LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 80/

W ubiegłym roku nastąpiła reorganizacja w Urzędzie Miasta i Gminy. Zadania z zakresu promocji gminy wchodzą obecnie w zakres Centrum Kultury i Rekreacji. To CKiR organizuje imprezy, które promują Lądek / m.in. Międzynarodowy Festiwal Tańca czy Przegląd Filmów Górskich /. Stąd wydaje się naturalne połączenie zadań organizacyjnych imprez z ich reklamą. Uważamy, że jest to najlepsza droga na zmaksymalizowanie zysków.

CKiR pozyskało w tym roku środki z EWT na projekt ?Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gór Złotych?, który zakłada odtworzenie przedwojennych tras kuracyjnych. Po ich oznakowaniu chcemy, by lekarze uzdrowiskowi jak dawniej zapisywali kuracjuszom wędrówki poszczególnymi trasami (dzisiaj to się nazywa terenoterapia).

A wracając do projektu; zostanie wydany folder, postawimy 13 tablic z systemem ścieżek. Zorganizujemy nową imprezę ?Obrazki z historii pogranicza?, opartą na słynnych postaciach historycznych, które w Lądku kiedyś bywały.

Sezon otwieramy 1 maja wspólnie z Czechami na Górze Borówkowej. 2 maja obchody św. Jerzego a potem już co weekend będzie się coś działo. Nowością w tym roku będą letnie prezentacje zespołów ludowych w amfiteatrze. Część imprez z okazji Dni Lądka (w czerwcu) odbywać się będzie pod logo ?EkoLądek?. Chcemy się promować jako miasto ekologiczne, stąd działania z tym związane. Po więcej informacji zapraszam na stronę internetową Lądka.

Niebawem kolejny Dzień Patrona Lądka. Czym tym razem zaskoczy nas Ladek? Wcześniej była przecież Izba Pamięci św. Jerzego, później Galeria Muzealna.

Na początek informacja ? eksponaty z Izby poświęconej patronowi miasta przeniesione zostały do Galerii Muzealnej / Rynek 1/. Właściciel dotychczasowego pomieszczenia zdecydował się przeznaczyć je na cele gospodarcze a ponieważ miasto ma swoje pomieszczenia ekspozycyjne, zapadła więc decyzja o umieszczeniu tam zbiorów.

W tym roku planujemy 23 kwietnia uroczystości przy kaplicy św. Jerzego. Festyn odbędzie się natomiast 2 maja na lądeckim rynku.

Oczywiście będą lokalne dukaty. Nazwaliśmy je – ogłaszając wcześniej konkurs ? ?lądenami?. Ich inauguracja odbędzie się podczas obchodów święta patrona. Zamówiliśmy specjalną serię oprawioną w okolicznościowe pudełko. Lądecka piekarnia przygotowuje z kolei niespodziankę ? replikę św. Jerzego z portalu przy ul. Kościuszki w postaci specjalnego wypieku. Chcemy, by turyści przyjeżdżający do Lądka mogli kupić tą oryginalną pamiątkę.

Zapytam też nieskromnie, czy czyta Pan Burmistrz ukazujące się w portalu www.ziemiaklodzka.pl oraz w naszej gazecie – “Lądeckie impresje”. Pytam nie bez przyczyny, bowiem w wielu odcinkach zawarte było sporo uwag, sugestii czy wręcz propozycji odnośnie “naszego” Lądka. Z drugiej strony, nigdy i nikt z władz miasta nie ustosunkował się jeszcze do tychże sugestii czy uwag.

Mogę Pana zapewnić, że z wielkim zainteresowaniem czytam wszystko o Lądku Zdroju. Odbiór miasta i gminy przez osoby zarówno stąd, jak i spoza jest niezwykle cenny. Dostarcza nam, bowiem wielu wskazówek, jak np. odbierane są działania władz miejskich. Proszę jednak wybaczyć, ale po prostu nie wystarcza czasu, aby wykonując codzienne obowiązki związane z zarządzaniem gminą móc jeszcze odpowiadać na publikacje.

Cieszę się, że Lądek ma w Panu swojego orędownika i sprzymierzeńca.

I na koniec tradycyjnie już pytamy naszego gościa o prywatną wizytówkę Może tak prywatnie kilka słów o sobie.

Pochodzę z Wielkopolski, ale mieszkając już tyle lat na Ziemi Kłodzkiej czuję się w pełni jej obywatelem. Najbliższa rodzina to małżonka Edyta i córeczka Kornelia. Żałuję, że nie wystarcza mi czasu na korzystanie z możliwości turystycznych, jakie stwarza nasz region, ale wszystkim polecam ? u nas wypocznie się najlepiej.

Faktycznie tu wypoczywa się najlepiej, sam tego zresztą doświadczam od lat. Bo też Lądek ma swój urok i tak niepowtarzalny klimat. Dziękuję za rozmowę, życząc jednocześnie spełnienia wszelkich lądeckich planów i zamierzeń. Dziękuję też Pani dyr. CKiR Małgorzacie Bednarek za pomoc w przeprowadzeniu tego wywiadu.

A już niebawem kolejne DNI PATRONA LĄDKA ZDROJU św. Jerzego. Niebawem też specjalna relacja z tych uroczystości. Zapewne nas zaproszą?

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2009

/publikacja “BRAMA” nr 16 /894/ z dn. 17.04.2009 r./

Share:

Author: admin