LĄDECKIE IMPRESJE /odcinek 79/

Przyznam się, że na tą rozmowę czekałem dość długo. Ale warto było czekać? na tak optymistyczne w sumie wypowiedzi. Wiele miałem lądeckich pytań, część z nich skierowali zresztą sami czytelnicy. Oto niektóre z nich?

Jestem mile zaskoczony zapowiedzią opracowania kompleksowej monografii Lądka i jego okolic. Może kilka słów na ten temat.

Z pomysłem opracowania monografii Lądka Zdroju / lata 1945-2010 / wystąpiła Małgorzata Bednarek – dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji podczas obchodów 60-lecia lądeckiej biblioteki. Wówczas opracowano historię tej placówki. Zauważono jednak, ile obszarów życia społecznego jest jeszcze nieudokumentowanych. Lądkowi brakuje np. opracowania jego dziejów powojennych.

W drugiej połowie lutego br. odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: prof. Wojciech Ciężkowski, Zbigniew Piotrowicz, Ludwik Pikuła, Lechosław Siarkiewicz, Małgorzata Bednarek oraz moja osoba. Powołaliśmy Komitet ds. Opracowania Monografii.

Dyskutowaliśmy, jakie opracowanie ma powstać. Zatrudnienie historyka gwarantuje systemowe podejście, metody naukowe przy zbieraniu materiałów. Z drugiej strony istnieje w Lądku duży potencjał społeczny i szereg osób już wykazywało chęć współpracy. Należy, więc skorzystać z tych możliwości.

Monografię gminę opracujemy sami, posiłkując się tylko na etapie korekty redakcyjnej fachowcami. Przyjęliśmy następujące założenia: przygotujemy tematy do opracowania i z końcem marca organizujemy spotkanie dla zainteresowanych mieszkańców i instytucji przekazując zakresy tematyczne. Liczymy, że poszukiwanie materiałów i ich opracowanie potrwa o końca grudnia tego roku. Potem poprawki, korekty, uzupełnienia. Chcemy, by gotowe wydawnictwo pojawiło się z końcem sierpnia 2010.

Ostatnio pojawił się wątek zagospodarowania ruin byłego kościoła ewangelickiego. Jaka jest ostateczna koncepcja zagospodarowania tych ruin?

Nieruchomość wystawiamy na sprzedaż z przeznaczeniem na cele turystyczno-kulturalne. Mamy zainteresowanych inwestorów, którzy przedstawiali swoje koncepcję zagospodarowania obiektu podczas sesji Rady Miejskiej. Koncepcja wzbudziła żywe zainteresowanie. Zakładała m. in. zaadaptowanie wieży kościelnej na punkt widokowy a zatem wzbogacenie oferty turystycznej i kulturalnej poprzez funkcjonowanie tam galerii. Mam nadzieję, że kryzys nie zniechęci inwestorów. Nieruchomość jest przygotowana do sprzedaży, wkrótce ogłaszamy przetarg.

Lądek powoli, powoli, ale pięknieje jednak z roku na rok, sam to zauważam jeżdżąc tu od lat. Niestety dobry lądecki wizerunek psuje m.in. Dom Zdrojowy. Zdaję sobie sprawę, ze jest on w kompetencji uzdrowiska, ale co na to miasto ?

Cóż, faktycznie nasza rola tu jest mocno ograniczona. Ponieważ w ostatnich latach skupiliśmy się na renowacji lądeckiego rynku / remont kamienic/, CKiR-u, utworzeniu Galerii Muzealnej, renowacji figury Trójcy Św. teraz inwestujemy w zdrój.

Po remoncie kanału podziemnego i wybudowaniu nowej fontanny, zrobiliśmy częściowy remont ulic Cienistej i Zamkowej, doprowadziliśmy wspólnie z powiatem kłodzkim do remontu drogi przed Wojciechem. Mamy opracowane plany rewitalizacji Parku Zdrojowego Jana Pawła II.

W ramach tego zadania będą wykonane prace wokół muszli koncertowej. Jak sam Pan wie, zarówno muszla jak Dom Zdrojowy i teren pomiędzy nimi są własnością spółki uzdrowiskowej. Wiem, że prezes rozmawiał z chętnymi do wieloletniego wydzierżawienia obiektu, jednak na dzisiaj brak rozstrzygnięć. Będziemy rozmawiać ponownie na ten temat z prezesem uzdrowiska.

Plany, zamierzenia a i marzenia lądeckiego gospodarza…

Marzenie o Lądku jako perle uzdrowisk polskich ? bo taką zresztą jest. Marzenie ? by nadać mu należny blask. Wykorzystać maksymalnie na jego rozwój fundusze unijne. Priorytetem są te zadania, na które możemy pozyskać dofinansowanie. Lecz ostatnio podjęliśmy się sami inwestycji termomodernizacji w szkołach.

Wszyscy myślą w kontekście Lądka Zdroju o mieście oraz o uzdrowisku. A przecież jest to gmina z dziewięcioma wsiami. Przepięknie położonymi, z dużym potencjałem turystycznym. Mobilizujemy mieszkańców wsi do większej aktywności. Powstały i powstają programy rozwoju wsi, abyśmy w ramach wojewódzkiego programu ?Odnowa wsi? mogli wykonać zadania inwestycyjne na tych terenach.

W następnym odcinku ciąg dalszy naszej rozmowy?

 

Autor: Janusz Puszczewicz, ? 2009

/publikacja “BRAMA” nr 14 /892/ z dn. 03.04.2009 r./

Share:

Author: admin