjnych. Jak nie wspomnieć o działających tu aktywnie towarzystwach regionalnych. Ze wspomnę tylko Tow.Miłosników Krosnowic działające z takim rozmachem. Festiwal im. I. Reimanna, liczne wystawy i imprezy, własne publikacje itd?itd? Kolejne aktywne i jakże zasłużone Towarzystwo Archanioła Michała z Szalejowa Dolnego jest przykładem jak prężne są owe ?Małe Ojczyzny? i ludzie tu mieszkający. Zawsze jestem pod wrażeniem ich dorobku i ich niekwestionowanych dokonań.

Jak nie wspomnieć również o przyznawanej tu corocznie Nagrodzie Roku ?Ranunculus Penicillatus? dla tych wszystkich którzy na co dzień tworzą ten dorobek. Bo też dorobek kłodzka Gmina ma niemały?

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2008

/publikacja “BRAMA” nr 29 /855/ z dn. 18.07.2008 r./

Share:

Author: admin