NAJNOWSZY NUMER ?NIEREGULARNIKA POLANICKIEGO?

Dotarł do mnie ostatnio najnowszy numer / 1-19-2011/ ?NIEREGULARNIKA POLANICKIEGO?. Jak zwykle polecam go Państwa uwadze ze względu na ciekawe publikacje.

O zagrabionym skarbach III Rzeszy ukrytych na Ziemi Kłodzkiej pisze Katarzyna Redmerska . Ślady prowadzą m.in. do kłodzkiej Twierdzy, pałacu w Gorzanowie i Ołdrzychowicach Kłodzkich. ?Przeważającym argumentem, który zdecydował o tym, ze wybrano te ziemie na ?skarbiec III Rzeszy? było przekonanie Niemców, że pomimo licznych strat terytorialnych, nie stracą oni regionu dolnośląskiego? Sądzili, że granica przebiegać będzie na Nysie Kłodzkiej??.

Polanickimi wspomnieniami dzieli się z nami Marian Pieniądz , który wraca pamięcią m.in. do huty szkła i tamtej Polanicy która ? miała tylko cztery ulice o twardej nawierzchni??.

Andrzej R. Małecki pisze o obecności Uniwersytetu Jagiellońskiego w Polanicy / Puszczykowie/ w latach 1945- 46 który pozyskał tu wtedy dwa domy wypoczynkowe oraz zorganizował kurs słowianoznawstwa.

Zieloną Drogą do Zieleńca która przecina w poprzek północną część Gór Bystrzyckich a zaczyna się w Polanicy prezentuje Marek Gałowski. O śląskich uzdrowiskach pisze natomiast Ewa Kościk. Są i wspomnienia o patronie polanickiego Festiwalu Filmów Amatorskich jakim jest Józef Milka.

Z cyklu ?polanickie wydarzenia? przeczytamy m.in. o wystawie poświęconej Romanowi Dmowskiemu i Stanisławie Kozickim który po wojnie osiadł właśnie w Polanicy, poezji w ?Akwariusie? czy odsłonięciu tablicy upamiętniającej Ojca Św. Trudno zresztą wymienić wszystkie niemniej pasjonujące polanickie teksty.

Wspomnę jeszcze o informacji nt. Walnego Zebrania Sprawozdawczego i planie działania Towarzystwa Miłośników Polanicy – które wydaje wspomniany Nieregularnik. Zachęcam gorąco do lektury.

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu 10-lecia tego pisma.

 

Share:

Author: admin