Lądecka Wystawa – Korespondencja ze Sławkowa

685 10
  • o polanickim akcencie w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym,
  • o sukcesie kłodzkiego Chóru ?Concerto Glacensis? na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

 

Tymczasem przenoszę się na wschodnie krańce województwa śląskiego. SŁAWKÓW to miasto położone na styku Śląska i Małopolski, przy słynnym kiedyś szlaku z Wrocławia do Krakowa. Kiedyś znane z wydobycia rud cynku i ołowiu. Urokliwa miejscowość, jedna z najstarszych w tym zakątku.

 

To tu gościł ostatnio Lądek Zdrój za sprawą wystawy fotograficznej ?Lądek 2011?. Otwarto ją 18 stycznia br. w sławkowskiej Galerii Kultury Dawnej, która mieści się w zabytkowych budynku z 1870 r. przy tutejszym rynku. Mury tego domu tworzą zresztą niepowtarzalny, artystyczny wprost klimat. Przez innych uważany za magiczne sławkowskie miejsce.

 

Wernisaż otworzył dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie Dariusz Taborek wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Marianem Malickim. Patronat nad wystawą objął z kolei Burmistrz Sławkowa Bronisław Goraj. Było jak zwykle wiele miłych słów pod adresem artystów, organizatorów jak i samego Lądka.

 

685 1685 2

685 13685 12

 

Wystawa jest plonem letniego pleneru fotograficznego, w którym uczestniczyli w Lądku członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fotografii działającego przy Klubie im Jana Kiepury w Sosnowcu. O lądeckim plenerze fotograficznym, jak i artystach z Sosnowca pisaliśmy już wielokrotnie. To o ich działalności i samej wystawie opowiedział podczas wernisażu opiekun artystyczny SMF, Prezes Okręgu Górskiego ZPAF Zbigniew Podsiadło oraz Prezes Stowarzyszenia Joanna Bratko-Lityńska. Wernisażowi towarzyszyły prezentacje multimedialne Zbigniewa Podsiadło: ?Industrialna Katedra?, ?Kopalnia Obrazu? oraz ?Requiem dla Doliny?. Wystawę można oglądać do końca lutego 2013 r.

 

Jak się przekonałem, lądecka wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest też doskonałą promocją ?dalekiego? Lądka Zdroju. Szkoda tylko, że jej znaczenia nie wykorzystano do końca. Można było przecież połączyć ją z promocją walorów uzdrowiskowych i turystycznych Lądka. Goście z Górnego Śląska stanowią zawsze liczną grupę wśród ?kłodzkich? kuracjuszy. Dosłanie materiałów informacyjno- promocyjnych zapewne nie byłoby aż tak trudne. Szkoda również, że na otwarciu wystawy nie dostrzegłem przedstawicieli Lądka Zdroju.

 

685 11685 10

685 9685 8

685 7685 6

 

 

Tymczasem trwają już organizacyjne przygotowania do prezentacji lądeckiej wystawy w Cieszynie. Jak się dowiaduję, przewidziano ją na letnie miesiące tego roku. Prezentacja w Cieszynie, które jest prężnym ośrodkiem kultury i współpracy polsko-czeskiej winna być przez sam Lądek bardziej wykorzystana. Myślę, ze spotkam tu już gości z Lądka Zdroju, w każdym razie będziemy tu na nich czekać. PORTAL INTERNETOWY ? ZIEMIA KŁODZKA sprawować będzie patronat medialny nad cieszyńską edycją lądeckiej wystawy. Do zobaczenia więc w Cieszynie !

 

Tymczasem czeka nas w Katowicach kolejna edycja Targów Turystycznych, zaliczanych do jednych z większych w tej branży. Czekamy więc z niecierpliwością na godną prezentację Ziemi Kłodzkiej bowiem tutejszy rynek jest tego wart. Może najwyższy też czas ? aby utworzyć na Śląsku? np. Konsulat Honorowy Hrabstwa Kłodzkiego. Kiedyś pisałem o Ambasadzie bodajże Radkowa we Wrocławiu, może warto pójść tym śladem.

 

Autor: JANUSZ PUSZCZEWICZ

/zdjęcia z wystawy w Sławkowie ? Ireneusz Czechowicz,

dziękuję również Pani Prezes Joannie Bratko-Lityńskiej

za zaproszenie i okazaną pomoc w przygotowaniu tej korespondencji /


“Przedruk za zgodą autora i redakcji portalu”

Share:

Author: admin