ZAPROSZENIE DO JARKOWA

631 1

631 6Wioska powstała w pocz. XV wieku. W 1477 r. przeszła z Czech do Hrabstwa Kłodzkiego, zmieniali się też stale jej właściciele. Kiedyś sprzedana bowiem właściciel potrzebował fundusze na wojny z Imperium Otomańskim. Kiedyś znana też z tkactwa. Dość powiedzieć, że w roku 1825 działały tu 23 warsztaty tkackie i liczne przędzalnie lnu. Po wojnie wioska została prawie wyludniona, nastawiona na rolnictwo i chów zwierząt. Dzisiaj znana bardziej z turystycznych walorów, które odkrywa coraz więcej turystów i gości.

Będąc w tych stronach warto odwiedzić szczególnie trzy miejsca / nasza portalowa REKOMENDACJA !!! /

Pierwsze to największa w tym regionie PLANTACJA ARONII. Ponad 20 ha gdzie rośnie ponad 40 tysięcy tych krzewów. Działa tu rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne Anny i Mirosława Lech /www.ekoaronia.pl/. Można tu nabyć liczne produkty z aronii m.in. aroniowy sok, aroniową bombę /polecaną dla zapracowanych i zmęczonych/, dżemy, konfitury, syropy, nalewki, herbatki. Przy okazji gościnna zawsze pani Ania chętnie wytłumaczy nam ich życiodajne działanie i niektóre sekrety z aroniowej półki. Osobiście polecam spacer po aroniowej plantacji, oczywiście po uzyskaniu zgody właścicieli.

631 3631 5

631 4631 9

Drugie miejsce godne odwiedzenia to OGRÓD JAPOŃSKI tworzony własnoręcznie przez Edwarda Majchera od 1980 roku. Udostępniony publiczności od 2003 roku /www.ogrod-japonski.republika.pl/ jako drugi taki ogród w Polsce, po słynnym ogrodzie wrocławskim. Kilkaset roślin bajecznie formowanych, wodne kaskady i wodospady, malownicze ścieżki. Ogród ciągle tworzony i przebudowywany. Zdobył uznanie m.in. nagroda miesięcznika ?Ogrody? czy uznanie ze strony japońskich gości. Obowiązują bilety.

631 1631 2

631 7631 8

Trzecie miejsce – gdzie warto już zatrzymać się dłużej to RANCHO STOKROTKA /www.rancho-stokrotka.com/. Działa tu agroturystyka z możliwością obcowania z koniem, ale nie tylko z nim? Tu naprawdę można złapać końskiego bakcyla czy podpatrzeć jak np. wytresować? kurczaka. Magiczne miejsce do którego wraca się później nieraz.

Niebawem postaramy się przygotować specjalną relację z tego niezwykłego miejsca i innych miejscowych agroturystyk. Liczymy na zaproszenie.

Zatrzymać można się również w agroturystyce ?POD PTASZNICĄ? /www.agroturystyka-podptasznica.blog.onet.pl/ czy w ?DOMU NA WZGÓRZU? /www.dom-na-wzgorzu.jarkow.pl/. To pierwsze mieści się w byłej granicznej strażnicy liczącej ponad 100 lat. Wszędzie jednak wygodnie, przytulnie i gościnnie. O widokach już nie wspomnę?

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Share:

Author: admin