Przewodnik Góry Stołowe

turystyczno- krajoznawcze dzieło. Pierwszy raz spotkałem się z ?Rewaszem? bodajże w roku 1994, przy okazji wydania ?Polski Egzotycznej? w następstwie czego przemierzyłem podlaską krainę.

Wracam jednak do ?Gór Stołowych?? Już samo nazwisko autora gwarantuje nam wyjątkowy przewodnik. Waldemar Brygier ? podróżnik, sudecki przewodnik, pilot wycieczek którego wielką pasją są ?nasze? Sudety. Autor wielu znaczących przewodników czy publikacji prasowych. Twórca zaprzyjaźnionego z naszym portalem serwisu internetowego www.naszesudety.pl Człowiek dla którego Sudety nie mają już zapewne żadnych tajemnic.

W części ogólnej przewodnika znajdziemy skrótowe wiadomości dotyczące Gór Stołowych. Poznamy m.in. ich położenie, topografię, budowę geologiczną, hydrografię, przyrodę czy pewien rys historyczny.

Nas najbardziej winny jednak zainteresować opisy aż 19 atrakcyjnych tras turystycznych, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Opisy tak dokładne, że raczej nie ma mowy o ewent. zagubieniu. Ciekawie podane opisy mijanych miejsc i obiektów, w które wplecione liczne ciekawostki.

Przewodnik zamyka słownik miejscowości, nie wspomnę już o indeksie nazw geograficznych. Zanim więc odwiedzimy np. Kudowę, Polanicę, Duszniki Zdrój, Lewin Kłodzki, Radków czy Pasterkę przewertujmy wcześniej strony tego przewodnika. Wtedy odkryjemy te miejsca na nowo a i znacznie poszerzymy swoją wiedzę o tym zakątku.

Szczególnie polecam trasy i opisy dot. czeskiej części, dotąd może mniej nam znane z wyjątkiem słynnego Adrspachu.

Przygotowując się do kolejnego sierpniowego wypadu w Góry Stołowe, zabieram z sobą wspomniany przewodnik, który znacznie uatrakcyjni ten pobyt. Może wtedy też spotkam w górach samego autora?

Wydanie niezwykle staranne, w podręcznym formacie z licznymi zdjęciami czy mapkami.

POLECAM gorąco ?GÓRY STOŁOWE? Waldemara Brygiera, jak i inne przewodniki tego wydawnictwa.

Korzystając z okazji dziękuję uprzejmie Oficynie Wydawniczej ?Rewasz? z Piastowa / www.rewasz.com.pl / za nadesłany egz. autorski.

A już niebawem przedstawimy kolejną publikację z tego cyklu, tym razem ?Przewodnik -Ziemia Kłodzka? Waldemara Brygiera i Tomasza Dudziaka.

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2010-07-21

Share:

Author: admin