Międzynarodowy Festiwal Tańca/XIII Lądeckie Lato Baletowe

474_0

474_1

Program Międzynarodowego Festiwalu Tańca – XIII Lądeckiego Lata Baletowego

3-11 lipca 2011 r.

 

3 lipca 2011r. (niedziela) godz. 21.00

Scena plenerowa – Rynek

Gala Baletowa

 

4 lipca 2011r. (poniedziałek) godz. 20.30

Scena plenerowa – Rynek

Keane Sense of Rhythm Dance Company (USA) w programie etiud tanecznych.

Prezentacja układów choreograficznych autorstwa Ellen Keane i Cathy Wind.

 

4 lipca 2011r. (poniedziałek) godz. 21.30

Scena plenerowa -Rynek

Teatr ruchu ?Inspiracje? spektakl ?Człowiek i Mit?

Spektakl stworzony prze Elżbietę Pastecką z grupą teatralną ?Inspiracje? działającą przy Grójeckim Ośrodku Kultury.

Inspirowane stworzoną 50 lat temu etiudą Henryka Tomaszewskiego ?Ziarno i skorupa? oraz książką Olgi Tokarczuk ?Anna In w grobowcach świata? widowisko, będące formą groteski pantomimicznej, podejmuje zgryźliwą polemikę z odwiecznym mitem o podziale człowieka na dobro i zło, usprawiedliwiającym jego wszelkie niecne działania wobec naszej planety?.

 

5 lipca 2011r. (wtorek) godz. 21.00

Scena plenerowa -Rynek

Images Evolution Dance Company (USA) w programie etiud tanecznych

Prezentacja układów choreograficznych autorstwa wybitnej amerykańskiej tancerki i pedagoga- Robin Cotler. Grupa gościła już na Lądeckim Lecie Baletowym prezentując swoje taneczne umiejętności w spektaklu “Potęga Duszy”, który zachwycił publiczność bardzo wysokim poziomem tańca i oszałamiającą choreografią.

 

6 lipca 2011r. (środa) godz. 21.00

Scena plenerowa -Rynek

Kielecki Teatr Tańca spektakl “JAZZ DANCE back and forth”

JAZZ DANCE Back and Forth to sparafrazowana artystycznie lekcja historii tańca jazzowego w świecie Zachodu – od jego korzeni po modern jazz i new style. Spektakl jest spotkaniem z wielkimi postaciami świata muzyki i tańca, takimi jak Leonard Bernstein, Josephine Baker czy Missy Elliott. Kolejne przemiany tanecznego jazzu podkreślone stylizowanymi historycznie kostiumami i muzyką ówczesnych lat…

 

7 lipca 2011r. (czwartek) godz. 20.00

Sala widowiskowa CKiR (pl. Staromłyński 5)

Seminarium poświęcane życiu i twórczości Henryka Tomaszewskiego

prowadzenie: Elżbieta Pastecka

 

7 lipca 2011r. (czwartek) godz. 22.00

Rynek -wschodnia pierzeja

Teatr Woskresinnia (Ukraina) spektakl ?Hiob?

Widowisko plenerowe pt. Hiob oparty jest na poemacie Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. Teatr z właściwym sobie rozmachem sięga po typowe dla ulicznego teatru środki ekspresji, olbrzymie drabiny, jeżdżące wehikuły, ogień i efekty pirotechniczne. Woskresinnia opowiada o Hiobie, którego Bóg doświadcza cierpieniem, by upokorzyć szatana. To opowieść pełna zwątpień, niepewności, odruchów buntu i nadziei. Jasny i widowiskowy charakter spektaklu pomaga aktorom wyrazić Boską wierność dla tych którzy są mu posłuszni.

 

8 lipca 2011r. (piątek) godz. 16.00

Scena plenerowa -Rynek

Koncert “Dzieci Dzieciom”

Koncert ?Dzieci Dzieciom?, to prezentacja efektów zajęć tanecznych dla dzieci i młodzieży z Gminy Lądek- Zdrój i Powiatu Kłodzkiego które odbędą się podczas MFT ? XIII Lądeckiego Lata Baletowego. Podczas koncertu swoje umiejętności zaprezentują również zespoły taneczne dziecięce i młodzieżowe działające na terenie Lądka Zdroju i Ziemi Kłodzkiej.

 

8 lipca 2011r. (piątek) godz. 21.30

Rynek -wschodnia pierzeja

Teatr Formy “Walka Postu z Karnawałem”

Spektakl pantomimiczny sięga odległych czasów, panowania księżnej Jadwigi (1186 – 1234) i księcia Henryka Brodatego. Jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana już za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której,obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu. A oto główny wątek tej historii:

…Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara….

Idea walki postu z karnawałem, rozwijana już od wczesnych wieków średnich, zachowuje świeżość po dzień dzisiejszy, budząc wiele emocji i refleksji. Spektakl grany jest z dużą dozą polotu i lekkości, okraszony wysmakowanym poczuciem humoru. A wszystko to rozgrywa się w światłach pochodni, w scenerii inspirowanej malarstwem Petera Breughela, na tle średniowiecznej muzyki.

 

9 lipca 2011r (sobota) godz. 19.30

pl. M. Skłodowskiej ? Curie – Rynek

Parada Tańca

Tradycją Lądeckiego Festiwalu stała się kolorowa Parada tańca prowadząca mieszkańców, gości i kuracjuszy na Wieczór Finałowy ?Lądek Miastem Tancerzy?, który odbędzie się na pięknym lądeckim rynku. Podczas parady odbywają się prezentacje tańców, pokazy pantomimiczne i szczudlarskie.

 

9 lipca 2011r (sobota) godz. 20.30

Scena plenerowa -Rynek

Wieczór finałowy “Lądek Miastem tancerzy”

Finałowy koncert Festiwalu ? ?Lądek Miastem Tancerzy? zbiera i podsumowuje tygodniowe święto tańca w Lądku Zdroju; to zwieńczenie tygodniowej pracy miłośników tańca, którzy pod kierunkiem uznanych choreografów, szlifowali swoje taneczne umiejętności. Koncert ten – jedyny w swoim rodzaju – jest dla nich szansą zaprezentowania na profesjonalnej scenie umiejętności nabytych podczas warsztatów przed widownią. Uczestnicy warsztatów przygotowują pod kierownictwem swoich pedagogów krótkie pokazy choreograficzne.

10 lipca 2011r. (niedziela) godz. 21.00

Scena plenerowa -Rynek

Wieczór z Kinem Tańca

Plenerowa bezpłatna projekcja filmu Roberta Altmana pt: “The Company” na lądeckim rynku.

 

11 lipca 2011r. (poniedziałek) godz. 19.00

Zdrój ?Wojciech?

Spotkanie autorskie z cyklu “Wielcy Polacy”

Spotkanie prowadzone przez wybitną postać świata muzyki, menedżera scen operowych, Pana Sławomira Pietrasa. Na program cyklu ?WIELCY POLACY? składają się prelekcje ukazujące biografię i dokonania wybitnych Polaków. W ramach Lądeckiego Lata Baletowego odbędzie się spotkanie prezentujące sylwetkę wybitnego choreografa Conrada Drzewieckiego.

4-9 lipca 2011 r. (poniedziałek – sobota)

Sale warsztatowe Lądka-Zdroju

Warsztaty taneczne

W ramach Lądeckiego Lata Baletowego odbywać się będą 6 dniowe warsztaty z 15 technik tańca. Uczestnictwo w warsztatach jest odpłatne. Zajęcia poprowadzą wybitni pedagodzy z całego świata. Szczegółowe informacje w zakładce WARSZTATY pod adresem www.festiwaltanca.ladek.pl

 

4-9 lipca 2011 r. (poniedziałek – sobota)

Sala widowiskowa CKiR ( pl. Staromłyński 5)

Warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży “Lato z tańcem”

Bezpłatne warsztaty taneczne dla mieszkańców Lądka Zdroju. Warsztaty organizowane w 3 grupach. Warsztaty prowadzą Beata Wrzosek-Dopierała, Robin Cotler i Robert Jeżdżewski

 

4, 5, 6, 8, 9 lipca 2011 r.

Nocne spotkania z muzyką i tańcem

Cykl pięciu tematycznych wieczorów tanecznych, podczas których odbywają się również pokazy taneczne pedagogów prowadzących warsztaty i krótkie lekcje tańca. Wieczory cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród uczestników warsztatów jak i mieszkańców i kuracjuszy Lądka Zdroju.

 

4-9 lipca 2011 r. (poniedziałek ? sobota)

Rynek

Wystawa Fotografii Tańca

Wystawa składać się będzie z fotografii lokalnych artystów wykonanych podczas poprzednich edycji Lądeckiego Lata Baletowego. Z jednej strony fotografie pełnią rolę dokumentacyjną ze spektakli, świetnie opisując wydarzenia sceniczne, a z drugiej są na tyle “mocne” , że doskonale się je ogląda bez wiedzy o spektaklach, z których one pochodzą. Wystawa pełni również ważną rolę promocji twórców lokalnych.

 

4-9 lipca 2011 r. (poniedziałek – sobota)

Projekcje materiałów filmowych Telewizji Festiwalowej

Wszystkie ważne wydarzenie będą rejestrowane, montowane na bieżąco i jeszcze tego samego dnia będzie można zobaczyć relację na wielkim ekranie ustawionym na scenie festiwalowej (rynek w Lądku-Zdroju). Oprócz reportaży, będą to także wywiady z artystami i uczestnikami warsztatów, informacje o programie, fragmenty spektakli i zajawki.. Na bieżąco będzie także realizowana wersja internetowa, którą będzie można śledzić na stronie festiwalu. Na zakończenie festiwalu z zebranych materiałów powstanie film dokumentujący i promujący festiwal.

474_3

Share:

Author: admin