Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach

skansen01

 

{tab=Informacje ogólne}

skansen01“Staroci” są tysiące, sam właściciel nie jest w stanie określić ich liczby. Są tu zarówno drobne sprzęty domowe, jak i wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, warsztatów pracy – kuźnia, stolarnia, warsztat szewski, itp.

W dolnej części budynku znajduje się kuźnia, w której na poczesnym miejscu stoi stary miech austriacki z początku XIX w., kowadło z 1908 r. i piec kowalski.

W następnym pomieszczeniu możemy zobaczyć drewniany kierat z początku XIX w. Jest to urządzenie do napędzania maszyn rolniczych (młocarnia, sieczkarnia) przy pomocy zwierząt (konie, woły).

skansenwam04W kolejnym pomieszczeniu zebrano stare maszyny do szycia oraz sprzęt związany z przerobem lnu i wełny – kołowrotki, krosna tkackie, grępel, grzebienie do lnu, międlice – pochodzące z XIX i pocz. XX w.

W dalszej kolejności można zwiedzić prawdziwy chodnik górniczy ze zbiorem lamp karbidowych, wystawę sprzętu pszczelarskiego, warsztat szewca, warsztat stolarski, jest też kącik archeologiczny ze starymi siekierkami z kamienia – sprzed 5 tyś. lat, obrazy minerałów i skamielin oraz wiele innych atrakcji.

Po wyjściu z muzeum możemy pooglądać różne zwierzęta i ptaki znajdujące się w zagrodach i wolierach. Jest jeleń, daniele, sarna, strusie, dzikie świnie, kozy, bażanty, jastrzębie, różne rasy kur, nutrie żyjące w strumieniu, pstrągi i inne ryby w oczkach wodnych. Po podwórku chodzą oswojone i przyjazne koty i psy. Nad głowami fruwają gołębie.

skansenwam01 skansenwam02 skansenwam03

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Radków, Miejscowość: Wambierzyce, Adres: ul. Wiejska 52

  GPS: 50.482086 x 16.444559

{mosmap lat=’50.482086′ | lon=’16.444559′}

Kontakt:

Gospodarstwo Agroturystyczne, Skansen – mini ZOO
57-411 Wambierzyce, ul. Wiejska 52
tel. (074) 871 91 84
zaprasza przez cały rok od godz. 8.00 do zmroku
www: www.gory.info.pl/skansen

{tab=Zdjęcia}

mt_gallery

{tab=Więcej}

{/tabs}


Share:

Author: admin