Festiwal Amatorskich Trunków – RELACJA

067

Co prawda w tym roku uczestników było nieco mniej, ale też termin dobrany był wyjątkowo pechowo ? zakończenie rajdu, urodziny, wesela? Niemniej jednak wszyscy, którzy dotarli bawili się naprawdę przednio. Suto zastawione stoły, miła, ciepła atmosfera, i dużo wina ? jak mogło się nie udać?

Jak co roku, głównym punktem wieczoru był konkurs win i nalewek zgłoszonych przez domowych wytwórców. A trunki przybyły z rozmaitych miejsc, poza lokalnymi wytwórcami na imprezę zawitali goście z Lądka Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Polanicy, Kłodzka ale też Wałbrzycha, Wrocławia, Ząbkowic czy Ziębic!

Poza samym konkursem, organizatorzy Stowarzyszenie Jaskier i Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko przygotowali szereg innych atrakcji: występy wokalne Agaty Rychlińskiej i Oliwii Łuszczyńskiej umilały gościom wieczór a  Sandra Buraczyńska zaprezentowała zabawne w formie i treści skecze.

043032

Pan Wojciech Majdański, doświadczony sommelier, manager gastronomii w hotelu Spa pełnił przez cały wieczór rolę eksperta, wprowadzając publiczność w tajniki sztuki winiarskiej. Najpierw zaprezentował prelekcję na temat historii wina i kultury jego spożywania, przedstawił sposób poprawnej dekantacji, aby następnie, w osobnej sali,  w nastrojowej, spokojnej atmosferze zabrać ochotników w magiczną podróż po światowych trunkach, zdradzając przy tym tajniki degustacji wina.

026006

Jak co roku powołano dwie komisje: wina oceniali pani Henryka Szczepanowska (znany smakosz, właścicielka sklepów MADAGASKAR, pani Wiesława Teresak i pan Jacek Piotrowski z Poznania, a najlepsze nalewki typowali pani Łucja Wołk, pan Artur Szczytowski (jedyny w Polsce szef KGW z Ołdrzychowic)i pan Krzysztof Matysiak ? Dyrektor OKSiRGK. W tym roku jednak publiczność mogła sama oceniać wina i nalewki: oceny były sumowane wraz z ocenami komisji, a następnie wyliczano średnią. W ten sposób, wspólnymi siłami udało się wyłonić zwycięzców:

W kategorii win:

1. miejsce (150 zł. + butla 10l. do wina, roczna prenumerata magazynu ?Świat win?, zestaw winiarskie: drożdże, pożywka, płatki dębowe)

Ewa Pilczuk ? Zydorczak z Wrocławia

2. miejsce (100 zł + butla, zestaw lampek koniakowych, nalewka, zestaw winiarskie)

Mateusz Zydorczak z Wrocławia

3. miejsce (50 zł + antałek na nalewkę, nalewki i zestaw winiarski)

Krystyna Dzikowska z Żelazna

060067

W kategorii nalewek:

  1. Miejsce (150 zł. + zestaw 6 butelek, książka tematyczna, zestawy winiarskie) – Jolanta Pawłowska ze Stronie Wieś
  1. Miejsce (100 zł. + butla, zestaw szklanek grawerowanych, nalewka, zestaw winiarski) – Jolanta Pawłowska ze Stronie Wieś
  1. Miejsce (50 zł. + zestaw buteleczek na nalewki, nalewki, zestaw winiarski) – Maciej Ciężkowski z Lądka Zdroju

Na uwagę zasługuje piękny gest zwycięzców kategorii win, państwa Zydorczak, którzy przekazali nagrody pieniężne na rozwój Stowarzyszenia!!! Warto również wspomnieć o paniach z KGW w Stroniu ? wieś, które po raz trzeci z rzędu zdobywają główne nagrody za przepyszne nalewki! Czy w przyszłym roku pojawi się równie smaczny produkt, który w równym stopniu zachwyci jurorów i publiczność?

Impreza udała się wybornie, zdaniem jurorów poziom wszystkich trunków był bardzo wysoki i w porównaniu z latami ubiegłymi nastąpiła znacząca poprawa.

Festiwal nie mógłby odbyć się bez znakomitych sponsorów. Organizatorzy pragną podziękować  wszystkim, którzy pomagali przy organizacji imprezy:

Współorganizatorom Festiwalu –  Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko za udostępnienie sali: Krzysztofowi Matysiak ? Dyrektorowi, który nieustaje w wysiłkach aby odnowić budynek, pracownikom za jej przygotowanie: Arturowi Szczytowskiemu  (Studio Dekoracji Weselnej ?AZURRO?) za jej piękne przyozdobienie, Rafałowi Baranowi (Zespół ?Sami Swoi?) za dźwięk, Marlenie Chrostowskiej za pomoc logistyczną.

Sponsorom:

Panu Ryszardowi Rapacz i firmie RAPMET, Panu Tomaszowi Grzesiakowi i firmie Bielinex Beton, Panu Maciejowi Macheli i piekarni Machela (Bagietka), Panu Albertowi Targońskiemu i Firmie ALT, Panu Mariuszowi Wójtowicz firma Euro ? Win, Panu Bogdanowi Bartol z firmy Bartex, Panu Mirosławowi Starzakowi z drukarni Perfekta oraz Jagodzie Żerko za współpracę, Panu Andrzejowi Cudak z Apteki ?Verbena? w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Panu Krzysztofowi Matysiakowi ? raz jeszcze za wsparcie finansowe

Dziękuję również za promocję naszego Festiwalu naszym patronom medialnym:

TV Kłodzko Piotr Kramnik, Tygodnik Euroregio Glacensis i Danielowi Jakubowskiemu, Miesięcznik Brama  – Mirosław Awiżeń, Portalowi ziemiaklodzka.pl Janusz Puszczewicz, Portalowi doba.pl – Paulina Giemza, Magazyn Świat Win, Oraz panu Romualdowi Piela, z Gazety Kłodzkiej

Chciałbym szczególnie podziękować Natalii Targońskiej za całkowicie bezinteresowną, pełną poświęceń pomoc przy organizacji imprezy, Tomkowi za wsparcie promocji, oraz Pani Henryce Szczepanowskiej za cenne sugestie i rady, dziewczynom z grupy Freezee Klaudii, Natalii, oraz paniom z Koła Gospodyń, Stowarzyszenia i Rady Parafialnej za pomoc.

Autor: Piotr Smółka

Share:

Author: admin