GMINA KŁODZKO obejmuje trzydzieści pięć górskich wiosek. To 252 km kwadratowe gdzie mieszka 17.400 mieszkańców. To nie tylko wspaniałe krajobrazy, malownicze położenie, liczne zabytki czy jakże bogata historia.
To jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gmin. Doskonałe wprost warunki dla przyszłych inwestorów, którym oferuje się wiele udogodnień czy ulg. Ważnym atutem jest m.in. ciąg komunikacyjny z północy na południe Europy. Strefa pogranicza ale też cztery przejścia graniczne.
Ciekawe lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia społeczne, długo by o nich pisać ? To również wymarzone wprost miejsce do wypoczynku. Doskonała i bogata baza agroturystyczna. Wiele kłodzka gmina ma atutów; czyste rzeki, malownicze położenie a zwłaszcza znana wszystkim ?kłodzka? gościnność. Tu zawsze na Państwa czekają?
ZAPRASZAMY więc wspólnie do kłodzkiej gminy. Tu naprawdę warto przyjechać ? Wdzięczni będziemy Państwu za relacje z takich pobytów, za podzielenie się swoimi uwagami czy innymi kłodzkimi odczuciami. Niebawem i my specjalnie odwiedzimy tą gminę. Będzie więc i nasza szczegółowa relacja z tych odwiedzin?
WYWIAD Z WÓJTEM GMINY KŁODZKO Panem RYSZARDEM NIEBIESZCZAŃSKIM
GMINA KŁODZKO szczyci się wieloma sukcesami i osiągnięciami. Które z osiągnięć uważa Pan za te najważniejsze w minionej kadencji?
Gmina Kłodzko została zaliczona do najszybciej rozwijających się gmin w Polsce. Np. na budowę tutejszych dróg, mostów, wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni wydano w ostatnich czterech latach 30 milionów złotych. Są więc dobre drogi, czyste i uregulowane rzeki a w nich można łowić pstrągi a nawet pływać łodziami. Za dotychczasowe dokonania wyróżniona nas m.in.
- Dolnośląskim Kluczem Sukcesu,
- grantem finansowym w konkursie na najlepiej rozwinięta gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich,
- certyfikatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w programie aktywizacji obszarów wiejskich w zakresie zarządzania w administracji publicznej,
- tytułemGminy Sukcesu w plebiscycie Gazety Wrocławskiej
- drugim miejscem w Ogólnopolskim Konkursie ?Krzemowa Dolina 2002? za najlepiej zinformatyzowaną gminę wiejską,
- certyfikatem Solidny Partner
itd? itd?
Wszystkie te wyróżnienia są ważne, bowiem są potwierdzeniem dobrej współpracy tutejszego samorządu z mieszkańcami. Szczególnie bliski jest mi tytuł ?Wójta Roku 2002? w ogólnopolskim konkursie Redakcji Audycji Rolnych Programu 1 Telewizji Polskiej oraz statuetka MUFLON 2003 w kategorii najbardziej przedsiębiorczej gminy w byłym województwie wałbrzyskim.
Gratuluję ponownego wyboru na stanowisko Wójta Gminy Kłodzko. Wybór to również nowe zadania i nowe wyzwania. Proszę wymienić te najważniejsze?
Dalszy dynamiczny rozwój gminy czyli m.in. budowa nowoczesnego kompleksu szkolno-sportowego dla wsi Szalejów Górny i Szalejów Dolny. Budowa wodociągu dla północno-zachodniej części gminy, który obejmie swoim zasięgiem 10 wsi. Niekończącym się zadaniem jest poprawa infrastruktury drogowej, zwłaszcza po powtarzających się powodziach oraz ostrych i długich zimach. Dużym wyzwaniem jest również doprowadzenie do utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy trasie Kłodzko-Jaszkowa Dolna-Żelazno-Międzylesie.
Gmina Kłodzko znana jest z tak niebanalnych działań promocyjnych. Czym zaskoczy nas w najbliższym czasie?
Skuteczna promocja gminy wiejskiej jest ogromnym wyzwaniem. Od lat zmieniamy jej obraz podnosząc jej atrakcyjność oraz sławiąc jej imię nie tylko w Polsce. Świadczą o tym wyróżnienie specjalne Międzynarodowego Przeglądu Filmów Turystycznych TOUR FILM za film ?Gmina Kłodzko dziękuje i zaprasza?. Statuetka Róży Kłodzkiej w powiatowym konkursie promocyjnym im. Iwony Pilz za folder ?Kłodzkie smaki i klimaty? czy też tytuł Solidny Partner za stronę internetową www.gmina.klodzko.pl. Czym zaskoczymy? jest coś takiego, ale o tym opowiem za jakiś czas.
Jednym z priorytetów rozwojowych Gminy jest turystyka. Czym Gmina zamierza przyciągnąć kolejnych gości?
Dysponujemy tanimi i gościnnymi gospodarstwami agroturystycznymi, ścieżkami rowerowymi połączonymi z sąsiadującymi gminami Euroregionu Glacensis. Podjęte zostały procedury administracyjne do budowy jednej z największych atrakcji Turystycznego Hrabstwa Kłodzkiego ? Miniatury Ziemi Kłodzkiej w Boguszynie. Mamy również przygotowane tereny pod budowę lotniska turystycznego i otwartego kąpieliska wodnego.
Jakie jest największe Pana “kłodzkie” marzenie?
Aby miasto Kłodzko stało się stolicą Powiatu Kłodzkiego, o czym marzy nie tylko Wójt Gminy Kłodzko.
Dziękuję za rozmowę. Korzystając z okazji życzymy Panu kolejnych sukcesów oraz osiągnięć w nowej kadencji.
Wywiad autoryzowany w dn. 15 grudnia 2006 r./