NAJPOPULARNIEJSI NA ZIEMI KŁODZKIEJ

Ostatnio redakcja zaprzyjaźnionej kłodzkiej ?Gazety Prowincjonalnej BRAMA? ogłosiła wyniki swojego plebiscytu na ?NAJPOPULARNIEJSZYCH na ZIEMI KŁODZKIEJ?.

W kategorii wójt/ burmistrz/ starosta zwyciężyła Renata Surma ? burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Na kolejnych miejscach jest starosta kłodzki Maciej Awiżeń oraz Marek Szpanier ? burmistrz Szczytnej.

W kategorii polityków prowadzi Jakub Szulc ? poseł i były wiceminister zdrowia. Kolejne miejsca zajęli Tomasz Żabski i Celina Włodarczyk.

W kategorii największych zakładów zwyciężyła Galeria ?Twierdza Kłodzka? przed Zespołem Uzdrowisk Kłodzkich i dusznickim Zakładem Elementów Motoryzacji.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych prowadzi kłodzki ?Chrobry? przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej i kłodzką Czerwoną.

Natomiast w kategorii wydarzeń społ.- kulturalnych zwyciężyła Noc w Muzeum Ziemi Kłodzkiej przed Agrofetą i Jarmarkiem Floriańskim w Bystrzycy Kłodzkiej. Na kolejnych miejscach są Dni Twierdzy Kłodzkiej, krosnowicka odsłona Festiwalu im. Reimanna i dusznickie Święto Papieru.

Wszystkim szczerze gratulujemy dobrego miejsca, przekładającego się w sumie na rangę oraz sukces całego regionu.

Ale też na marginesie rodzą się pewne uwagi. Nie mnie oceniać zasługi poszczególnych polityków /chociaż to słowo – może poza sylwetką J. Szulca- jest trochę na wyrost/ czy włodarzy poszczególnych gmin i miast. Najlepiej oceniają to jednak sami mieszkańcy, wystarczy zresztą posłuchać przysłowiowej ulicy. Wystarczy również wybrać się na rekonesans do danej miejscowości. Zachwycają wtedy m.in. Duszniki, Kudowa czy Lądek chociaż ich w czołówce nie ma. Podobnie jak brakuje mi w kategorii zakładów ? lądeckiego uzdrowiska, ale to już może za sprawą głośnej ostatnio prywatyzacji.

Tak też brakuje mi w czołówce wydarzeń społeczno-kulturalnych m.in. dusznickiej Nocy Muzealnej. Byłem ostatnio na niej i wróciłem zachwycony zarówno bogactwem jak i rozmachem. W każdym razie wielkie brawa przynajmniej od nas. Brakuje mi również wielu znaczących lądeckich imprez np. Festiwalu Tańca ? Lądeckie Lato Baletowe, Międzynarodowego Festiwalu Tańca, Przeglądu Filmów Górskich, Wehikułu Czasu, Dnia Patrona itd. ?

I jeszcze jedno. Może w kolejnej edycji plebiscytu ujmiemy również kategorię ? najpopularniejszy ?kłodzki? produkt turystyczny, wszak Ziemia Kłodzka turystyką ponoć stoi?

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Share:

Author: admin