Wywiad z Panią Marią Biłas -założycielką Bractwa Rycerskiego

758 1

Kiedy powstało Bractwo, co było impulsem do jego powstania ?

 

Bractwo istnieje od roku 2007. Wtedy odbyło się pierwsze w większym gronie spotkanie zainteresowanych rekonstrukcją średniowiecza. Wtedy też powstała nazwa Kłodzkie Bractwo Rycerskie. Początki sięgają jednak 2006 roku, kiedy grupa przyjaciół zaczęła trenować fechtunek średniowieczny. Impulsem do powstania Bractwa była chęć poznania i powrotu do czasów średniowiecznego Kłodzka, Czech jak i Śląska. Od roku 2012 działamy jako Stowarzyszenie.

Jakie są główne cele Bractwa ?

Wszelkie cele Bractwa zapisane są w naszym Statucie, ale warto tutaj wymienić te najważniejsze. Przede wszystkim chodzi nam o propagowanie kultury i wiedzy historycznej o Polsce średniowiecznej, prezentowanie oręża i strojów okresu średniowiecza, popularyzowanie postaw i obyczajów rycerskich, a także kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie poczucia odpowiedzialności oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego na przykładzie Rycerstwa Polskiego.

 

758 2758 3

Kto może wstąpić w szeregi Bractwa, jakie musi spełnić warunki ?

 

W szeregi Bractwa zapraszamy wszystkich od 16 roku życia. Warunkiem przyjęcia takiej osoby na pewno jest jej zaangażowanie, chęć bycia z nami, a także posiadanie pewnej wiedzy z zakresu średniowiecza.

Czytam że “wszyscy muszą posiadać strój historyczny adekwatny do zajmowanego miejsca w hierarchii…”. Czy stanowi to duży problem, w jaki sposób kandydaci rozwiązują ten niełatwy przecież problem ?

 

Owszem w naszym Regulaminie Wewnętrznym Bractwa jest zapisane, że „Wszyscy mają posiadać strój historyczny adekwatny do odtwarzanej roli”

Nie jest to trudne dla kogoś, kto zaczyna przygodę z rekonstrukcją i wie dokładnie jaką postać historyczną chce zrekonstruować. Po drugie każda nowa osoba ma pełne wsparcie starszych i bardziej doświadczonych osób. Dostępność materiałów przede wszystkim lnu, skóry czy też wełny jest duża na rynku. Poza tym mamy wielu przyjaciół wśród rzemieślników historycznych u których można nabyć potrzebne elementy stroju w dobrych cenach lub na zasadzie wymiany towaru tak jak to dawniej bywało. Wiele osób w naszym Bractwie zajmuje się zresztą samodzielnie szyciem strojów. Organizujemy także w ramach naszych spotkań warsztaty z szycia, co pozwala samodzielnie poradzić sobie z podstawowymi elementami stroju takimi jak np. koszule, nakrycia głowy, czy podstawowe stroje wierzchnie.

758 4758 5

Kim prywatnie są członkowie Bractwa ?

Prywatnie jesteśmy uczniami, studentami, pedagogami, animatorami, przewodnikami, przedstawicielami handlowymi, bezrobotnymi, rodzicami, dziadkami, urzędnikami a przede wszystkim grupką dobrych znajomych, a nawet przyjaciół, których połączyła wspólna pasja.

Gdzie spotkamy Kłodzkie Bractwo w nadchodzącym sezonie letnim ?

 

Jeśli chodzi o nasze kalendarium, to co roku powiększa nam się liczba wyjazdów na Turnieje i imprezy historyczne zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju. W tym roku będziemy reprezentować Kłodzko na Turniejach m.in. na zamkach Grodno, Książ, Grodziec czy Bolków. Pokażemy się na Nocy Świętojańskiej w Długopolu Zdroju, na Górze Gromnik czy w polsko- czeskim Grodzie w Byczynie, gdzie odbędzie się międzynarodowy Turniej Rycerski. Nie może nas również zabraknąć na Polach Grunwaldzkich. Jest to tylko część imprez, w których uczestniczymy w tym roku. Zapraszamy przede wszystkim na naszą najbliższą imprezę, która odbędzie się w Ołdrzychowicach Kłodzkich w dniu 31 maja. Będzie to „I Turniej Rycerski o Kielich Wójta- Gdzie historia przenika się z tradycją”, Nie zabraknie tam efektownych pojedynków rycerstwa, łuczników, a także odbędzie się mała rekonstrukcja bitwy pod Czerwoną Górą.

Dodam tylko od siebie, że spotkania i treningi Bractwa odbywają się w każdą niedzielę w gościnnych murach Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Zainteresowanych odsyłam na stronę Bractwa: www.bractwo-rycerskie.klodzko.pl

 

Jakie są plany i marzenia Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego ?

 

Planem podstawowym na ten rok jest na pewno zrealizowanie naszego kalendarium i powiększania go o kolejne ciekawe miejsca na mapie wyjazdów naszego Bractwa. Chodzi nam również o coraz lepsze reprezentowanie się, jeżeli chodzi o wyniki w Turniejach i pojedynkach. A co za tym idzie powiększenie ilości członków Stowarzyszenia o kolejnych pasjonatów. Co do marzeń, to na pewno organizowanie kolejnych Turniejów w Kłodzku, które są otwartymi spotkaniami miłośników tradycji i historii skierowanymi do mieszkańców Kłodzka i okolic.

 

Życzę spełnienia wszelkich planów i tak ambitnych zamierzeń. Dziękuję uprzejmie za rozmowę.

 

JANUSZ PUSZCZEWICZ

/zdjęcia udostępnione przez Kłodzkie Bractwo Rycerskie/

 

758 0

Share:

Author: admin