Masyw górski położony w Sudetach Wschodnich, częściowo na terenach Czech. Na wschodzie sąsiaduje z Masywem Śnieżnika, oddzielony od niego na zachodzie doliną Morawki, a od Gór Złotych na wschodzie doliną górnej Białej Lądeckiej, na południu poprzez granicę łączy się z ich częścią czeską zwaną Rychlebske Hory. Za ich początek, od strony zachodniej, uznaje się Przełęcz Płoszczynę (817 m n.p.m.), będącą zarazem turystycznym przejściem granicznym Polska?Czechy. Obszarowo Góry Bialskie są niewielkie, ich powierzchnia na terenie Polski wynosi około 50 km2. Ich wierzchowina wyrównana w poziomie około 1000 m nad poziom morza urozmaicona jest niewysokimi, przysadzistymi kopułami szczytów.
Są to tereny dzikie, porośnięte lasami świerkowo-bukowymi, w których znajduje się rezerwat pierwotnej puszczy sudeckiej – Puszcza Śnieżnej Białki – z jaworami, bukami i świerkami liczącymi do 200 lat.
Dzięki znacznym walorom widokowym i przyrodniczym, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie zostały decyzją wałbrzyskiej WRN z 1981 r. objęte ochroną jako Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Obejmuje on swoim zasięgiem również część Gór Złotych. Na jego terenie znajduje się kilka rezerwatów przyrody: Śnieżnik Kłodzki, Wodospad Wilczki, Jaskinia Niedźwiedzia, Nowa Morawa i Puszcza Śnieżnej Białki. Góry Bialskie od Gór Złotych geograficznie oddziela przełęcz Trzech Granic.