LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 137/

 

Aby docenić wszystkie walory turystyczne naszej okolicy, trzeba tu pobyć faktycznie przynajmniej kilka dni. Zachęcam do pobytów weekendowych, najlepiej z całą rodziną albo ze znajomymi, bo naprawdę jest u nas co robić.

W ciągu ostatnich lat promujemy Bardo jako ośrodek turystyki aktywnej ? polecam więc malownicze szlaki piesze i rowerowe po Górach Bardzkich. Są one nie tylko wielkim wyzwaniem zarówno dla rowerzystów amatorów jak i zawodowych kolarzy, którzy co roku ścigają się tutaj podczas rajdu MTB Sudety Challenge- ale także prawdziwą atrakcją dla pasjonatów historii i miłośników zabytków: ruiny średniowiecznego zamku, pocysterska kaplica górska, źródełko Maryi, kapliczki i stacje Drogi Krzyżowej ? to tylko niektóre obiekty, jakie spotkać możemy na szlaku.

Kolejna malownicza trasa prowadzi przez Wzgórze Różańcowe z zabytkowym kompleksem 14 kaplic na tle bajkowego krajobrazu.

Nie wolno oczywiście ominąć pocysterskiej Bazyliki z Cudowną Figurką Matki Bożej Bardzkiej z remontowanymi właśnie barokowymi organami, które już za 2 lata zabrzmią pełnym tonem oraz Klasztoru z Muzeum Sztuki Sakralnej, Ruchomą Szopką Panoramiczną i wieloma cennymi zabytkami pocysterskimi.

Szczególnie gorąco polecam jedną z największych atrakcji Barda, a myślę, że wkrótce również regionu czyli spływ Przełomem Bardzkim i szlakiem wodnym Nysy Kłodzkiej. Od roku działa u nas całosezonowa przystań wodna, gdzie każdy wypożyczyć może ponton lub kajak, a wrażenia na rzece są naprawdę niesamowite. Gwarantuję, że takich atrakcji nie znajdziecie Państwo nigdzie indziej!

Zaczął się kolejny sezon turystyczny. Czym Bardo zaskoczy nas w tym roku?

W czerwcu mamy oficjalne otwarcie Miejskich Tras Turystycznych, które oznakowane zostaną spójnym systemem drogowskazów i tablic informacyjnych. W ramach tego projektu stanęły już w Bardzie trzy nowoczesne info-kioski. Otwarty zostanie także nowy Punkt Informacji Turystycznej, tuż przy Bazylice. Wypożyczyć można tu będzie audio-przewodniki wraz z mini-mapką i całym kompletem materiałów promocyjnych o Bardzie.

Od dawna oczekiwanym wydarzeniem będzie oddanie do użytku parkingu przy drodze krajowej nr 8, obok Bazyliki. Inwestycja powstaje w ramach projektu Południowo-zachodni Szlak Cysterski. Z tego samego projektu zostanie sfinansowane również zagospodarowanie parkingu w centrum Barda. Nowością w tym sezonie są 4 przystanie wodne na Nysie Kłodzkiej.

Wiele osób pyta nas o istniejącą bazę noclegową tego zakątka. Na co mogą liczyć potencjalni goście?

Gmina Bardo słynie z pięknych okolic wiejskich, w otoczeniu sielankowych łąk, gór i lasów, dlatego największym powodzeniem cieszą się gospodarstwa agroturystyczne w Laskówce, Janowcu, Potworowie czy Brzeźnicy. W samym Bardzie mamy bardzo pięknie położony, nad samą Nysą Kłodzką- Dom Wczasowy ?Brido?, Dom Wczasów Dziecięcych a w centrum miasta dwa zajazdy o standardzie hotelowym. Noclegi znajdziemy również w Oficynie obok Klasztoru.

Niestety wciąż brak w Bardzie obiektów skategoryzowanych i miejsc noclegowych o wysokim standardzie. Mamy świadomość, że nasza baza noclegowa wymaga rozbudowania i tutaj zachęta dla inwestorów ? zapraszamy do Barda!
Będąc w roku ubiegłym gościem Barda widziałem jak Bardo szybko idzie do przodu. Coraz bardziej staje się przyjazne gościom i turystom odwiedzającym ten zakątek. Jak ocenia Pan Bardo z burmistrzowskiego fotela?

Bardo to miejsce o wielkim potencjale, wynikającym z połączenia wyjątkowo pięknej przyrody i bogatej historii. Jako gospodarz gminy, staram się inicjować jak najwięcej zadań mających na celu zarówno poprawę warunków życia mieszkańców jak i rozbudowę infrastruktury turystycznej. Uporządkowanie gospodarki ściekowej, rewitalizacja bardzkiej starówki, Miejskie Trasy Turystyczne, remont bardzkich organów ? to tylko niektóre z nich. Mam nadzieję, że efekty naszej wspólnej, ciężkiej pracy zostaną docenione przez wszystkich gości i turystów.

I na koniec może kilka słów o sobie… tak bardziej już prywatnie.

Urodziłem się w Bardzie i tutaj do dziś mieszkam, dlatego sprawy gminy i mieszkańców leżą mi tak bardzo na sercu. Czuję się gospodarzem tej miejscowości i stawiam na jej dynamiczny rozwój przy maksymalnym wykorzystaniu dotacji unijnych. A po godzinach najchętniej wsiadam na rower i jadę w góry, gdzie najlepiej wypoczywam, zbieram myśli i naładowuję się pozytywną energią na kolejny dzień.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę, a naszych czytelników zapraszam do naprawdę uroczego Barda.

Share:

Author: admin