LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 63/

Z niezwykle ambitnymi planami i zamierzeniami wchodzi bowiem w tym roku ?do gry? TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW POLANICY. W kwietniu br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze. Podsumowano dotychczasowy dorobek oraz wybrano nowy Zarząd. Funkcję Prezesa powierzono ponownie Panu Edwardowi Wojciechowskiemu, natomiast funkcje V-ce Prezesów powierzono Pani Grażynie Redmerskiej oraz Panu Robertowi Serafinowi. Wtedy też przyjęto plan działania na najbliższy okres.

W planie kolejne wydania ?Nieregularnika Polanickiego? o którym już głośno nie tylko w kłodzkim regionie. Pismo ambitne, doskonale redagowane, przybliżające historię ale i dzień współczesny Polanicy.

Przewiduje się wydanie kolejnego polanickiego kalendarza. Na jego kartach spotkamy nie tyle typowe, co artystyczne już ujęcia polanickich zakątków. Do współpracy zamierza się zaprosić miejscowych fotografików, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Będą też ujęcia miejsc mniej znanych a wszystko z odpowiednim opisem historyczno- informacyjnym.

Wielką wagę przykłada się do współpracy z młodzieżą zwł. w ramach programu ?Śladami przeszłości?. W tym roku szczególny nacisk będzie położony na ochronę miejscowych zabytków i miejsc godnych zachowania dla potomności. Dzieci, młodzież oraz ich opiekunowie będą zajmować się np. wyszukiwaniem takich miejsc oraz otoczą je swoją opieką. Dla aktywnych TMP przewiduje nagrody i wyróżnienia.

Kontynuowany będzie również konkurs pn. ?Wszystko o Polanicy?. Warto też wspomnieć o ostatniej edycji pn. ?Moje drzewo genealogiczne? która przyniosła niezwykle bogaty plon.

Wszystko to wciąga miejscową młodzież w społecznikowskie działanie, ale też uczy szacunku dla swojej ?Małej Ojczyzny?. Porównuję podobne znane mi towarzystwa regionalne. Im jakoś nie udaje się wciągnąć w swoje działania dzieci i młodzieży. Czyżby kolejny polanicki fenomen, jestem naprawdę pełen uznania.

Kolejną sprawą będzie utworzenie własnej strony internetowej, gdzie TMP przedstawi swój dorobek, swoje plany oraz bieżącą działalność. Całość będzie odpowiednio zilustrowana zdjęciami z życia TMP. Kontynuowana będzie współpraca z partnerskim niemieckim miastem Telgte.

Nowością będą spotkania integracyjno- poznawcze członków i sympatyków Towarzystwa. Przewiduje się wspólne ogniska i spotkania. Będzie więc okazja do wspólnego poznania może mniej już formalnego, ale też do wymiany swoich opinii czy uwag.

Nowością będzie również włączenie się TMP w propagowanie książki, ale tej dostępnej dla każdego. Nie jest bowiem tajemnicą, że czytamy niestety coraz mniej. Nie bez znaczenia jest dla wielu dzisiejsza cena książek. Chcąc wyjść naprzeciw, przewiduje się m.in. podczas Dni Polanicy własne stoisko z książką przeczytaną. Za symboliczną złotówkę może uda się znaleźć niejedno literackie dzieło. Będą spotkania ze szkolnymi bibliotekarzami czy opiekunami szkolnych samorządów.

Oczywiście w programie działania przewidziano punkty stałe, takie jak współpraca z miejscowymi organami, instytucjami czy podobnymi stowarzyszeniami. Osobiście podpowiadam innym ?kłodzkim? ale nie tylko ?kłodzkim? stowarzyszeniom, przyjechać właśnie do Polanicy po ? naukę. Jak wiele można uczynić dla swojego środowiska, jakie wybrać formy i sposoby najatrakcyjniejszego regionalnego działania.

Jak to w dzisiejszym świecie, wiele zależy od finansów i wsparcia ewent. sponsorów. Niejedna bowiem ambitna inicjatywa ?pada? na skutek braku finansowego wsparcia. Liczę, że polanicki samorząd wesprze aktywnie swoje towarzystwo. Proszę mi wierzyć, będzie to najlepsza z najlepszych miejscowych inwestycji, oczywiście w sensie niematerialnym.

A nowemu Zarządowi i wszystkim pasjonatom spod znaku Towarzystwa Przyjaciół Polanicy życzę szczególnej wytrwałości oraz spełnienia wszelkich planów i tak ambitnych zamierzeń. Jak zwykle za wszystko trzymam mocno, mocno kciuki.

I na zakończenie pewna osobista już dygresja. Podczas czerwcowego spotkania otrzymałem z rąk Prezesa TMP statuetkę ?Kłodzkiej Róży?. Niezwykle sobie ją cenię. To miły i tak sympatyczny gest. Ale też traktuję go jako kolejny impuls dla mojego skromnego działania na rzecz tego regionu. Dziękuję Towarzystwu Miłośników Polanicy za tak wiele ?

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2008

/publikacja “BRAMA” nr 33 /859/ z dn. 15.08.2008 r./

Share:

Author: admin