LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 135/

Świadczy o tym m.in. rozbudowa baza agroturystyczna. Wielokrotnie miałem okazję prezentować jej bogaty dorobek społeczno-kulturalny. Co nasz czeka w najbliższej przyszłości? O to wszystko pytam WÓJTA GMINY KŁODZKO pana STANISŁAWA LONGAWĘ.

Przed Panem 4-letnia kadencja. Jak będzie wyglądała kłodzka gmina za lat cztery?

Moim priorytetem jest zrównoważony rozwój gminy. Przede wszystkim należy zakończyć kilka dużych inwestycji, rozpoczętych dwa /trzy lata temu, na które pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej. W kolejnych latach należy skupić się na rozwoju i unowocześnianiu oświaty, sukcesywnych remontach i budowach dróg gminnych, budowie i renowacji świetlic oraz dalszym unowocześnianiu OSP.
Wspomniane cztery lata to także przeprogramowanie rozwoju gminy z budowy infrastruktury na nowoczesny rozwój gospodarczy, stabilizację dochodów gminy oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Szansą jest rozwój specjalnej strefy inwestycyjnej, która powstała w naszej gminie. To daje gwarancję lepszego życia dla mieszkańców naszej gminy.

Kłodzka gmina, jak już wspominałem, znana jest z wielu ciekawych a wręcz oryginalnych działań promocyjnych i kulturalnych. Czym nas zaskoczy za Pana kadencji ?

W związku z tym, iż agroturystyka najczęściej prowadzona jest jako działalność dodatkowa w gospodarstwie rolnym i stanowi poboczne źródło dochodów, w gminach wiejskich powstaje coraz więcej tego typu obiektów. Można ją zatem określić jako swoiste powiązanie usług turystycznych i rolnictwa. Na chwilę obecną na terenie Gminy Kłodzko funkcjonuje 20 gospodarstw agroturystycznych. Są to przepięknie położone miejsca, które co roku przyciągają turystów pragnących zakosztować prawdziwego życia na wsi, bliskości z naturą, a przede wszystkim szukających wypoczynku w niezbyt wygórowanej cenie. Sielska, serdeczna atmosfera panująca w rodzinie rolniczej, u której turysta spędza czas, gościnność i bliski kontakt z nieodzownymi atrybutami życia na wsi sprawiają, że do takiego miejsca wraca się chętniej niż do hotelu. Z informacji, jakie posiadam wynika, że do drzwi gminy puka coraz więcej osób, które decydują się na otwarcie gospodarstwa agroturystycznego i poszukują informacji dotyczących warunków koniecznych do podjęcia działalności. Miejmy zatem nadzieję, iż agroturystyka będzie się nadal tak prężnie rozwijać jak dotychczas, a wspomnianych obiektów turystycznych w naszej gminie przybywać będzie z każdym rokiem.

Z ofertą agroturystyczną można zapoznać się na naszej stronie internetowej www.gmina.klodzko.pl

Wielokrotnie stawiałem kłodzką gminę za wzór właściwie prowadzonej polityki promocyjnej. Co nas czeka w tej sferze?

Promocja jest jednym z najważniejszych sposobów wspierania rozwoju gminy. Dzięki niej mamy większy wpływ na wzrost obrotów, dynamiki gospodarczej, turystykę oraz nowe inwestycje.

W tym konkretnym przypadku produktem zabiegów promocyjnych jest gmina, dlatego też kładę duży nacisk na działania skierowane w stronę potencjalnych odbiorców. Zależy mi na tym, żeby dotrzeć z przekazem do młodych ludzi, nastawionych na nowoczesne technologie, którzy są przyszłością naszej gminy.

W najbliższym czasie planuję uruchomić zupełnie nową stronę internetową gminy, rozbudowaną i przejrzystą, z odnośnikami do popularnych portali społecznościowych. Mam nadzieję, że jej wystrój i aranżacja przypadnie Państwu do gustu. Już niebawem relacje z wydarzeń kulturalnych będzie można obejrzeć nie tylko w lokalnych telewizjach, ale także na najpopularniejszych stronach internetowych.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie imprez sportowych i kulturalnych, z których słynie nasza gmina.
Kolejnym ważnym elementem związanym z promocją gminy jest zacieśnianie współpracy z naszymi sąsiadami, ale także nawiązywanie nowych kontaktów, co już niedługo mam nadzieję nastąpi. Dodatkowo promowaniu gminy sprzyja uczestnictwo w targach, zarówno tych ogólnopolskich, jak i międzynarodowych, podobnie jak liczne publikacje w prasie lokalnej i wojewódzkiej.

Największe marzenia i życzenia kłodzkiego Wójta?

Moim największym marzeniem jako wójta jest to, aby podczas trwania mojej kadencji Gmina Kłodzko stała się wygodniejszym miejscem do życia, pełnym aktywnych i przedsiębiorczych ludzi, nowych inwestycji oraz z nowoczesną oświatą. Aby to właśnie oni, pokolenie trzydziestolatków i czterdziestolatków nadawało ton życia lokalnej społeczności.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę. Korzystając z okazji życzę Panu oraz całej kłodzkiej gminie wytrwałości w realizacji tak wielu działań.

Share:

Author: admin