Lądek Zdrój – Park zdrojowy i pijalnia wód

Opis

Centrum lądeckiego zdroju to niewątpliwie Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech wraz z pijalnią wód i przyległym parkiem zdrojowym oraz wieloma zdrojowymi atrakcjami w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pierwszy zakład w tym miejscu oddano do użytku w 1680 roku, wybudowany bezpośrednio nad gorącym i bijącym do dziś gorącym źródłem wody mineralnej. Obecnie podziwiany neobarokowy  budynek, zbudowany na planie okręgu wzniesiono,  200 lat później. Jego centrum stanowi marmurowy basen do kąpieli leczniczych, wokół którego umieszczono w XIX wieku  ciąg gabinetów zabiegowych z marmurowymi wannami. Całość wzorowane na planach łaźni tureckiej, z przepiękną architekturą wewnętrzną i zewnętrzną.
Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się na piętrze obiektu.

Dostępne w pijalni źródła mineralne to wody siarkowo – fluorkowe: “Zdzisław” i “Maria Skłodowska Curie”. Wody te przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości. Zbudowany na planie okręgu Zdrój Wojciech sprawia, że można tu spacerować bez końca. W obiekcie znajduje się urocza kawiarenka oraz taras, na można pooddychać świeżym, uzdrowiskowym powietrzem, zakosztować słońca i poobserwować spacerujących kuracjuszy.

Z głównego wyjścia Wojciecha wychodzimy do Parku Zdrojowego. To z niego roztacza się piękny, symboliczny wręcz dla Lądka widok na zakład Wojciech. Park zajmuje powierzchnię 1,2 ha i dominują w nim gatunki liściaste drzew (buk pospolity, lipy drobnolistne, klony-jawory). Na terenie parku widocznych jest kilka marmurowych rzeźb, efekt pleneru rzeźbiarskiego, który miał miejsce w Lądku latem 1980r; “Tors męski” to dzieło artystki rzeźbiarki Anieli Wojdyno. W parku znajduje się również kawiarnia “Albrechtshalle”, nowo odrestaurowany basen rekreacyjny oraz kaplica zdrojowa.

Obok fontanny znajduje się ujście źródła “Dąbrówka”  o temperaturze 19,7 (woda hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna).  Obok “Wojciecha” (od strony Parku 1000-lecia), na dnie studni o głębokości prawie 9 metrów znajduje się wypływ źródła “Chrobry” o bardzo intensywnym zapachu i temperaturze 26,7.

Z centralnym Parkiem Zdrojowym sąsiadują ponadto:

  • Aleja modrzewiowa – Piękna czterorzędowa aleja powstała z inicjatywy ministra Hoyma w 1782r. Nasadzenia drzewek modrzewia europejskiego dokonano pod nadzorem lustratora lasów. Podziwiane dziś ponad 200 letnie drzewa o nieregularnych powyginanych konarach, jakby symbolizują jeden z podstawowych kierunków leczenia tutejszego uzdrowiska – leczenie chorób narządów ruchu i reumatycznych. Aleja ta łączy park centralny z Domem Zdrojowym, Muszlą koncertową i Amfiteatrem.
  • Park 1000-lecia – Powstał on latach 1861-65 i posiada charakter parku angielskiego. Rośnie tu 65 gatunków drzew i krzewów. Z ciekawostek należy zwrócić uwagę na purpurowe odmiany buków oraz okaz tulipanowca angielskiego. Łączy on Park Centralny z częścią miejską Lądka Zdroju.

Zdjęcia

Więcej

Mapa i Kontakt

Author: admin