Dworek Chopina – Duszniki Zdrój

Opis

Budynek dawnego teatru zdrojowego w Dusznikach – współcześnie zwany „Dworkiem Chopina” powstał w 1802 roku z całym zespołem zdrojowym trzech innych obiektów skupionych wokół placu zdrojowego.

Wstęp do Teatru Zdrojowego im. F. Chopina podlega opłacie w wysokości 2 zł. W tej cenie otrzymują Państwo unikatową pamiątkową kartkę pocztową, wysłuchacie Państwo historii Teatru Zdrojowego oraz pobytu Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju, a także zwiedzicie jedyną salę w Dusznikach-Zdroju, w której koncertował sam Fryderyk Chopin.

Koncertował w nim w 1826 roku Fryderyk Chopin. Obecnie miejsce odbywania się wielu spotkań i koncertów, m.in. w ramach najstarszego na świecie nieprzerwanie trwającego festiwalu muzycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

Sala Teatru jest niedostępna dla zwiedzających podczas koncertów i wydarzeń. W celu upewnienia się co do dostępności i możliwości zwiedzania prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Festiwal

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – cykliczna coroczna impreza muzyczna odbywająca się na początku sierpnia w Dusznikach-Zdroju. Jest najstarszym na świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Obecnym dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Piotr Paleczny. Koncerty odbywają się w Dworku Chopina.

Pierwszy festiwal odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 dla uczczenia 120. rocznicy występów Chopina w Dusznikach.

Duszniki wybrano z racji tego, iż w sierpniu 1826 roku 16-letni Fryderyk Chopin wraz z matką oraz siostrami przybył tutaj w celu kuracji w miejscowym zdroju. I właśnie wówczas młody Chopin dał swoje pierwsze (charytatywne) koncerty zagraniczne.

Zdjęcia

Mapa i Kontakt

Author: admin