LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 9/

Dla gości przyjeżdżających z myślą o poprawie zdrowia czy kondycji polecam miejscowe sanatoria. Często organizują promocyjne turnusy i pobyty. Tutejsze sanatoria cieszą się zresztą zasłużoną renomą. Swoje czyni też właściwa promocja uzdrowiska, że wspomnę tylko; wizytę ekipy włoskiej telewizji RAI3, lądecki tryptyk na antenie chicagowskiego radia WPNA czy sondażową wizytę gości z Arabii Saudyjskiej.

Wiele miejsc i o różnych standardzie oferują miejscowe hotele i ośrodki wypoczynkowe. Uzupełnieniem są liczne pensjonaty oraz pokoje gościnne. Warto jednak wcześniej zapytać lub sprawdzić ich standard, wyposażenie czy ustalić cenę. Często są to ceny do negocjacji zwłaszcza przy dłuższym pobycie. Spotyka się niestety również pokoje o wyjątkowo niskim standardzie, jeżeli w ogóle możemy o takim mówić. Eliminujmy ich wspólnie z tutejszego rynku. Polecam szczególnie gospodarstwa agroturystyczne w okolicach uzdrowiska. Niezwykle bogata i urozmaicona jest ich oferta. Bogata jest więc lądecka oferta noclegowa. Duży wybór ale decyzja należy już do nas samych. Można liczyć na pomoc Centrum Informacji czy biuro PTTK naprzeciw Jerzego.

Właśnie czytam w regionalnym dodatku Gazety Wyborczej /z 19 maja br. tekst Ewy Furtak /o weryfikacji bazy noclegowej w Wiśle ?Noclegi pod kontrolą urzędu. Tylko sprawdzeni gospodarze hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater będą mogli wywiesić tabliczki z informacją, że są polecani przez Urząd? Miejscy urzędnicy postanowili przeprowadzić kontrolę kwater? Na wszystkich obiektach, do których nie będzie zastrzeżeń zawiśnie tabliczka z informacją, że są polecane przez Urząd Miejski. Dla turystów będzie to gwarancja odpowiedniej jakości usług? Jeżeli okaże się, że faktycznie oferują usługi o bardzo niskim standardzie, urząd chce zakazać im przyjmowania turystów, a o tym że działają nielegalnie powiadomić odpowiednie instytucje? Jak ktoś raz zostanie nabity w butelkę, zniechęci się i więcej nie przyjedzie??.

Wisła wprawdzie daleko, ale jednak te same problemy i bolączki. Może podobną weryfikację, /chociaż ostatnio to tak nielubiane słowo/ przeprowadzić w Lądku. Skorzystają na tym goście oraz wizerunek samego uzdrowiska.
Dobre przykłady warto podpatrywać i powielać u siebie?

Ostatnio wprowadzono w Lądku opłaty klimatyczne. Pomysł dobry, mimo że drenuje dodatkowo naszą kieszeń. Dobry – o ile pozyskane w ten sposób środki przyczynią się do dalszego rozwoju uzdrowiskowej infrastruktury. Proponuję jednak chociaż w części osłodzić ten wydatek a innych zachęcić do płacenia. Wystarczy np. złożyć kwit opłaty w określonym miejscu a Urząd losuje okresowo nagrody. Nagrodą może być m.in. ponowne zaproszenie do Lądka. A kto z nas nie chce ponownie tu zawitać. Wiele miejscowości zachęca na różne sposoby do pozostania u siebie, często premiują taki pobyt. Dlaczego nie Lądek?

Przed wyjazdem warto odwiedzić internetowe strony dot. Lądka. Szczególnie polecam ciekawie redagowany portal samorządowy www.ladek.pl oraz portal regionalny www.ziemiaklodzka.pl. Będąc już na miejscu warto z kolei odwiedzić Gminne Centrum Informacji przy ul. Strażackiej. Tutaj zawsze można liczyć na pomoc. Informacją służy również biuro PTTK w części uzdrowiskowej, tuż obok Jerzego. Niestety rzadko tu spotkamy materiały informacyjne a szkoda ? bowiem do biura przychodzi wielu kuracjuszy. Informacją służą też miejscowe biura turystyczne, chociaż te bardziej nastawione są na komercyjne wycieczki. Jedno jest jednak pewne, do Lądka Zdroju warto przyjechać?

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2006
/publikacja w nr 28 /750/ BRAMY z dn. 14 lipca 2006 roku/
Share:

Author: admin