Wywiad z burmistrzem Barda Panem KRZYSZTOFEM ŻEGAŃSKIM

477_1

 

Co Pan jako włodarz tego miejsca szczególnie poleca naszym czytelnikom ?

 

Aby docenić wszystkie walory turystyczne naszej okolicy, trzeba tu pobyć faktycznie przynajmniej kilka dni. Zachęcam do pobytów weekendowych, najlepiej z całą rodziną albo ze znajomymi, bo naprawdę jest u nas co robić.

W ciągu ostatnich lat promujemy Bardo jako ośrodek turystyki aktywnej ? polecam więc malownicze szlaki piesze i rowerowe po Górach Bardzkich. Są one nie tylko wielkim wyzwaniem zarówno dla rowerzystów amatorów jak i zawodowych kolarzy, którzy co roku ścigają się tutaj podczas rajdu MTB Sudety Challenge ale także prawdziwą atrakcją dla pasjonatów historii i miłośników zabytków: ruiny średniowiecznego zamku, pocysterska kaplica górska, źródełko Maryi, kapliczki i stacje Drogi Krzyżowej ? to tylko niektóre obiekty, jakie spotkać możemy na szlaku.

Kolejna malownicza trasa prowadzi przez Wzgórze Różańcowe z zabytkowym kompleksem 14 kaplic na tle bajkowego krajobrazu.

Nie wolno oczywiście ominąć pocysterskiej Bazyliki z Cudowną Figurką Matki Bożej Bardzkiej z remontowanymi właśnie barokowymi organami, które już za 2 lata zabrzmią pełnym tonem oraz Klasztoru z Muzeum Sztuki Sakralnej, Ruchomą Szopką Panoramiczną i wieloma cennymi zabytkami pocysterskimi.

Szczególnie gorąco polecam jedną z największych atrakcji Barda, a myślę, że wkrótce również regionu czyli spływ Przełomem Bardzkim i szlakiem wodnym Nysy Kłodzkiej. Od roku działa u nas całosezonowa przystań wodna, gdzie każdy wypożyczyć może ponton lub kajak, a wrażenia na rzece są naprawdę niesamowite. Gwarantuję, że takich atrakcji nie znajdziecie Państwo nigdzie indziej!

 

Jesteśmy w przededniu kolejnego sezonu turystycznego. Czym Bardo zaskoczy nas w tym roku ?

 

W czerwcu planujemy oficjalne otwarcie Miejskich Tras Turystycznych, które oznakowane zostaną spójnym systemem drogowskazów i tablic informacyjnych. W ramach tego projektu stanęły już w Bardzie trzy nowoczesne info-kioski, czyli bezobsługowe punkty informacji turystycznej, które mają za zadanie poprawę dostępu do informacji o Bardzie i ułatwienie zwiedzania. Lada dzień otwarty zostanie także nowy Punkt Informacji Turystycznej, mieszczący się w zabytkowym wnętrzu tuż przy Bazylice na Placu Wolności 4. Wypożyczyć można tu będzie audio-przewodniki wraz z mini-mapką i całym kompletem materiałów promocyjnych o Bardzie, które pomogą w poznaniu najważniejszych atrakcji znajdujących się na Miejskich Trasach Turystycznych: Kalwaria i Wzgórze Różańcowe.

Od dawna oczekiwanym wydarzeniem będzie oddanie do użytku parkingu przy drodze krajowej nr 8, obok Bazyliki. Inwestycja powstaje w ramach projektu Południowo-zachodni Szlak Cysterski. Z tego samego projektu zostanie sfinansowane również zagospodarowanie parkingu w centrum Barda.

Nowością w tym sezonie są 4 przystanie wodne na Nysie Kłodzkiej wybudowane w ramach projektu pn. ?Zagospodarowanie i promocja szlaku wodnego Nysy Kłodzkiej ? atrakcji o znaczeniu transgranicznym w Gminie Bardo?. Inwestycja z pewnością w znaczący sposób podniesie atrakcyjność szlaku wodnego Przełomu Bardzkiego, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo odwiedzających nas coraz częściej wodniaków.

 

Wiele osób pyta nas o istniejącą bazę noclegową tego zakątka. Na co mogą liczyć potencjalni goście ?

 

Gmina Bardo słynie z pięknych okolic wiejskich, w otoczeniu sielankowych łąk, gór i lasów, dlatego największym powodzeniem cieszą się gospodarstwa agroturystyczne w Laskówce, Janowcu, Potworowie czy Brzeźnicy. W samym Bardzie mamy bardzo pięknie położony, nad samą Nysą Kłodzką- Dom Wczasowy ?Brido?, Dom Wczasów Dziecięcych a w centrum miasta dwa zajazdy o standardzie hotelowym. Noclegi znajdziemy również w Oficynie obok Klasztoru, a tuż przy krajowej ósemce ? Karczmę Misoni, gdzie można również bardzo smacznie zjeść.

Niestety wciąż brak w Bardzie obiektów skategoryzowanych i miejsc noclegowych o wysokim standardzie. Mamy świadomość, że nasza baza noclegowa wymaga rozbudowania i tutaj zachęta dla inwestorów ? zapraszamy do Barda!

 

Agroturystyka cieszy się obecnie szczególną popularnością. Widzę to na przykładzie licznych kłodzkich gmin. Jak ocenia Pan agroturystyczny potencjał Barda i jego okolic ?

 

Jak już wspomniałem, Gmina Bardo to przede wszystkim góry, lasy, łąki, rzeki oraz wyjątkowo piękna, czysta i wciąż jeszcze dzika przyroda Gór Bardzkich, która stwarza znakomite warunki do wypoczynku na łonie natury, dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się nasze agroturystyki. Potencjał gminy jest bardzo duży, ale duże jest również zapotrzebowanie na tego typu usługi, więc mam nadzieję, że baza agroturystyczna w Gminie Bardo będzie się sukcesywnie rozwijała.

 

Będąc w roku ubiegłym gościem Barda widziałem, jak Bardo szybko idzie do przodu. Coraz bardziej staje się przyjazne gościom i turystom odwiedzającym ten zakątek. Jak ocenia Pan Bardo z burmistrzowskiego fotela ?

 

Bardo to miejsce o wielkim potencjale, wynikającym z połączenia wyjątkowo pięknej przyrody i bogatej historii. Jako gospodarz gminy, staram się inicjować jak najwięcej zadań mających na celu zarówno poprawę warunków życia mieszkańców jak i rozbudowę infrastruktury turystycznej. Gmina Bardo, przy udziale środków zewnętrznych i dużym poparciu oraz pomocy ze strony mieszkańców, realizuje obecnie szereg projektów mających na celu, ogólnie mówiąc, poprawę wizerunku miejscowości. Uporządkowanie gospodarki ściekowej, rewitalizacja bardzkiej starówki, Miejskie Trasy Turystyczne ze spójnym systemem znaków, punktów informacji turystycznej, audio-przewodników i info-kiosków, remont Bardzkich Organów ? to tylko niektóre z nich. Mam nadzieję, że efekty naszej wspólnej, ciężkiej pracy zostaną docenione przez wszystkich gości i turystów.

 

I na koniec może kilka słów o sobie… tak bardziej już prywatnie.

 

Urodziłem się w Bardzie i tutaj do dziś mieszkam, dlatego sprawy gminy i mieszkańców leżą mi tak bardzo na sercu. Czuję się gospodarzem tej miejscowości i stawiam na jej dynamiczny rozwój przy maksymalnym wykorzystaniu dotacji unijnych. A po godzinach najchętniej wsiadam na rower i jadę w góry, gdzie najlepiej wypoczywam, zbieram myśli i naładowuję się pozytywną energią na kolejny dzień.

 

 

Dziękuję uprzejmie za rozmowę a naszych czytelników zapraszam do naprawdę uroczego Barda. Tu na nas bowiem zawsze czekają i oferują tak wiele…

Dziękuję też Pani Ewie Jaszek z Referatu Rozwoju UMiG w Bardzie za pomoc w przeprowadzeniu tego wywiadu.

/tekst autoryzowany/

Share:

Author: admin