LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 141/

Korzystając z okazji dziękuję uprzejmie gospodarzom za zaproszenia. Miło wspominam poprzednie edycje w Wojborzu, Roszycach, Ławicy czy w Jaszkowej Dolnej. O tegorocznej edycji napiszę więcej w najbliższym odcinku.

Po raz kolejny portal który współredaguję / www.ziemiaklodzka.pl / przyzna też swoje dożynkowe ?Złote Kłosy?. Otrzymują je towarzystwa, instytucje, agroturystyki oraz osoby prywatne które w szczególny sposób wyróżniły się w sferze kultury, turystyki i promocji. W ubiegłych latach otrzymała je m.in. poetka Grażyna Sobczak i Jadwiga Łazarowicz, Towarzystwo Miłośników Krosnowic, Chór Sołtysów, społeczność Roszyc czy wybrane miejscowe agroturystyki. Kto tym razem je otrzyma zobaczymy już niebawem. Tym razem zaprosiliśmy internautów, naszych portalowych czytelników do zgłaszania również swoich kandydatur. Zgłaszają je zarówno mieszkańcy, jak i goście odwiedzający tą gminę a jest ich z roku na rok coraz więcej. Bo też kłodzka gmina przyciąga ich nie tylko malowniczym położeniem, ale i gościnnością i wciąż rozbudowywaną siecią agroturystyczną. Niebawem też przedstawię tegorocznych laureatów naszej portalowej nagrody. Myślimy również w portalowej redakcji o rozszerzeniu tej akcji na cały kłodzki powiat. Liczymy więc na odzew ze strony kłodzkiego starostwa, jak i instytucji organizujących powiatowe dożynki. Jeżeli nie w tym już roku, to może w następnym. Wyróżniajmy wspólnie najlepszych z najlepszych. A póki co zapraszam w imieniu kłodzkiej gminy do udziału w tym święcie. Naprawdę warto się wybrać w ostatnią niedzielę sierpnia, czeka nas bowiem moc atrakcji i miłych zapewne spotkań. W tym spotkań z prawdziwą jeszcze kulturą polskiej wsi, spotkań z zanikającymi już niestety ludowymi obrzędami. Więcej informacji znajdziecie Państwo na gminnej stronie / www.gmina.klodzko.pl / oraz w kłodzkim portalu.

A tymczasem wracam do ?mojego? Lądka, gdzie zaskoczyła mnie wyjątkowo ciekawa akcja promocyjna pn. ?Doładuj się w Lądku?. Start poprzedziła kolejna edycja lądeckiej Nocy Świętojańskiej. Jak zwykle był konkurs wianków na które można było przynieść gotowe lub uwić na miejscu. Organizatorzy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej wraz z Centrum Kultury zapewniło nie tylko doskonałą zabawę, ale i miłe wspomnienia. Nie dziw, że bierze w nich udział coraz większe grono lądeckich gości, w tym miejscowi kuracjusze. A nic tak przecież nie łączy jak miłe wspomnienia.

O kampanii promocyjnej ?Doładuj się w Lądku? postaram się wkrótce porozmawiać z jej organizatorami a już teraz chwalę ich za tak oryginalną i ciekawą inicjatywę. Jak również za społeczny w sumie trud wspomożenia na swój sposób lądeckiej promocji. Kampania rozpoczęła się na rynku gdzie zaserwowano nam doskonały program artystyczny. Nie wspomnę już o wielkim torcie który Burmistrz podzielił wśród gości / ponad 200 porcji /.Gwiazdą był Wojciech Wysocki związany szczególnie z Lądkiem. Były i projekcie filmowe pod gwiaździstym niebem. Filmy wybrano doskonałe, bowiem w jakiś sposób związany z tym miejscem. Prezentowany np. film ?Dwa żebra Adama? z roku 1963 był kręcony m.in. na lądeckim rynku.

W ramach promocji są też wycieczki z GPS-em na Trojan czy do zamku Karpień. Dobrze byłoby podobne wycieczki a cieszą się one zawsze niebywałym powodzeniem organizować już cyklicznie gł. z myślą o lądeckich gościach. Samemu niekiedy trudno się zdecydować i wybrać a taka wycieczka z przewodnikiem zachęca niebywale. Wielokrotnie w moich odcinkach zachęcałem do organizacji takich wypraw z przewodnikiem, tym bardziej chwalę organizatorów za wcielenie go wreszcie w życie.

Zaskoczeniem było też I Śniadanie na Trawie w Parku Zdrojowym, gdzie mieszkańców i gości czekało wielkie wspólne śniadanie. Mile widziane były koszyczki z własnym prowiantem, ale też organizatorzy zadbali o zestawy śniadaniowe. Do tej pory raczej zabraniano rozkładania się na w uzdrowiskowym parku, tym razem uczyniono wielki krok w dobrym też kierunku. W programie byli goście specjalni oraz występy artystyczne, co nam więcej może zabraknąć do lądeckiego szczęścia. Już się piszę i wybieram pośpiesznie na drugą edycję. Lądek złapał więc przysłowiowy wiatr w żagle, wybrano dobry kurs, oby tylko trzymano tak dalej?

 

Share:

Author: admin