LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 136/

Otwiera go kalendarz na 2011 rok z kłodzkimi rocznicami, który ilustrowany jest m.in. widokami zdrojowych parków. Znajdziemy w nim m.in. lądeckie akcenty. Przypomniano bowiem, że 130 lat temu tj. w roku 1881 ukazał się przewodnik po Lądku Zdroju w języku polskim autorstwa praktykującego tu wtedy Aleksandra Ostrowicza.

Krystyna Oniszczuk-Awiżeń w publikacji ?Śladami Gerharda Hirschfeldera? przedstawia nam pierwszego błogosławionego diecezji świdnickiej, w skład której wchodzi Ziemia Kłodzka. Kłodzczanina żyjącego w latach 1907-42, więźnia Dachau, gdzie napisał przejmujący tekst Drogi Krzyżowej. Tej samej autorki również interesujący tekst o dziejach kłodzkiej mennicy. Dość powiedzieć, że już w średniowieczu na terenie Ziemi Kłodzkiej w obiegu pieniężnym funkcjonowały także monety bite właśnie w kłodzkiej mennicy. Pierwsza taka znana kłodzka moneta pochodzi z 1426 roku. Niektóre z tych rzadkich okazów znajdują się z kłodzkim muzeum, do którego naprawdę warto się wybrać. A tak jeszcze na marginesie, często cudze chwalimy a swojego niezwykłego kłodzkiego muzeum nie znamy.

Danuta Chmielarz przedstawia historię szklarskiej szkoły w Szczytnej, do której trafiła również?Irena Santor. Owa ?Szklara? przez kilkadziesiąt lat nobilitowała Szczytną, zapewniając równocześnie tutejszej hucie dopływ nowych wykształconych kadr. Ale też, aby zostać jej uczniem trzeba było mieć ?prawidłową budowę ciała, szybkie i sprawne ruchy, normalną wytrzymałość fizyczną, zdrowe płuca i serce, dobrą sprawność rąk zwł. palców oraz dobry wzrok?? Liliana Stopka przedstawia z kolei historię Szkoły Muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej, która obchodziła ostatnio jubileusz 65-lecia swojego istnienia. Irena Klimaszewska odsłania nam pobyt polskiej George Sand czyli Julii Molińskiej-Woykowskiej /autorki powieści o Kudowie/ na Ziemi Kłodzkiej. Woykowska wielokrotnie gościła w sudeckich uzdrowiskach, które stawały się w sezonie salonem letnim wielkich miast polskich. W Almanachu znajdziemy również tekst Henryki Szczepanowskiej o niezwykłym miasteczku? które ma swoje zacisze. Które zniknęło dosłownie i w przenośni na naszych oczach. W dziale turystyka Marek Gałowski pisze o imprezowej promocji turystycznej kłodzkiego regionu. Tekst można sparafrazować słowami znanego przeboju ? gdzie się podziały tamte imprezy.

Dział kultura raczy nas z kolei publikacją: – Danuty Chmielarz ?Gdyby nie biblioteka? o powojennych dziejach biblioteki w Szczytnej. – Liliany Stopki o historii i kłodzkiej tradycji akordeonu, w tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia kłodzkiego Dnia Akordeonu. Maciej Awiżeń przedstawia z kolei niezwykły teatr więzienny. Teatr ?Po Drodze? który był pierwszym profesjonalnym teatrem więziennym w Polsce, stworzonym przez Krzysztofa Papisa. Irena Klimaszewska przybliża natomiast dolnośląski periodyk ?Śląski Labirynt Krajoznawczy?, który wychodził w latach 1989-97.

W Almanachu znajdziemy ponadto prezentację regionalnych nowości wydawniczych, poezję Danuty Chmielarz, Mirkowe zapiski czy opowiadanie Katarzyny Redmerskiej ?Czerwcowy deszcz?- tym razem rozgrywające się we wsi Skrzynka. Warto więc sięgnąć po wspomniane wydawnictwo, które gorąco polecam Państwa uwadze.

Share:

Author: admin