Informacje Ogólne
Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.
Z powodu braku zabezpieczeń podziemnych przejść, w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic. W kwietniu 1962 roku rozpoczęły się wieloletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi. Wieloletnie prace specjalistów z krakowskiej uczelni AGH, speleologów oraz górników pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej trasy podziemnej pod ulicami starówki. Projekt owej trasy przygotowany został w 1966 roku, stąd też pochodzi nazwa trasy 1000 lecia Państwa Polskiego.
Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Udostępniona do zwiedzania została 4 grudnia 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras. W części przeznaczonej do zwiedzania jest w całości oświetlona a w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym.
www.klodzko.pl ©
Zdjęcia
Więcej
Dodatkowe linki:
Film promocyjny: